bugün

ilişkilerin sonucunda ortaya çıkan kişiye zorda olsa denilmesi gereken söz.
kayınvalideye anne deme zorunluluğuyla benzerdir. fakat ben aile arasında zamanla böyle bir beklenti hissi yaratılsa da bunun illa böyle bi zorunluluk edasıyla yapılmasının eğreti durabileceğini düşünenlerdenim. yani mevzu kişiye ve iç dünyasına bırakılmalı ki zorundalılık eşiği aşılsın daha samimi davranılmış olsun.
türk aile tipinde büyük oranda anne ve babaların standart/ beklediği davranış olduğunun da altı koyu kalemle çizilmeli.
Samimi bulmadığım tasvip etmediğim bir davranıştır. Yalakalığa lüzum yoktur.
yavaş yavaş değişim gösteren gelenek.
abi, bey, amca diyenleri gördüm.
insanın içinden ne geliyorsa o.
amca denilcek hali yok. biraz amcuk ağızlı dersiniz içten olmaz ama baba yane.
Yalakalıktır. Ne kadar da beni yalanlarsanız yalanlayın nafile. Allah kalplerin iÇini, iÇinizden geÇenleri bilendir rahmandır rahimdir o herşeyi bilir. Amin.
Kayınvalideme anne diyorum, lakin kayınpedere baba diyemedim senelerdir.
Kısaca, siz diyorum.

Sırf hitap şekli bulamadığım için adamcağıza uzaktan bir şey söylemem gerektiğinde, hişt pişt diyemeyeceğim için, kalkıp yanına gidiyorum.

Tez zamanda dilim varır da, söylerim inşallah. Yoruldum.
Vay be damadın Uludağ sözlükte yazıyor düşünsene. Çok garip yaw.
Garip bir durumdur.. Ve bu garipliği yaratan örf ve adetler.. Benim sadece bir babam var ve açıkçası bir başkasına baba demek hakikaten garip geliyor. Kayınvalide için de aynı durum geçerlidir.
Yalakalıktan başka bir şey değildir. Evet.
Bu, bir zorunluluk olmamalı ve ayıplanmamalıdır.
Anne veya baba çok òzel iki kelimedir, yürek gerçekten hisseder ve isterse söylenmesi şahane olur elbette ama salt adet yerini bulsun, birileri kırılmasın diye söylemek insana zor gelir ve samimi bir davranış değildir.

Büyüklerin bu konuda anlayışlı olup, zaman tanımaları hoş olur.

Gevşeyin yahu! Böyle antin kuntin konulara takılıp, tadını tuzunu kaçırmayın şu işlerin!
Elalemin adamına Söylenen Gereksiz söz.
Alışır insan zor değil. Hiç yüzüne karşı "kayınpeder" diyeni görmedim. Hem abes hem ayıp. Hemde dinen insanın babası hükmündedir. Zaten kadın içinde aynı şey geçerli. kayınvalide anne, kayınpeder baba gibi olmasa da resmiyette böyledir. Sen onunkilere söylemezsen eşin hiç söylemez. Saygı karşılıklı. Onu da hesabetmek gerekir.
Olsa da babacığım desek.
ben emin bey diyorum. ara sıra iğrenç emin misin esprisini yapmazsam gözüme uyku girmiyor. evet. teşekkürler.