bugün

http://www.youtube.com/watch?v=ZW3bGqF8xmg

Buyurun efendim.
http://www.youtube.com/watch?v=otBRuBKl-yM
Güneydoğu Anadolu’da yüzde 70’i bulan kaçak elektriğin faturası 2 milyar dolar oldu. Terör nedeni ile altyapı zararı da 60 milyon lira olarak gerçekleşti
--spoiler--
Devletin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kayıp ve kaçağın önüne geçmek için özelleştirme yoluna gittiği Dicle Elektrik Dağıtım AŞ, 2 milyar dolarlık kaçak, 60 milyon TL'lik terör faturası çıkardı. Dünya Enerji Zirvesi'nin ikinci gününde konuşan Dicle EDAŞ Başkanı Memet Atalay, Diyarbakır, Şanlıurfa, Siirt, Mardin, Batman ve Şırnak illerindeki 1.6 milyon elektrik abonesine yılda 21.5 milyar kilowatsaat elektrik dağıttıklarını söyledi. Atalay, “Bunun yüzde 70'i kayıp kaçak. Bunun parasal değeri 2 milyar dolar. 4 tane Atatürk Barajı elektrik üretse yine de Güneydoğu'daki elektrik ihtiyacını karşılamaya yetmiyor” açıklamasını yaptı.
5 BiN PERSONELLE MÜCADELE
Özelleştirme sonrasında kaçak elektrik kullanımına karşı yoğun bir mücadeleye girdiklerini ve 5 bin personel istihdam ettiklerini dile getiren Atalay, sadece saha taraması yapan 400 personellerinin bulunduğunu belirtti. Bugüne kadar 800 bin abonenin taramadan geçtiğini ve 70 bin kaçak kullanıcı tespit ettiklerini dile getiren Atalay, “Tek başına para cezası sorunu çözmüyor. Bölgede kaçak kullanım bir alışkanlık olmuş, caydırıcı olması için yeniden bunun hırsızlık suçu kapsamına alınması ve adli cezasının olması gerekiyor. Kaçak kullanım sadece evlerde değil, tarlalarda sulama için işletmelerde üretim için de kullanılıyor” yorumunu yaptı.
Bölgede yaklaşık 6 milyar TL'lik bir kaçak ekonomisi oluştuğunu ve 600 milyon TL'lik şebeke yatırımı ile bunun önüne geçmek istediklerini dile getiren Atalay bu noktada, altyapı değişimlerinde bölgede oluşacak karışıklıkların engellenmesi için kolluk kuvvetlerinin yardımına ihtiyaç duyduklarını belirtti.
Memet Atalay, özelleştirme öncesinde bölgede yüzde 80 olan kayıp kaçak oranını yüzde 70'e indirdiklerini bunun da şirket performansını yüzde 40 artırdığını belirtti. Bu noktada son bir yılda yaşanan terör olaylarının elektrik iletim hatları ve trafolara zarar verdiğini anlatan Atalay, sadece 2016 yılında terörden 60 milyon TL'lik zarar gördüklerini sözlerine ekledi.
--spoiler--
ELEKTRiK PiYASASI TÜKETiCi HiZMETLERi YÖNETMELiĞi nin 26 ıncı maddesi 1 inci fıkrasında tanımlanır;

Kaçak elektrik enerjisi tüketimi

MADDE 26 – (1) Gerçek veya tüzel kişinin;

a) Kullanım yerine ilişkin olarak; perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşma olmaksızın dağıtım sistemine müdahale ederek elektrik enerjisi tüketmesi,

b) Dağıtım sistemine veya sayaçlara veya ölçü sistemine ya da yapı bina giriş noktasından sayaca kadar olan tesisata müdahale ederek, tüketimin doğru tespit edilmesini engellemek suretiyle, eksik veya hatalı ölçüm yapılması veya hiç ölçülmeden veya yasal şekilde tesis edilmemiş sayaçtan geçirilerek, mevzuata aykırı bir şekilde elektrik enerjisi tüketmesi,

c) Dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin ilgili mevzuata uygun olarak kestiği elektrik enerjisini, mücbir sebep halleri dışında; yükümlülüklerini yerine getirmeden dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin izni dışında açması,
kaçak elektrik enerjisi tüketimi olarak kabul edilir.
(bkz: sinan çetin in kaçak elektrik kullanması)
Bir Kürt halkoyunu.
Doğuda veya herhangi bir bölgede kaçak elektrik kullananların elektriğini kesmeyen bu yetkililer gelip benim fakir komşunun elektriğini kesiyorlar! Geçde olsa ödeyen komşumun elektriğini kesiyorlar!
Kullanan hırsıza kafam girsin denilen elektirik.
doğudaki illerin bizi sikme biçimi.
ilginçtir kaçak elektrik kullananlara dövlet bahmir ve hep mağdurlardır. türkiye de doğuya özgü hakka girme olayı.
ilginçtir peygamber şehri olarak bilinen urfa birincisidir bu konuda oran % 80

gavur denilen izmirde ise oran % 7.

eee kim müslüman kim gavur.
görsel
bak ben bir şey demiyorum google diyor.
Faturasını tıkır tıkır ödeyen bizlerin enayi durumuna düştüğü hükümet ayıbı.
dicle elektrik yeni uygulaması olan drone kullanarak tespit etme dönemi başlatmış. yapılan açıklama şu: “Elimizdeki drone’lar ile 5 kilometre çapındaki bir alanda 100 metre yükseklikten tespit yapabiliyoruz. Koordinatları da tespit edebildiğimiz için drone ile çekilen görüntüler hukuki anlamda delil niteliği de taşıyor. Bismil’deki ilk uygulamamızda kaçak tüketim yapan 5 trafo belirledik. Tespitlerimize göre kaçak elektrik kullanan bu trafoların gücü 3.500 KVA’dır. Bu güç ile küçük bir ilçenin elektrik ihtiyacı dahi rahatlıkla karşılanabilir. Biz, hem haksız kaçak elektrik kullanımını, hem de kullandığı elektriğin bedelini düzenli ödeyen vatandaşlarımızın mağduriyetini engellemek için çok çalışıyoruz. Drone kullanan uzman ekiplerimiz, bu konuda gerekli her türlü teknik eğitimi aldılar. Yasal mevzuatlar içerisinde gerekli izinleri de aldık. Gerek tarımsal sulamada, gerekse diğer alanlarda kayıt dışı kullanımını çok hızlı ve güvenli bir şekilde tespit edebiliyoruz. Vatandaşlarımızın idari ve cezai yükümlülük altına girmemeleri için kayıt dışı elektrik kullanımından tamamen vazgeçmelerini bekliyoruz.”
az önce haberde izledim.diyarbakirda bir serada kullanilan kaçak elektriğin bedeli aylik 1 milyon tl ye yaklaşmış. bu sadece tek bir serada. siz düşünün bu kacak kullanim yapan hirsiz peştoların paramizi nasil sömürdüğünü. yolsuzluk olmasin diyoruz. bu yolsuzluğun dik alası işte.
2008 yılı kaçak elektrik kullanım oranı
görsel
Kürtlerin, favori hırsızlığıdır. Kaçak elektrik kullanımının en yüksek olarak görüldüğü bölge, güneydoğudur. Elektrik sektörünü mahvetmişlerdir. Batıdaki türkler, bunlar yüzünden kayıp kaçak bedeli ödemektedirler. Ama onlar ezilmiştir, mağdurdur, foşik olan bizizdir...
mezopotamya eşeklerinin suç olarak görmediği suç.
''döwlet bize bahmiy lo''
Suçtur ve ayrıca hak yemeye girer hem cezai olarak hem de ölünce cezasını çekersiniz.
Zerrin Özer geliyor aklıma bir ara ne gündem olmuştu kaçak elektrik kullandı diye yıllarca diye:) ohh ne güzel dünya dünyaları götür paralarla oyna ama ödenmesi gerekenleri ödeme faturalardan düş *
Bu neye dayanıyor peki? islam'da zaten kul hakkı haram.
güncel Önemli Başlıklar