1. 1.
  Kavalalı Hüseyin Ağa'nın yeğeni, derbend ağası ibrahim Ağa'nın oğludur. Hüseyin Ağa'nın oğlu Halil Ağa'nın, serçeşmeliğiyle Mısır'a başıbozuk askeriyle gidip, Halil Ağa havası ve suyuyla uyuşamayarak dönünce serçeşme olmuştur. Gittikçe güç kazanarak, Hüsrev Paşa ve Hurşid Paşa'nın valilikleri sırasında sivrildi. 1805 yılı başlarında vezirlikle Cidde valisi tayin edildiyse de, uzaklaştırılması mümkün olamayıp Mısır valisi olmuştur. 1806'da Selanik valiliğiyle alınarak Musa Paşa tayin edildiyse de o da girmeye muvaffak olamayıp, Ekim-Kasım 1806'da yeniden vali oldu. Vehhabi meselesinin bitirilmesinde hizmet gördü. Yunan üzerine, oğlu ibrahim Paşa'yı ve yeterli kuvvet gönderip devlete bağlılık gösterdi. Mora'dan askeri geri alması, 1831-32'de Ağa Hüseyin Paşa'nın Mısır valiliğiyle serdar-ı ekremliğini ve sonra Reşid Paşa'nın serdar-ı ekremliğini doğurmuşsa da, 1832-33'de Konya'da itaat ederek o yıl, Beriyetü'ş-Şam ve Halep eyaleti ek olarak kendisine verildi.

  Vilayetlerin gelirlerini vermede yavaşlığı 1839'da Mısır'ın kopma arzusunu bir daha göstermiş, 1841'de Beriyetü'ş-Şam, Adana ve Cidde eyaletlerinin Mısır'dan ayrılması ve Akka'nın ömür boyu verilmesi ile Mısır valiliğinin babadan evlada geçmesini ve ardından sadarat payesinin verilmesini de yanında getirmiş, 1846 yılında donanmanın iadesinden sonra istanbul'a gelerek padişahın ayağına yüz sürmüştür. Kavalalı Mehmed Ali Paşa'nın hastalığı ve yaşlılığı sebebiyle Mısır valiliğine Eylül 1848'de oğlu ibrahim Paşa geçti. Mısır'da askeri ve siyasi idarede birçok ıslahat ve ayrıca birçok da hayır eseri meydana getiren Kavalalı Mehmed Ali Paşa 1849 yılı Eylül-Ekim'inde vefat etti.

  Kaynak : http://www.osmanli700.gen.tr
  1 ... faati
 2. 2.
  osmanlı'da işlerin yolunda gitmediğini tüm dünyaya açıkça gösteren adam.
  ... ucuncayir666
 3. 3.
  1769 yılında kavala da doğdu(napolyon la aynı tarih). babası bekçibaşı ibrahim ağa nın 17 çocuğu olmuş, fakat içlerinden bir tek mehmet ali yaşamıştır. babası ölünce amcası tosun ağa nın himayesine girdi. tosun ağa da bir sebeple idam edilince, kimsesiz kalıp sefalet dolu yıllar geçirmiştir. bu dönem onda osmanlı ya karşı bir kin oluşmasına neden oldu. fransız bir tüccarın yanına girip, çalışmış ve onun çok iyiliğini görmüştür. fransa ya karşı yakınlık duyması da bu dönemde doğdu. zeki, cesur ve çok kurnazdı. 45 yaşından sonra okumayı öğrendi. genç yaşta osmanlı ordusuna girdi. 1798 de napolyon mısır ı işgal edince osmanlı ordusunun kavala dan getirttiği paralı askerler(başıbozuklar) arasında bulunuyordu. bir süre sonra yetenekleri ile bu birliklerin komutanı oldu. mısır da fransızlar la çarpışırken fransa nın gelişmişliği ve osmanlı nın geriliğini gördü. kölemenleri osmanlı valilerine karşı kışkırtıp en sonunda mısır da kendi valiliğini osmanlı ya tanıttı. mısır da geniş ekonomik, askeri ve idari reformlar yaptı. kölemen etkisini kırmak için kölemen beylerini öldürttü. sonrası ise malumdur. 1831- 41 yılları arasında osmanlı ya karşı ayaklanmış ve osmanlı bu ayaklanma sırasında yıkılmanın eşiğine gelmiştir.
  1 ... balsikeste baysungur
 4. 4.
  osmanlı devletinin savaştığı ilk ve tek kendi paşasıdır.
  1 ... madrid ulku ocaklari reisi
 5. 5.
  mezarı kahirede kendi adını taşıyan caminin içindedir (avlusunda değil, içinde!!)
  2 ... phial
 6. 6.
  devletinden güçlü olan paşadır.düşünsenize çerkezköy kaymakamı saffet bey recep tayyip erdoğan'a kafa tutuyor!*
  5 ... etienne
 7. 7.
  tosun ve ibrahim paşaların babasıdır.
  2 ... disco inferno
 8. 8.
  osmanlıyı zor bıraktığı doğrudur, ama arabistan yarımadasında başgösteren "ingilizperver" vehhabi tehlikesini de oğlu ile beraber bir süreliğine bertaraf etmiştir. zaten batı ve rusya ile uğraşan padişah için bu çok önemlydi.
  2 ... zarth vader
 9. 9.
  osmanlı devleti'nin meşhur mısır valisidir. zamanında topraklarında çıkan bir isyanı bastırmak için osmanlı devleti kendisine bazı toprakları önererek yardım istemiştir. isyanı oğlu ibrahim paşa bastırmıştır ancak vaat edilen topraklar yerine suriye önerilince bu kez kendisi isyan etmiştir ve hızını alamayarak anca kütahya civarlarında durabilmiştir. bu kez osmanlı devleti rusya'dan yardım istemiştir. rusya'nın işin içine girmesiyle ingilizler tutuşmuştur. (bkz: aksiyon filmi) (bkz: denge politikası) yapılan anlaşmayla mısıra özerk yönetim verilerek yönetimi kendisine bırakılmıştır.
  3 ... demi moore yes ofcourse
 10. 10.
  nasır ın darbesine kadar mısır onun soyundan gelenler tarafından özerk monarşiyle yönetilmiştir.
  1 ... son of the sun