bugün

Güzel görüntüler oluşturmuş gençlerdir.

Bu görüntülere hiç şaşırmıyorum artık.

Gençlik atasının izinde.

Kadir mısıroğlu yaşasaydı da bugünleri görseydi. *

https://twitter.com/pusho...wfsd_JS86z5tkrtQ&s=19
izmir marşından sonra kaftancıoğlu mitingine de gitmişler mi?
Bazılarını feci kudurtmuş gençlerdir.
Beni oldukça şaşırtan bir haberdir.
uyanis denen eylem basliyor bir millet yavas yavas kipirdaniyor.
Bütün ümidim gençliktedir.

Diye boşuna demedi Atam!
Yobazları hoplatmışlardır.

işte gençlerin beynine kakmaya çalıştığınız Arapça tekerlemelerin, oynadığınız türlü oyunların, kindar gençlik yetiştirme projenizin ömrü bu kadar yobazlar.

Atamız hayatta olmasa da her zaman kazanır. Üzülün...
Bu da başka açı.

https://twitter.com/ersin...EzauE-6dq5omdaAQ&s=19
elhamdülillah cumhuriyet kurtuldu.
görsel
Halka açık bir konserdir fakât benim anlamadığım, sözlüklerde böyle bir tabloya kayseri'de rastlanılmış olmasına insânların şaşırması. Burada saçma sapan bir önyargı konusu, kayseride az biraz yaşamışların bâzıları dahi buna katılıyor ama bunlar dahi önyargıların tasdîklenmesine koşullanmışlıkla ilgili. Şimdi madde madde izâh edeceğim, anlayacaksınız.

1.) Kayseri yıllardır akp hegemonyasında olsa da (böyle analizlerde yerel seçimler bâz almak özellikle kayseri'de yanıltıcı olur), son 2018 genel seçimlerinde akp'nin en sert düşüşleri yaşadığı illerin başında gelir. Son seçimde kayseri'de akp %50 almış, bir önceki seçime bakarak 12 puan düşmüştür. (O zamân ekonomik kriz bu kadar hîssedilmiyordu). Önümüzdeki seçimlerde varın düşüşü siz tahmîn edin. Akp kayseri'de %40 alamaz artık, %35 civârı belki 40'a yakın anca. Genel hâtlarıyla kayseri, türkiye'nin ortalama eğilimi ile uyumlu trendler gösterir. Bu eskiden beri öyledir.

2.) Daha önemlisi, kayseri genel seçimlerde ideolojik millîyetçi oyların (mhp+iyip+bbp şimdi + zp) en yüksek olduğu iki büyükşehîrden biridir. Millîyetçilik yükseldiğinde kayseri bu ünvânı mersin'den alır, düşüşteyse mersin'e devreder. Buna kayseri'deki stabil chp oyunu da eklerseniz, son genel seçimlerde %45'e ulaşırsınız. Anadolu chpliliğin y-chp ile farklı olduğunu, daha millîyetçi (ve dindar fakat bunun konuyla ilgisi yok) olduğunu düşünecek olursak, kayseri'deki ideolojik millîyetçi oy en az %45'tir.

3.) Kayseri'deki akp tabanının dahi atatürkle sorunu yoktur. Hiç olmadı hepsi saygı duyar, bunu kesin olarak söyleyebilirim. Kayseri'de atatürk'e düşmân, türklükle sorunlu birine rastlamanız için kayseri'nin yerlisi, kripto ermeni ya da rum siyâsal islâmcı bulmanız ve gerçekten aramanız gerekecek. Elbette kripto az değil ve bunlar yok değil, bunların çok zânnedilmesi yerlilikten gelen avantajla şehrin kilit pozisyonlarında daha sık görünmelerinden. Yâni akp tabanı açısından kayseri, örneğin konya, rize ya da trabzon'a benzemez, arada fark var. Atatürkle hele hele türklükle kimsenin sorunu yoktur. En yobazı dahi damarına basınca türklük damarını gösterir.

4.) Bir sosyolog arkadaşım ile konuşurken (kendisi malatyalı) kayseri hâkkında yaptığı gözlemin benim gözlemimle örtüşmesini sevinmiştim. Konu millîyetçi-muhâfazakarlık idi, ortak kanaatimiz 'millîyetçi-muhâfazakar' kalıbına sokulan iller arasında kayseri'nin millîyetçiliğe (ve sekülerliğe daha meyîlli) il olduğu idi. Elbette burada bir kıyâs sözkonusu ve kıyâsladığımız iller malatya, elazığ, sivas, kahramanmaraş, erzurum, yozgat, konya vb. illerdi. işin ilginci kimin yaptığını bilmediğim ve reddit'e rastladığım bir harîtada da kayseri komşu ve sayılan illerden muhâfazakarlık konusunda ayrılıyordu. Elbette ciddî bir kaynak değil fakât farklı farklı insânların aynı gözlemi ve kıyâsı yapması rastlantı olmasa gerek.

4+.) Dördüncü maddeye sembolik bir ek, kayseri'de sokakta üç beş kuruş için flüt çalan çocuklar hep izmir marşı'nı çalar. Diyeceksiniz ki ne var bunda, belki çocuğun kolayına geldi bunu çalıyor. Mümkündür fakât öyle değil, aynı dönem konya'da da bulundum orada çocuklar flütle ay doğdu üzerimize çalıyordu.

5.) Şimdi şaşıracaksınız, 12 eylül darbesine kadar kayseri halkı yerel yönetimini istikrârlı bir şekîlde chp'ye bırakıyordu. Yine aynı, millîyetçi-muhâfazakar kayserili yapıyordu bunu. Bu, kayseriyi chp kalesi yapmadığı gibi, şimdi akp ağırlıkta diye atatürk düşmânı da yapmıyor.

Son olarak, göreceksiniz, kayseri'de önümüzdeki seçim iyip+zp oy patlaması yapacak. Bu iki parti de millîyetçiliği, hiç olmadı sağı fakât net olarak seküler yaklaşımı temsîl ediyor. Buna chp oylarını da ekleyin bakalım neler olacak. Rahâtlıkla %30'u geçecek, propaganda yönetimine göre de %40'a dayanacaktır. Chp + ideolojik millîyetçi oyların da rahâtlıkla %50'yi geçeceğine emînim.

Ek: Kayseri ve alkollü mekâna gelince, bunlar sâdece ezber. Kayseri'de aradığınız her şey mevcût, bu konuyu işlemek dahi abes.

Bonus: elbette bir fikîr verebilir ancak, sokak kedisi diye bir kanal var youtube'da. Orada kayserililer dışında, kendiliğinden, gelen şehîtlerden dert yananına rastlamadım.
enflasyonu ve kuru düşürememişlerdir.

böyle şeylerden yalnızca ortadoğulular tatmin olur. ekonomi politik açısından ise bunun hiçbir önemi yoktur.
Kimse kusura bakmasın ama alabildiğince Kolpasınız.
“Atatürk’ün partisi“ deyip peşinden gittiğiniz ve bayraktarlığını yaptığınız oluşum ne kadar Türkiye düşmanı örgüt ve devlet varsa işbirliği yapacak, Memleketim menfaatlerini uymayan ne kadar hamle varsa önünü açacak arkasında duracak, Ondan sonra hadi ne yapalım ne yapalım vatanperver bir atraksiyon sayılsın; “Yaşa Mustafa Kemal paşa yaşa!..“ Öyle mi...
Ulan hakikaten acınacak haliniz var be... Allah sizi ıslah etsin ne diyeyim.
Bazılarını kudurtmaya devam eden gençlerdir.
bütün ümidim gençliktedir.

mustafa kemal atatürk.
erciyes üniversitesi boku yedi. rektörün kellesini alır bunlar. ödenekleri de kesilir, diyanete devredilir. sürüm sürüm süründürürler. pazarda mendil açacak hale gelir koca üniversite.
öğrencilerinin de ne sürtüklüğü kalır ne kahpeliği ne de vatan hainliği. reis isterse alayını fetöcü diye hapse attırabilir. sonuçta sayın reis'in böyle bir yetkisi var. isterse hepsini falakaya bile yatırabilir.
ne demek lan "yaşa"?!
ne demek ulan "kemal paşa"?!

görsel
inanmayın, yine gidip ampule basacaklar. Bunlar değilse bile babaları yeter. Onların izmir marşı varsa; reis'in de söbü kafalı neferleri var :-)

Not: Ben de Kayseri'liyim.
insana umut veriyor.
aynı zamanda Selahattin Demirtaş'a özgürlük isteyen gençlerdir.
Görüntü çok güzeldi. Fakat şöyle bir gerçek var oradaki marşı söyleyenler kaç tanesi Atatürk'ün fikirlerine sahip çıkan genç? Günümüzde Kemalizm, Atatürkçülük bir moda gibi düşünün. Kendisini bir kimlikte tanımlamak isteyenler daha çok bu tanımı tercih ediyor. Orada marşı söyleyenlerin çoğunluğu hdp sempatizanı çıkacaktır. Atatürk'ü modaya alet etmeyi bıraksalar keşke. Sağcısından, solcusuna herkeste Atatürk sevme modası meydana geldi. Rahat bırakın yeterli. Bunlar daha sonra bir teröristlik yaparken ben de Atatürkçüyüm ama diye konuşmaya başlayan siyasetçiler olacaktır belki de. Kısacası bana samimi gelmeyen görüntüler Atatürk'ü cidden seven onun hayat mücadelesini araştırır, devrimlerine değer verir. Konserde içip içip,'' Kemalizm moruk ya. Abi ne Türk'ü Türk mü kaldı Atatürk özgürlükçüydü yaa'' demez. Günümüz Atatürkçüleri tam da söylediğim gibi. ''Ne ırkı abi Türk mü kaldı, ne Türklüğü abi yaa herkes birbirine karıştı.'' Bunu söyleyenlere Mahmut Esat Bozkurt'tan harika bir alıntı ile yanıt vermek istiyorum:
''Atatürk hepimizden çok sevdiği arkadaşına döndü:
- Bana bak Nuri her şakana tamam fakat Türklüğüme ilişme!''
güncel Önemli Başlıklar