bugün

paulo coelho'nun, 1 ekim 2009 tarihiyle türkiye'deki raflarda yerini alan yeni eseridir. arka kapak özeti şöyledir:

"kazanan yalnızdır'da paulo coelho, on bir dakika ve zâhir'de öne çıkan temalara geri dönüyor. içinde yaşadığımız dünyada, lükse ve ne pahasına olursa olsun başarıya olan bağımlılığımızın, yüreğimizin sesine kulak vermemizi engellediğini anlatıyor bize.

coelho okuru bu defa, kendi de­yimiyle sü­persınıf'ın -hayallerin gerçeğe dönüştüğü sinema ve moda dünyasına girebilenlerin-; toplandığı cannes film festivali'ne götürüyor. Bu ayrıcalıklı sınıfın bazı üyeleri zirveye ulaşmıştır ve konumlarını yitirmekten korkarlar: para, güç ve ün tehlikededir: çoğu insanın, bedeli ne olursa olsun, uğruna her şeyi yapmaya hazır olduğu değerler.

kitabın kahramanları bu modern gösteriş dünyasında buluşur: rus milyoner igor, ortadoğulu moda devi hamid, başrol peşinde amerikalı aktris gabriela, hayatının vakasını çözmeyi uman dedektif savoy ve başarılı bir mankenlik kariyerinin eşiğindeki jasmine. dayatılan türlü hayalin yarattığı kargaşada, kendi kişisel hayalini belirlemeyi ve gerçeğe dönüştürmeyi kim başaracak?"

ilgimi çektiğinden kelli derhal alıp okuyacağımdır. internette de kitapyurdu, idefix gibi sitelerde satışa çıkmış. hmmm e güzel.
Kazanan yalnızdır , kaybeden gibi...
d&r'ın birkaç paragrafını mini boyutta bir kitapçık olarak basıp bedavaya dağıttığı kitaptır. 1 ekimde çıkmıştır. iki gün oldu alalı adam gibi zaman ayırsam bir günde bitirirdim sindirmek istiyorum.
kartallar yüksek uçar.
paulo coelho'nun tüm kitapları içerisindeki en kötü kitabıdır kanımca. simyacı ile başlayan o süreç, piedra ırmağının kıyısında oturdum ağladım , beşinci dağ, ile devam etmişti. diğer kitaplarına nazaran veronika ölmek istiyor, şeytan ve genç kadın, zahir ise diğer kitapları kadar olmasa da yine de okutmuştu kendisini. lakin bu kitabı coelho'nun yazdığına inanmak istemiyor insan. konudaki dağınıklık ve toparlayamama, karakterlerdeki can sıkan betimlemeler ve süpersınıfı ulaşılmaz gösterme çabası, gerçekten coelho gibi mistik bir adama yakışmamıştır. yine de paulo coelho sevenler için kütüphanelerinde bulunması gereken ama okuyup bitirdikten sonra kapağını bir daha açmamaları gereken kitaptır.
yazarın kendi sınırlarının dışına çıktığı kitaptır. kazanan yalnızdır, aslında iyi bir hikayesi olan ama çok iyi toparlanamamış bir kitaptır. yazar diğer kitaplarından farklı olarak çok karakter betimlemiş, aslında iyi de olmuş ama havada kalan bazı hikayeler var, keşke daha iyi toparlayabilseymiş. ben özellikle katil psikolojinin betimlendiği kısımları ve karakterlerin monologları şeklinde düşünceleri çok beğendim.

diğer yandan ilginç ironileri olan kitaptır, finalde kazanan yalnız değildir diyerek yalnızlığı anlatmayı coelho'dan başka kimse de yapmazdı herhalde *
doğrudur. zirvedeki yalnızlık kelimesi tam uyar bu duruma.
bol bol betimlemelere başvurulmuş. biraz sıkıcımsı bir kitap. hele ki biraz aralıklarla okunursa jasmine kimdi, gabriela nerden çıktı amaan siktir et bi daha bahsetmez belki figürandır tarzı düşüncelere yol açan ışıltılı hayatın detaylarını ve bu dünyaya girmek isteyen kızların türk filmi misali yönetmenin altından geçmekten ibaret olduğunu beynimize beynimize çakan kitaptır. bundan sonrası spoiler içerir. kitabın sonunda betimlediği karakterler bi araya geliyoda bu gabriela denen kıza noldu yine mi kaçırdım ben diye düşündüm. jasmine gitti lezbiyn sevgilisinin yanına diğerleri öldü falan da bu karıya nooldu. pek de güzelce bi kızdı.
neyse okuma alışkanlığınız yoksa biraz sıkıcı gelebilecek bi kitaptır ama paulo adamdır. okuyun.
bir paulo coelho klasiğidir. bence harika bir kitap. ancak pskoloji sevmeyenler için bayıltıcı olabilir. dikkatle okunması gereken bir kitap olduğuna bende katılıyorum.