bugün

kurtuluş savaşı komutanların dan
ankara'da bir caddedir. genellikle is yerleri bulunmaktadır. aski de bu caddede yer alir.
(bkz: aski)
kurtuluş savaşı yıllarında şark cephesi komutanı..
kurtuluş savaşı yıllarında doğuda ermenileri dize getiren büyük komutan.
hatıraları yakılmıştır...
her il ve ilçede mutlaka bulunan sokak ve okul adı.
kurtuluş savaşı zaferle sonuçlandıktan sonra hilafet yanlısı tavır izlemiştir ve atatürk le karşı karşıya gelmiştir. bu tavrı sergilemesinde atatürk ün büyüklüğünü kabul etmemesi ve ileriyi görememesi yatmaktadır.
türkiye cumhuriyetinin ilk muhalefet partisi olan terakkiperver cumhuriyet fırkasının kurucusu olan kişidir. atatürke yönelik düzenlenen izmir suikastını azmettirmek suçuyla istiklal mahkemeleri tarafından yargılanan ve kurtuluş savaşının mümtaz şahsiyetlerinden biri olması nedeniyle atatürkün özel izniyle affedilen kişidir.
1917 yılın da doğu'da kolordu komutanı iken kütülammare'de verdiği yanlış bir emir ile 79 subay,1879 neferin ingilizlere esir olmasına sebep olmuştur.
18 mart 1917 günü'in belet'ten samara'daki ordu kumandanına yazdığı kafa tutan, medeni cesaretle yazılmış tarihi rapordan sonra 18.nci kolordu kumandanlığından alınmıştır. bu sırada miralaydır kendisi. karabekir iyi bir askerdi, ama karargahındaki kurmay heyeti kişisel ihtiraslarla dünya'ya kafa tutmaya çalışıyorlardı. bu yüzden alınan yanlış kararlar süreklilik arzetmeseydi bağdat elimizde daha uzun süre kalabilirdi. sonra bir daha türk tarihin de kurtuluş savaşında karşımıza çıkar.. ve doğudaki üstün hizmetlerinden sonra atatürk ile oluşan fikir farklılıklarıyla, izmir suikasti ile ve yazdığı kitaplarla gündeme gelir.
karabekir, eleştirilen yönlerinin yanında belki de türk tarihine yön veren kişi olmuştur . mustafa kemal sivil biri olarak samsun'a çıktığında hakkında görüldüğü yerde idam edilmesi kararı vardı. eğer karabekir paşa ben ve ordum emrinizdeyim diyerek mustafa kemal'in tarafına geçmeseydi, milli mücadele daha başlamadan biterdi. ve o zaman da şimdi yabancı damat, survivor türkiye-yunanistan ile sınırlı olan türk-yunan ilişkileri daha ileri gider çoğumuzun adı hristo- aleks olur, istanbul'a da kostantipolis derdik herhalde....
hatıralarını okuyamadığımız büyük kumandan. okuma imkanımız olsaydı keşke. hani onun yazmadığından değil, kitabının toplatıldığındandır hüznüm.
askeri yönü atatürk tarafından da övülen, bazı kıytırıkların bok atmaktan haz duyduğu kahraman insan.
istanbul bahçelievlerde ki ilköğretim okulu. güzel bir 5 yılım geçmiştir.
1882 yilinda istanbul'da dogmus, istiklal savasi'nin en buyuk kahramanlarindan biridir. 1918 yilinda erzincan ve erzurum'u ermeni ordusundan kurtardi, sarikamis'taki kolorduyla birlikte kars ve gumru'yu aldi. istiklal savasini baslatmak uzerine anadolu'ya gelen ataturk'un yaninda olarak ona en buyuk destegi verdi.
kurtuluş savaş'ında yaptığı onca kahramanlığa rağmen istiklal mahkemelerinde yargılanmıştır. yargılanma sebebi ise izmir suikastidir. ama bu yargılanmadan aklanmış ve meclis başkanlığı görevine devam etmiştir. doğu bölgelerimizi işgalden kurtardığı için yöre halkı kendisini çok sever.
kitapları bizim evden toplatılmamıştır ancak dilimizin o zamanlardan bu zamana geçirdiği evrim yüzünden pek anlaşılamayan kitapların yazarıdır, komutanlığı dışında.
ilk meclise edirne'den milletvekili olarak girmiştir...
yahudi asıllı olup-olmadığı sürekli tartışılan şahıs.
http://www.haberturk.com/...cat=160&dt=2007/09/11
ankara'da 2 km kadar bir cadde. bu caddeden giderken ulus, sıhhiye, kızılay, tandoğan, beşevler, maltepe gibi semtlere ulaşırsınız gelirken ise keçiören, dışkapı, subayevleri, basınevleri, incirli, sanatoryum, etlik ve yenimahalle'ye kadar gidersiniz öyle bir baglac yani.
ayrıca eski sanayi bölgesi yeni işhanları bölgesi, içinde iskitler bölgesini barındırır.
galerisi ve bankası boldur. geniştir.
cadde uzerinde 19 mayıs stadyumunu ve hotel gap adında 4 yıldızlı birde otel bulundurmaktadır.
doğuda, gerek askeri gerek sosyal alanda yaptığı müthiş işler sayesinde,en az atatürk kadar sevilir. sanıldığı gibi dinci değil saltanatçıdır. yakılan hatıraları daha sonra tekrar yayımlanmıştır ve bu hatıralar maalesef kazım karabekirin adına yakışmayacak şekilde yalan, yanlışlarla doludur.ama ne olursa olsun adını türk tarihine altın harflerle yazdırmış ve bu topraklarda yaşayan herkesin saygı duyması gereken bir insandır.
bir evi istanbul erenköy tren istasyonunun yakınında olan şahsiyet. bu ev kazım karabekir müzesi olarak hizmet vermektedir.
istiklal harbimiz isimli kitabı yapı kredi yayıncılık tarafından tekrar yayınlanan ünlü komutan.

doğu cephesi kahramanı...

bugünkü doğu sınırlarımızı çizmemizdeki başrol oyuncusu...

ve bütün eserleri yky'den çıkacak olan...
adı zikredildiğinde; "haa evet biliyorum, bizim ordaki cadde" dendiğini/yazıldığını duysaydı, fevkalade üzülecek olan kurtuluş kahramanlarımızdandır...

(bkz: kahraman)
bu ülke icin vermiş oldugu üstün hizmetlerden sonra kesinlikle atatürk'e suikast girişimiyle ilgisi olabileceğine inanmayacağım kahraman.