1. 1.
  Yevmiye ile çalışan pek çok kişi karantinaya alınmamak için coronalı hastalarla temaslı olsa da saklıyor. Çünkü karantinaya alınmak aç kalmak anlamına geliyor.

  kayıt dışı çalışanların test yaptırmaması

  Türkiye coronavirüs pandemisinde dünya rekorlarına imza atarken, salgının önünün alınamamasının en önemli nedenlerinden birinin ise özellikle kayıt dışına hiçbir maddi destek verilmemesi, bu nedenle temaslı olanların bunu saklayarak test yaptırmaması olduğu belirtiliyor.

  Devrimci işçi Sendikaları Konfederasyonu (DiSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Yevmiyeli, belirli süreli, kayıt dışı ve her türden güvencesiz çalışma biçimi sürdüğü müddetçe salgınla mücadele edilemez. işçilerin, işsizlerin, yoksulların geçimi güvence altına alınmadan onların sağlığı da halk sağlığı da korunamaz” dedi.

  Türkiye'de Türkiye istatistik Kurumu'nun (TÜiK) rakamlarına göre 9.6 milyon kayıt dışı çalışan bulunuyor. Yevmiyeli ve güvencesiz çalışanlar, coronalı birine temas etse bile test yaptırmıyor, çünkü corona pozitif çıkmak onlar için aç kalmak anlamına geliyor. 14 gün karantinaya alınacağını ve takip edileceğini, bunun yanında devletten hiçbir destek alamayacağını bilen kayıt dışı çalışanlar test yaptırmamayı tercih ediyor. Çerkezoğlu, geçim sorunu çözülmeden sağlık sorunun çözülemeyeceğini vurgulayıp “En baştan beri şunu söylüyoruz. Salgınla mücadelede devletin görevi halkın işini, geçimini ve sağlığını korumaktır. ‘Evde kal', ‘maske tak' nasihatleri vererek bu kriz çözülmez” dedi.

  https://www.sozcu.com.tr/...test-yaptirmiyor-6146971/
  4 ... traveler of secret moments