bugün

üniversite okumaya hak kazandığınızda, kazandığınız bölüme çevreniz tarafından burun kıvrılmasıdır. özellikle mühendislik, doktorluk, avukatlık vb.. gibi mesleklerin dışındaki meslekleri bi halttan saymayan ebeveynler tarafından gösterilen durumdur. sen o bölümü istemiş misin kazayla mı kazanmışsın sormazlar bile. sen istediğin kadar idealist takıl zerre oralarında olmaz. bu tavrın en nazik biçimlerinden biri de şöyle gösterilir:

amca: ne oldu yeğenim sınavlar açıklandı.

sur duvari: süper amca ya ilk tercihimden girdim çok şükür.

a.c: he söyle bakayım hangi üniversite

s.d: istanbul amca valla.

a.c: bölüm ne bölüm.

s.d: arkeoloji amca ilk tercihim ehe ehe

a.c: olsun olsun boşver takma kafana.*
size "sen şimdi ne olucan mezun olunca" gibi sorunların sık sık sorulmasına neden olan durumdur. verilecek hiç bir cevap karşı tarafı tam olarak tatmin etmeyeceğinden "işsiz olcam amca" diye geçiştirmek en hayırlısıdır.
kazandığın bölümün beğenilmemesi durumudur. daha da zoru kazandığın bölümün ne işe yaradığını bilmeyen ebeveynlere oturup açıklama kabusudur.

amca: ee sen şimdi bu arkleoloj... neyse işte onu bitirince ne olucan ne iş yapcan.

s.d: kazı yapcam amca.

amca: len dalga geçme zübük.

s.d: yok amca o geyik değil, hani toprağı kazıp tarihi eserleri çıkarıyosun ya.

amca: kaçakçı!!!

s.d: yok amca ne münasebet bilim adamı. ya şimdi kazıyosun toprağı...

amca: amele!!!

s.d.: ya amca hani belgesellerde falan olurya anıt mezarlar falan.

amca: cenazeci!!!

s.d: yok amca tesisatçı olucam. *
kabul gören meslekler dışında bir meslekle ilgili bölüm kazanıldığında adam yerine koyulmamamız durumudur.
- ah canım nereyi kazandın söyle bakalım?
+ felsefe okuyorum teyzecim ben.
- e ne olucaksın peki şimdi sen, öğretmen mi , doktor mu avukat mı?
+ katil teyzecim katil ! *
+ amcaoğlu nereyi kazandın lan?
- ukrayna üni. elektrik elektronik müh.
+ !?.&
akraba teyze : ee senin bölümün neydi yavrum
ben : veteriner olcam teyze
akraba teyze: ha baytar olcan sen .
ben : artık öyle denmiyo veteriner hekim deniyor.
akraba teyze: aman aynı şey hahah. ee sizin bölümden insan doktorluğuna geçiş yok mu
ben : yok.
ve bunu söyleyen teyzenin oğlu üniversite okumadı, beni beğenmiyor kadın. ayağımı yesin diyor sözlerimi burada noktalandırıyorum .
çok iğrenç durumdur. daha da iğrenci sorarlar hemen 'gidecek misin?' ve de suratlarında böyle ajdar'ı görmüş gibi ekşimemsi iğrenme, küçümseme olur ki iğrenç ötesi. sanki sen okudun da küçümsüyorsun ey akraba teyze? hıh.
kazanılan bölümün okunacağı üniversitenin bulunduğu şehrin bir halttan sayılmaması da bunun bir versiyonudur.
bölümü okuyup bitirip, iş ararken gittiğiniz kurumsal bir firmanın "insan kaynakları müdürü"nün sözleri ile bir bok olmadığınızı anladığınız durum da bu durumun bir başka halidir ve artık 1 bok olmadığınıza göre gönül rahatlığıyla, karşınızdakine .ıçabilirsiniz..

Örnek olay:
iKM : "Zaten Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler diye bir bölümü de neden açarlar ki? Hadi açıyorlar bu gençlere kimse mi yol göstermiyor da bu bölümleri okuyorlar? Gereksiz, gereksiz çok gereksiz."
x : Pardon, sizin bölüm neydi?
iKM: hedehödö
x: Hangi üniversite?
iKM: Hede hödö
(Gelen cevaplarda amcanın okuduğu üniversite ve bölüm, x'in okuduğu üniversite ve bölümden eğitim seviyesi anlamında düşüktür) Bunun üzerine x:

- Bu bölümler, bizim gibi adamlar okusun ve sizin gibi adamları koltuk telaşına düşürecek özgeçmişlerle şirketlere girip, yönetimin nasıl yapılacağını sizin gibi adamlara öğretsin diye açılıyor.
Kolay gelsin.
- okuyon mu sen?
+ okuyorum.
- nerde?
+ anadolu üniversitesi.
- açık öğretim mi?
+ yok, örgün.
- hee...
+ ?
- bölüm ne?,
+ maliye.
- olsun o da iyi.
+ la kalk git delircem... * *
sürekli "yani sen mezun olunca ne olacaksın" sorusuna maruz kalmanızı sağlar.
- abi bi kazandığım bölümü kimse bi halttan saymıyo.

- boş ver olm sallama sen onları. hangi bölümü kazandın.

- orman mühendisliği.

- ya olm o değil de altımızda bi araba olucak atıcaz iki hatun çekicez belgrat ormanlarına ooff of.

- ... (boşlukları doldurun).
- kızım öğrenci misin sen?
+ evet amca.
- hmm ne güzel, ne okuyorsun bakayım?
+ felsefe okuyorum amca.
- oo felsefe okumak kolay ama iş bulmak zor!
+ senin çocukların var mı amca?
- var tabi iki kızım var.
+ onlar ne okuyor amca?
- biri işletme biri de hemşirelik okuyor.
+ hmm anladım amca, demek ki annelerine çekmişler!!
üniversite okumayı sadece meslek edinmek olarak gören zihniyetin sahip olduğu düşüncedir.
oysa ki üniversite okumak insana vizyon kazandırır, hayata bakışını değiştirir.
-bölüm neydi hoca senin?
+arıcılık
-:)
+gülme birader çok pis para var.
kazandıktan sonrada yani okunulan 2 ya da 4 yıl içindede bir halttan sayılmayacak durumdur. ve hatta mezun olduktan sonra bile..
(bkz: yapı ressamlığı öğretmenliği)*
bakma olum bilmem kaç sene sonra patlıcak bu bölüm muhabbetlerini sık yapan kişileri barındıran bölümlerdir.
Koylu mahmut emmi ile haniminin teyzesinin torunu soner arasinda gecen diyalog, aynen aktariyorum:

- Oo Soner, demek bu sene girdiydin universite imtihanina.
+ Evet Mahmut emmi, sonuclar da aciklandi birkac gun once.
- Neyi kazandin peki yavrum?
+ Bilgisayar muhendisligi.
- Hmm, iyi amma, ogretmen de mi olamadin yavrum? Tamam iyisin hossun da bilgisayar karin mi doyurur? Tutmadi mi puanin ogretmenligi?
(...)
- iletişim fakültesinde...
+ (uzaklara bakıp sigaradan bir fırt çektikten sonra) sen şimdi bitirince türkselde falan mı çalışacan?
-?!?..
Bu ülkede yaşamak zaten bir haltttan sayılmıyor.
güncel Önemli Başlıklar