bugün

yazdığı ve söylediği bu cümleden apaçık görülmektedir. bir de halkımız bunun gibi insanlara prim vererek her alanda yüceltir. vatanını seven bir yurttaşın söyleyeceği şeyler değil bunlar.

--spoiler--
kürt'üm dedim hadi lan bölücü dediler.
laz'ım dedim hadi lan devşirme rum dediler.
çerkes'im dedim hain ethem'in torunları dediler.
alevi'yim dedim dinsiz kızılbaşlar dediler.
ezidi'yim dedim yezid'in pis soyu dediler.
arap'ım dedim pis yobazlar dediler.
ben dedikçe onlar da bir şeyler dedi.
insanım diyecektim ama.
insanlığa ait her şeyi yok ettiler.
--spoiler--
bölücü olmak bir yana, daha ziyade ezilenlere ve/veya dışlananlara sahip çıkan bir sanat adamı olduğunu gösteren sözlerinin yanlış veya art niyetle yorumlandığı bir tespit çabası.

(bkz: kazım koyuncu)
katılmadığım bir önerme. zira kazım abi burada insanları ırk,din gibi ölçütlerle yaftalayarak bölücülük yapanlardan bahsetmiş.
kazım koyuncu bölücü veya vatan haini değildi. sadece ateistdi. o da dünyaya kendi bakış açısıydı. bize ne.
tipik bir liseli tespiti.
--spoiler--
insanım diyecektim ama.
insanlığa ait her şeyi yok ettiler.
--spoiler--

en önemli kısım atlanınca gazeteci manşetine dönmüştür.
kazim koyuncu sarki sözleriyle o senelerde icinde bulundugu durumu ve yasadigi yasami resmetmis. sarkinin sonunda da insanliga ait artik hic birseyin kalmadigindan bahsetmis, birinci tekil sahis ile "insanlar" kelimesini bütünlestirmis.
Birinci misradan yedinci misraya kadar olan bölümde bahsetmis oldugu inanc ve irklarin hepsi oluyor ve dislandigindan bahsediyor. Bu yüzden Kazim Koyuncu´ya irkci diyemeyiz ki; onun yasadigi yillarda irkcilar degil, bahsetmis oldugu toplumlar dislanmaktaydi.

edit sebebi: merak ettigim bu analizin neden eksilendigidir. eksileyen kisilerin gerekcesini faktlarla özel mesajdan belirtmelerini ve bu konu hakkinda tartismalarini rica ediyorum. gerekcen yoksa oylama butonlarina dokunmamani tavsiye ediyorum.
bu şekilde bağdaştırılması çok yanlış, evet devrim insanıdır ama insanlık örnekleriyle sanatını icra etmiştir hep,tek bir ırkı savunmadan.bu onun bölücü olduğu değil yapıcı olduğu anlamına eşdeğerdir.
Gerçeklerden bi haber olma eylemidir. Çok üzücü bir durumdur.
alevi, kürt, laz, çerkes gibi laflar görünce beyni duran (zaten çok az çalışıyor, ikide bir de durduruyolar aq) aşırı sağcı mahlukatın gerçek sandığı, zırvadır...
kazım koyuncunun böldüğü ,insanlığı ve sanatıdır onuda paylaşa bilmek için bölmüştür,iyi ki bölmüştür,nede güzel bölmüştür...mekanı cennet olur inşallah.
türk ve sünni kelimesinden başka bir varlığı dünyada kabullenmeyenlerin götünden uyduracağı tespittir. bugün inançlıyım dediğin zaman yobaz, türkiye'de kürt'üm dediğin zaman bölücü, avrupa'da türk'üm dediğin zaman barbar, aleviyim dediğin zaman dünyanın en aşağılık yaratığı, hele alevi-kürt olduğun için hayata 3-0 geriden başlaman, hristiyanım dediğin zaman dış güçlerin oyuncusu... bu şekilde yapıştırmalar yok mu? o yazıyı kim yazmışsa bundan bahsetmiş. sizin oksijen girmeyen beyniniz bölücü olarak mı algılatıyor? eğer böyle algılayan varsa gitsin beynini tuz ruhuyla mikroplardan arındırsın.
Bunu idda edenin de ..... Olduğu gerçeği var ama biz yüzüne vurmuyoruz. Allah rahmet eylesin kazım abi sadece karadeniz türküleri söyleyerek dağa çıkmadan silah taşıyıp kimseyi vurmadan lazcanın geleyrum gıdeyrum olmadığını karadeniz müziğinin ismail türütten ibaret olmadığını tüm türkiye'ye öğretmiştir bölücü olduğunu idda etmekte bölücülüktür .
(bkz: ironi)
suserın beyine sahip olmayı arzuladığını burda farkettik fakat ne yazıktır ki beyin namına bir madde kafatası içinde bulunmayınca arzulamak sadece beyinsizliğin dışavurumu olmuş. sözlük ahalisi olarak üzüldük.
(bkz: keşke herkes beyin sahibi olsa)
liseli milliyetçi ergen tespitidir.
öss stresiyle boğuşan yazarımızın, kazım koyuncunun bu sözlerini bir paragraf sorusu şeklinde algılayıp okumadan direk şıklara yönelmesiyle ortaya çıkmış tespit. çünkü ilk anda yazar, algıda seçicilikle kürt ve alevi kelimelerini beynine kazımış, tespiti koyvermiştir.
kendisine buradan öneri yapacak olursak;
(bkz: kelimede anlam)
(bkz: cümlede anlam)
(bkz: paragrafta anlam)
Bir karadenizli olarak kazım koyuncunun şarkılarını sever ve dinlerim ama özellikle Vefatının ardından yapılan 3 DVDlik hayat hikayesini ve populer olmadan önceki yaşantısını izlediğimde şoke oldum Kendi ağzından devrim açıklamaarı var. Devrim demek Cumhuriyet düzenini bozmak demek. Yani bildiğiniz PKK'lı bölüçülerle aynı ortak payda ki aynı belgeselde PKK konserlerine çıktığı görüntülerde mevcut.

işin acı tarafı Herkesin Milliyetçi sandığı Karadeniz Rizede bitiyr. Artvinde bir kaç küçük topluluk dışında çoğu komunist düşüncede ve ÖDP ve/veya TKP oy vereni.

Allah sonumuzu hayır etsin 4 bir yanımız düşmanla çevriliyken Kurtuluş savaşını kazanmışız. Şimdide içimiz dışımız düşman olmuş.
bir ülkücü olarak bu söylediği sözlerde hiçbir bölücü unsura rastlamadığım ve katılmadığım zırvadır. adam her solcu gibi ana teması halkların kardeşliği olan bir konuşma yapmış.
uykusunda bir yeri açık kalan şahsın gördüğü rüyada ortaya attığı, gerçek olduğunu iddia ettiği saçmalık...
ırkçılar için söylediği güzel söze karşı bir ergenin tespitidir.
bölücüden çok ölücü olduğu gerçeği var ortada. adam ölmüş gitmiş, fikirleriyle arkasından kitleleri sürükleyen birisi değildi ki; çok da iyi sanatçıydı şarkılarını, türkülerini dinle geç işte neye takılıyorsun.
bisiktirgit dedirten önerme. kafanıza uymayan herkes bölücü, anarşist, darbeci vs vs vs. zaten.
rize' de güzel bir deyim vardır. sikulmedik bi kulağumuzun arkasi kaldi. onu da zikin de rahatlayın artık. ayıptır.
türk üm dedim faşistsin dediler!
kazım koyunucu nun amcasının oğlu ile sohbet ettim kazım ı çok farklı anlattı nasıl hayat dolu olduğunu nasıl insancıl olduğunu... sadece kazımı kullandılar dedi.