bugün

müslüman kişiye ağırlık yapan namaz borcunu ödeme şeklidir kaza namazı. ama kişi kaybettiği her gün için 20 rekat borca girmektedir yaratıcısına. bu yüzden her vakit düzenli kılmalı namazı. şu amaçsız dünyada belki gerçeğe ulaşılabilir böylece.
zamanında kılınmayan namazın telafisidir.
hiçbir zaman zamanında kıldığın namazlar gibi olamayacağı söylenen namazlardır. ancak allah'ın rahmetine inanan birey allah'ın esirgeyen ve bağışlayan olduğunu bilir.
vardır. ancak uyuya kaldığında ve namazı tamamen unuttuğunda kaza namazı kılınabilmektedir. gayrısı yoktur.
6.gayrısı yok olabilir ancak eksik kalan namazların nafilelerle tamamlanabileceğine dair hadis vardır. her ne kadar farzı kaçırmak günah olsa da nafilelerle tamamlanıp tövbe edilebileceğine dair düşünmekteyim.
tanım:geciktirdiğin namazları kılmaktır.
bir müslümanı en diri tutan,islamın olmazsa olmazı ibadet olan namazın vakti kaçırıldığı durumda telafi edilmesidir.
zaman zaman ne kadar kılmamız gerektiğini şöyle kaba taslak hesaplamaya çalıştığımız namazlardır. bir nevi manevi borçların en yüksek meblağlı olanıdır.
binlerce müslümanın yapması gereken eylemdir.
Hoca ile Bektaşi birlikte yola çıkmışlar, bir süre sonra hoca:
-Namaz saati! demiş, başlamış kılmaya.
Rekat üstüne rekat, selam üstüne selam.
Bektaşi’nin beklemekten canı sıkılmış, hoca namazı bitirince sormuş:
-Yahu bu ne uzun namaz böyle?
-Kazaya kalmış namazlarım vardı, onları da kıldım! Demiş hoca. Yola koyulmuşlar, bir müddet sonra mola verdiklerinde bu kez namaz kılmak için Bektaşi müsaade istemiş ve başlamış namaza. Ama ne namaz, bitmiyor! Sonunda hoca dayanamamış : -Erenler, senin namaz da uzun sürdü!
-Önümüzdeki haftanın namazını kıldım! Diye cevaplamış Bektaşi.
Hoca şaşırmış:
-Yahu olur mu böyle şey?
Bektaşi gülmüş:
- Yahu senin veresiye kabul oluyor da benim peşin neden olmasın demiş.
Bende bir kampanya başlayacak,Kaza namazlarına başlayalım diyecek sandim:)
ferdi kaza sigortam var...
güncel Önemli Başlıklar