bugün

--spoiler--

ama kendi diktatörleri için ağlamayı zorunlu tutarlar

--spoiler--

(bkz: kazakistan ile kuzey kore yi ayıramamak)                                          
adamlar bakıyor türkiye'ye sonra diyorlar ya sonumuz böyle olursa ne olacak? yerinde bir yasaktır, ağlayın.
işid ve el kaide gibi kökten dinci örgütlerin en çok taraftar topladığı ve örgütlendiği ülkelerin başında gelen kazakistan'da alınmış bir karardır. bu tür cemaatlerin, örgütlerin başını boş bırakınca neler olduğunu, işin ne noktalara geldiğini tunus'da, suriye'de ve son olarak 15 temmuz'da türkiye'de gördük o yüzden kimse burada din özgürlüğü vs diye zırlamasın.

adamlar böyle bir karar aldıysalar bunu toplumun huzuru ve ülkenin geleceğini muhafaza etmek adına yaptılar ki bulundukları coğrafya ortadoğu bataklığından çok da farklı değil. şeriatçı, vahhabi kaynayan afganistan, pakistan, çeçenistan-abhazya vs gibi ülkeler yanıbaşınızda iken dikkatli olmak zorundasınız.
inanc ozgurluklerinin baskilanmasindan bahsedilmis yukarida.

Eminim kapanan her kizin evinde suna benzer bir diyalog gecmistir

Baba : Bak kizim, yasadigimiz mahalle de kiz cocuklarinin baslarini ortmesinin dinimizce uygun olacagi konusunda cok yaygin bir inanis var. Annen de kapanmis kucukken. Biz kendimiz okuyup bakmadik. Bunun aslnda ayagini yere vurunca sallanan ziynet yerlerinin kapanmasi ile ilgili oldugunu soyleyenler de var fakat asil konu bu degil. Eger sen istemezsen biz de seni kapanmaya zorluyacak degiliz ama yasadigimiz yerde bu hic kabul gorecek bir sey degil.Karar senin!

Cocuk: Tamam baba.
insanların ne giydiklerine karışılmaması gereklidiğini düşünüyorum. boşverin bu konuları takılmayın yaa.
tehlikeye ne kadar erken ve sert önem alırsan o kadar başarılı olursun felsefesini benimsemiş kazak yönetimi. radikal islam belasını gerçekten farkedip bu illetin vücudu sarmasını engellemek istiyorlar ki sonuna kadar haklılar. hak hukuk kisvesi ile başlar, kelle istemeye gelir yavaş yavaş, ılık ılık... aynı bizim ülkede başımıza gelen gibi...

kazak halkı türk geleneklerine bağlı arap pisliğine değil! tebrikler, sonuna kadar mücadeleye devam...
çomaristan ın halini görüp önceden önlem almış adamlar. kendi güvenliklerini düşünüyorlar.

aslında şanslılar da. başlarına "ama vahabiler 4 eş alamiler çok mağdir oliler" diye üşüşecek ab finanseli abd vatandaşı liberaller yok ülkelerinde.

"bu vahabi kızıni sünnet edemiyir. cehenneme mi gitsin istiyisiniz?".
faşist stalinin döneminden kalma absürt yasaktır. türbanın iğnesi onlara batıyor heralde.
yasaklar hiçbir zaman çare olamaz.
parti düşmanlığını abartıp da kine dönüştürmeyin.
azıcık çağdaş olun.
Kazakistan'a en yakın tarihteki uçak ne zaman?
ülkedeki ter kokusunu önlemek için atılmış en doğru adımdır.
Atatürkçüleri kızdırmamış ve kazakistana gitme isteği duydurtmuştur. Şapka yasağı gelseydi görecektiniz sövgüleri, ağlamaları. Banane abi ben cidden dayatmaların toplum tarafından bireylere uygulanmasına karşıyım. Bu yasağı kim çıkarıyor abi meşru mu şimdi bu. kurallar toplumdan topluma değil bireyden bireye olmalı. En azından güçlü olan karşısındakine direkt dayatır. Toplumda yaşamayı kabul edip de ühü ühü türbanlı diye ağlamasın kimse. Şapka dayatınca iyi türban istenince kötü mü. Neye göre. istediğimi takarım yargılamak kimseye düşmez gücün yetiyorsa çıkar kafamdan.
Kazakistan sözde özgür özde hala rusyanın peyki. Tıpkı diğer türki cumhuriyetleri gibi. Nasıl ki, abd ab israil, iran, v.b. nin türkiye üzerinde sürekli müdahaleleri olduğu gibi. Sanki biz türkiye olarak çok mu özgürüz ki ? Belki biraz daha fazla. O da gerçekleri örtmek için. Milleti susturmak için. Şimdi siz kalkıp merkez bankasını türkleştiriyoruz, tüm bankacılık sistemini değiştiriyoruz ve faizi kaldırıyoruz deyin bakın kıyamet nasıl kopuyor görün..

Diyemezsiniz. Yapamazsınız. Ama lafa gelince heskes müslüman herkes atatürkçü. Bizi resmen ütüyorlar göstere göstere. Hani tam bağımsızlık ?? Nerde ?? Yok öyle bir şey. Güç kimdeyse zulüm de onda. Zira milletler dünyaya rağbet ettikçe ve haktan uzaklaştıkça, başlarındaki güçlü zalim ve emperyalist devletlerin güdümünde ve yörüngesinde zulmünde kalmaya mahkumdurlar. Bu mukadderat hiç değişmedi ki tarih boyunca. Hep aynı terane.

Kazaklara gelince biz türkler kadar dini değerlere sahip çıkacaklarına pek inanmıyorum. Pek mücadele edeceklerini de sanmıyorum. Lafta kardeşiz ama özde kazaklar bizden fersah fersah uzaktalar. Dünya onlar için daha değerli. Öyle olmasaydı hala daha rusyanın eteğinin altında dolanmazlardı.
kazakistan'ın kültürünü korumaya yönelik bir adım. tebrik ediyorum, doğru buluyorum. kültürün ne olduğunu, kültürü kaybetmenin ne olduğunu biz anadolulu helenler iyi biliriz.

zito!
Başörtü değil kara çarşaf-peçe yasağıdır.

(bkz: dincilerin mağdur edebiyatı)

Çok sıktınız ama.
demek ki islamofobi sadece batı değil doğu bloku ülkelerde de var olmaya başladı.
gayet iyi olmuştur.

türban, başörtüsü gibi arap kıyafetleri kadınların özgürlüğünü kısıtlar; onları köle yapar.

tengri türk'ü korusun der bitiririm.
yasaklar bir toplumda bir süre sonra ilgi çeker ve savunma mekanizması haline gelir.

yasağın ihtivası ne olursa olsun ortada bir yasaklı durumun olması toplumu kutuplaştırır.

ben her türlü yasağa karşıyım.

ama görüyorum ki birçok yazar arkadaş ikiyüzlü bir düşünce içinde tavır almış.

soruyorum aynı şey sizin kutsalınız üzerine olsa böyle tepki verir misiniz?

tabi ki hayır. eminim yasağa karşı olduğunuzu deklare edersiniz.

voltair ne demişti; “fikirlerinize katılmıyorum ama fikirlerinizi ifade edebilmeniz için canımı bile veririm” 

sizde dürüst olun ve her türlü düşünce ve kutsallık atfedilen şeylerin hakkını savunmasına karşı olmayın.

edit: herkes eksi verse dahi bu fikirden vazgeçmeyeceğim.
Umrumda değil oradaki Müslümanların suçu, haklarına sahip o hakkı koruyamayan gelip ağlamasın. Bir Rus yalakasının arkasından gidiyorlar babane?
Normalde herkes istediğini giyer yanlış haraket ama türban siyasi bir konuma geldiği için yapılması elzem olandır.
yasaklamasınlar da onlar da mı bizim gibi olsun?
Aslan Muradow geldi aklima şimdi Istanbul da çalisan oto yikamacisi hafta sonları aracı bırakiyordum.neyse muhabbetler de memleketi özledin mi deyince kopik eti olsa da yesek derdi.ben espiri diye anliyordum adam gayet ciddi imis gunler sonra konserve kutusunda gelen köpek etlerini gösterdi mutlu bir surat ifadesiyle elimde olmadan tartiştiķ hala inanamiyordum nasil olur musluman turk cografyasinda boyle yaygin bir kultur hemde caresi olmayan bir hastaliga iyi geldigine de inaniliyor gozumde bitti kazak irki daha sonra ne kadar pis insanlarsiniz dedim karsilik verdi sozin kadar degil biz en azindan yalamiyoruz siz bunu nasil yapiyirsunuz dedi.Ifade ettigi tabir iki anlama geliyor burisi yalakalik bunu kastettigini zannetmem ikincisi malum olay esnasinda olan bunun uzerine neyi ifade ettigini dahi sormaya gerek duymadim.artik benim icin kazak esittir murattı hala da oyle taskentten selamlar.Bu arada siz etraflica tartismaya devam edin olayi sizin burada dusundugunuz yazdiginiz gibi sekillenecegine eminim.