1. 1.
  oksijen denince akla gelen ilk dağ.

  ayrıca,
  (bkz: altınoluk)
  2 ... trinfr
 2. 2.
  Yunan mitolojisinde Tanrıçalar Hera, Afrodit ve Athenanın katıldıkları güzellik yarışmasının yapıldığı yer olarak adı geçen ida Dağı, günümüzde Kaz Dağı olarak bilinmektedir. Mitolojiye göre Zeus burada doğmuş, Tanrılar Truva Savaşını buradan izlemişler ve Aşk ile Güzellik Tanrıçası Afrodit ilk kez burada aşık olmuştur. Edremit Körfezinin kuzeyinde yeralan dağın yamaçlarında, bir çok antik eser günümüze kadar gelmiştir. Homerosun ilyada Destanında ve Halikarnas Balıkçısının eserlerinde ida Dağının ismi çok kereler geçer.
  ida Dağının Kaz Dağı ismini almasıyla ilgili efsaneleri köylülerden dinleyebilirsiniz. Hikayeye göre, Edremitin Güre Köyünde Sarıkız adında çok güzel, iyi yürekli yardım sever bir kız yasarmış. Fakat onu çekemeyenlerin iftiraları sonucu babası Sarıkızı 5-10 kazla birlikte ida Dağına bırakmış. Uzun bir zaman sonra baba kızını görmeye gelmiş ve dağda abdest almak için kızından su istemiş. Sarıkız dağın tepesinden elini körfeze uzatarak tasını doldurunca kızının erdiğini anlamış. Fakat sırrı anlaşılınca Sarıkız oracıkta can vermiş. Buna çok üzülen babası da ida Dağının başka bir tepesinde ölmüş. Bu rivayete göre ida Dağı, Kaz Dağı, dağın doruğu Sarıkız Tepesi, kızın babasının öldüğü yer de Baba Dağı diye anılmaya başlamış. Hala Kazdağında her yıl Ağustos ayı içinde Geleneksel Kazdağı Güzellik Yarışması düzenlenmektedir. Bu şenliklerde Türkmen geleneklerinin yüzyıllara meydan okuduğu, yöre halkının mumlarla ve şarkılarla kutladığı şenliklere şahit olabilirsiniz.
  Kazdağı 1993 yılında Milli Park ilan edilmiş ve doğası koruma altına alınmıştır. Derin kanyonlar ve onlarca şelale burayı eşsiz bir tabiat harikası haline getirmektedir.
  Tüm dünyada tarih kitaplarında mitolojideki yerinden önemle söz edilen ida Dağının ismi, bilimadamları tarafından 1992 yılında uzay aracı Galileo tarafından fotoğrafları çekilen ve bir uyduya sahip olduğu bilinen tek asteroide verilmiştir.
  2 ... juansebastianveron
 3. 3.
  bir yolculuk esnasında güzel manzaralara şahit olacağınız dağlardandır, ayrıca çok tehlikeli ve dikkatli olunması gereken yollara sahiptir. seyahat sırasında sizinle aynı güzergahta yol alan bir kaç kamyona rastlandığında yol kabusa dönmektedir.
  1 ... derek
 4. 4.
  dünyanın en temiz ikinci havasına sahip bölge, dünyanın ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer. genelde dağın egeye bakan yüzü ilgi çekicidir. ancak doğa severlere önerim, bigadan dondurma-ahmetler istikametinden yenice kalkıma doğru ve ordanda milli parklar alanına ve ayazmalara gidiş şeklinde bir gezi yapmalarıdır. kaz dağları bir ayrıcalık ve mitoloji öğesidir.
  1 ... kuku goren masum koylu
 5. 5.
  görmeden ölünmemesi gereken gizli cennettir.
  2 ... bohemian rhapsody
 6. 6.
  kaz dağları' nda ayazma adında inanılmaz doğal güzelliğe sahip bir yer vardır. bayramiç ilçesinden evciler köyü güzergahını kullanarak gidilebilir. yazın ortasında hatta ağustos sıcağında bile buz gibi kaynak suyu akar. o sıcak havalarda piknikçiler karpuzu ya da rakıyı suyun içinde tutup soğuturlar. belirli bir süreden sonra elinizi suda tutmanız mümkün değildir. çok soğuk kaynak suyu ve yaz sıcağındaki serin cennet olmasıyla, gidilesi görülesi yerdir.
  2 ... ecayip heyvanlara benziyirsen
 7. 7.
  Gök Tengri'ye inanan Türkmen boylarının yaşamaya devam ettiği, Sarı Kız efsanesinin ana vatanı olan yaşam alanıdır.
  1 ... sakizzz
 8. 8.
  gidildikten sonra tekrar gitmek istenen yerdir. cok guzel ve temiz bir havaya sahiptir.
  ... 4bucuktan5bucuk
 9. 9.
  altın madeni uğruna katledilen dağ; halbuki bu dağda turizm yapılsa altın madeninin getireceği paradan daha çok para getirir.
  2 ... saparmuradniyazov
 10. 10.
  eliyle dokunduğu herşeyi altın yapan bencil midas'tan farkımızın kalmayacağını bile bile inadına kazılan dağ.
  ... gwynnie