1. 1.
  kurtuluş savaşı komutanların dan
  10 -1 ... aabi
 2. 2.
  ankara'da bir caddedir. genellikle is yerleri bulunmaktadır. aski de bu caddede yer alir.
  (bkz: aski)
  8 -1 ... painkiller
 3. 3.
  kurtuluş savaşı yıllarında şark cephesi komutanı..
  8 ... thoth
 4. 4.
  kurtuluş savaşı yıllarında doğuda ermenileri dize getiren büyük komutan.
  10 -1 ... hasnicktir
 5. 5.
  hatıraları yakılmıştır...
  11 -1 ... demolay
 6. 6.
  her il ve ilçede mutlaka bulunan sokak ve okul adı.
  2 -1 ... katil balik nemo
 7. 7.
  kurtuluş savaşı zaferle sonuçlandıktan sonra hilafet yanlısı tavır izlemiştir ve atatürk le karşı karşıya gelmiştir. bu tavrı sergilemesinde atatürk ün büyüklüğünü kabul etmemesi ve ileriyi görememesi yatmaktadır.
  2 -23 ... ilyka
 8. 8.
  türkiye cumhuriyetinin ilk muhalefet partisi olan terakkiperver cumhuriyet fırkasının kurucusu olan kişidir. atatürke yönelik düzenlenen izmir suikastını azmettirmek suçuyla istiklal mahkemeleri tarafından yargılanan ve kurtuluş savaşının mümtaz şahsiyetlerinden biri olması nedeniyle atatürkün özel izniyle affedilen kişidir.
  5 -4 ... registerlater
 9. 9.
  1917 yılın da doğu'da kolordu komutanı iken kütülammare'de verdiği yanlış bir emir ile 79 subay,1879 neferin ingilizlere esir olmasına sebep olmuştur.
  2 -11 ... bohemian rhapsody
 10. 10.
  18 mart 1917 günü'in belet'ten samara'daki ordu kumandanına yazdığı kafa tutan, medeni cesaretle yazılmış tarihi rapordan sonra 18.nci kolordu kumandanlığından alınmıştır. bu sırada miralaydır kendisi. karabekir iyi bir askerdi, ama karargahındaki kurmay heyeti kişisel ihtiraslarla dünya'ya kafa tutmaya çalışıyorlardı. bu yüzden alınan yanlış kararlar süreklilik arzetmeseydi bağdat elimizde daha uzun süre kalabilirdi. sonra bir daha türk tarihin de kurtuluş savaşında karşımıza çıkar.. ve doğudaki üstün hizmetlerinden sonra atatürk ile oluşan fikir farklılıklarıyla, izmir suikasti ile ve yazdığı kitaplarla gündeme gelir.
  1 ... bohemian rhapsody