bugün

Kurtulus savasi boyunca imzaladığı her anlaşmanın kalemini saklamis büyük komutan. Sayesinde gümrü antlaşma siyla Doğu sinirimizi belirlemiştir.
Bugün olum yıl donumudur.
Ayrıca bir de müzesi vardır. Meraklısı için
(bkz: http://tr.m.wikipedia.org...kir_Pa%C5%9Fa_M%C3%BCzesi)
Kızı Timsal Karabekir Tübitak a yaptigimiz projeyi(kazim Karabekir yetim çocukları yetiştirmesiyle ilgili bir proje: o zor savaş yıllarında çocuklara müzik derslerinden tutun mat. Hayat ve doğa bilgisi kişisel bakim/gelişim güreş dersleri vs vermesiyle o dönemde Osmanlının en modern eğitim sistemiyle o çocukları süper donanımlı eğitmesiyle ilgiliydi proje) tebrik için Okulumuzu ziyaret etmişti, cok güzel bir konferans verdi. Kazım Karabekir'in timsal ismini ona nasıl verdiğini anlatmıştı:
Olay söyle efendim timsal hanim kazim Karabekir'in en küçük kizidir. Timsal hanımın ablalari(ikiz)hayat ve Emel dir. Pssamizin esi timsal hanima hamileyken Paşamiz demiş ki eğer oğlan olursa ismi temel olacak. Böylelikle işte budur hayat işte budur Emel işte bu da temelimiz olur demiş. Lakin kız doğmuştur beklenen çocuk işte o zaman pasamiz demis ki: bu da benim timsal im olsun hayatımin ve emelim im timsali olsun. Bugün timsal Karabekir hala konferans/konuşma verir kimi zaman davet üzere kimi zamanda bizim okula yaptığı kendi isteğiyle ziyareti gibi.
Ruhu sad olsun vesselâm.
şakirt tayfanın günlük siyasi çıkarlarına alet etme alçaklığında bulundukları büyük komutanlarımızdan biridir. allah tüm şehitlerimize rahmet eylesin.
atatürk'ü atatürk yapan komutandır. "paşam, ben ve askerlerim emrinizdedir" diyerek desteklemiştir. ama cumhuriyet sonrası siyasi çatışmalarla vatan haini damgasını yemiştir. mahkemeye çıktığında askerlerine hakim oturun demiş ama askerlerin komutanlarına olan sevgileri hakimi takmamıştır. mekanı cennet olsun.
Atatürk ile ters düştüğü için isminin gereksiz kuytu yerlere verilmesine sebep olan kurtuluş savaşı gazisidir.
istiklal harbi döneminde doğu cephesi komutanıdır. daha sonra tcf döneminde atatürkle fikir ayrılığına düşmüştür.
Doğunun kartalı.
allah rahmet eylesin. minnettarız.
Adamın soyadı beyazbekir olsa tüm karizma yerlerde.
1.kolordu komutanı, cumhuriyet ilan edildikten sonra çok partili hayatta Atatürk'e karşı çıkan kişi.
cumhuriyet tarihimizin teslasıdır.yapılan icraatin kimin olduğuna değil ne için yapıldığına önem verdi.halk için yaptığı icraatlerin üstüne konması kendisinin mütevaziliğindendir.anlatılanlardan daha büyük kahramandır.edison için (bkz: ismet inönü). edison kendini atatürk ölür ölmez gösterdi.atatürk heykelini yıktı kendi heykelini koydu , atatürkü paradan aldı kendi resmini koydu , resmi kurumlardan portresini aldı kendi portresini koydu.tek açıklaması kıskançlıktır.atatürk akıllı adam yanında neden çok akıllı adam tutsun bu adamı koyduki yanına kendi değeri anlaşılsın akıllı adam herzaman tehlikedir herzaman potansiyel rrakiptir.o yüzden kazım karabekirler rauf orbaylar gibi yetkin adamlar değil de ismet.
Geçen sene Erzurum'da yakaladığımız Müslümân olmuş Rus câsûsunu temize çıkarmak için bir mahalle halkının karârgâhıma geldiği zamân hâllerine bakıp da hâtırâtıma şunu kaydetmiştim:

Ey Türk oğlu! Sen pek sâfsın, seni herkes aldattı!
Erdim diyen, döndüm diyen çemberinden atlattı!"

Diyen kahramandır. [Kâzım Karabekir, istiklâl Harbimiz, 1960]
demokratikleşme adına Cumhuriyet halk fırkasından ayrılıp Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasını kurmuş kişidir.
bu günlerde itin köpeğin dilinde maskara olmuş büyük komutan.
istanbul/kadıköy sahrayiceditte ismi bir okula verilmiştir.
ağrıda bulunan kazım karabekir caddesini ve şehit pilotlar heykelini ilk icraat olarak kaldıracağını beyan eden sırrı sakık kazım paşamın yüreklerini sızlatıyor.
tanım: büyük komutandır.
her büyük komutan gibi askerlik harici alanlardaki fikirleri çocuğu güldürecek kadar saçma. ermeni meselesini anlattığı kitabında ermenilerin ciddi ciddi bir türk boyu olduğunu ispatlamaya çalışmış. ermeni yetimlerini alıp ona kendi bestelediği kedi miyavlamasına benzeyen türk durmaz, türk durmaz nakaratlı şarkıyı söyletmesi, ilk mektep mualliminden hallice birikimiyle pedagojik işlere soyunması tabi ki naif ve komik. hele ki orduya aldığı ermeni yetimlerinin sonradan 27 mayıs'ı yapan kadronun çekirdeğini oluşturması garip bir tecelli. yine bugünlerde isminin ağrı ilinin ermeni kökenli yeni belediye başkanı tarafından (sakıkyan aşireti) meydanlardan silinmesi trajikomik..
Askerlik alanında büyük komutan ama siyasette ise bir şey bilmediğini düşündüğüm Türk komutanı.
atatürk ve inönüden sonra gelen asker.
askerlik anlamında büyük komutan başarılı biri ama siyasi boyutta çok da başarılı değildir.
22 nisan 1919 yılında gülcemal vapuruyla trabzon'a giderek ulusal kurtuluş savaşımızı başlatan kahraman.

kemalistlerin kulakları çınlasın...
kızı timsal karabekirden dinleyelim efendim:

http://www.youtube.com/watch?v=Hkmbp-vCgWk
sırrı paşa'nın ilk icraatına hedef olan devlet büyüğümüzdür.
şark aslanıdır.
Çanakkale'de de görev yapmış şanlı komutanımız.
Kazım karabekir olmasaydı dogu anadolu ermenistanın elinde olurdu. Paşadır o paşa.