1. 1.
  dünyadan türlü türlü enstrüman var. kimi yaylı, kimi üflemeli, kimi vurmalı. hepsi kendine göre bir karaktere ve geçmişe sahipler. az çok bir tarz yaratmışlar. ne yazık ki bir istisnası var: kaval.

  anadolu halkı -türk demiyorum.- müzikten nasipsiz bir toplum, bunu kabul etmeye mecburuz. kaval da bu beceriksiz ve müziksiz halkın eğlencesi olmuş. eğlencesi olmuş diyorum çünkü "enstrüman" ve "kaval" sözcüklerini tek cümlede kullanmaya dahi utanırım.

  ne kadar basit ve alelade. bir ağaçtan koparılan sopaya açılan deliklerle üretilmiş, ne hesap var ne kitap; pespaye.

  kavalın aleladeliği onun dinleyici kitlesinden anlaşılır. hiç kimse "haydi kaval konçertosu dinleyeyim." demez, "kaval konseri varmış, gidelim." cümlesini duyamazsınız. kaval sesini seven tek canlı, koyunlardır.

  biz koyun değiliz, ilkel bir enstrüman olarak müzik tarihinde yerini almış olan kavala da artık muhtaç değiliz.

  yapılması gereken ilkokullarda blokflüt eğitimine -ki blokflüt kavalın fabrikasyonudur.- son vermek ve öğrencilere klasik batı müziğini sevdirerek, kulak kirleten iptidai seslerden muhafaza etmektir.

  bir düşünün. kaval müzikte yaya kalmamızın önemli bir sebebidir.
  1 -9 ... bunu bilir bunu soylerim
 2. 2.
  4 lira falan etmektedir. çoban düdüğüdür.

  ayrıca, ağza sokulan bir şeye enstrüman demek ne mana yani ne mana..
  2 -4 ... aglamayan melis
 3. 3.
  bir insanın duygularını anlatmakta kullandığı bir enstrümandır. fiyatı, şekli, hiç önemli değildir.

  bir insanın duygularıyla renk kattığı her şey çok önemlidir.
  -1 ... yorgundemocrat
 4. 4.
  enstrumanlar toplumlar gibidir. her biri bir renk ve bir çeşitliliktir. kaval ne abi yaaaa ıyk demek ile kürt ne abi yaa ıykk demek aynı sıkıntılı kafanın aforizmalarıdır.

  müzik, enstruman ve onun sınırları demek değil, duygu demektir. bir müzisyen olarak söylüyorum. ve serdar deli'yi falan en azından dinlemeyi tavsiye ediyorum kavala bok atmadan evvel.
  1 -1 ... ense
 5. 5.
  https://video.uludagsozluk.com/v/kavalın-beş-para-etmez-bir-enstrüman-olması-65618/  dinledikten sonra bir daha düşün dedirten önerme..
  1 ... kurremkarmerruk
 6. 6.
  müziğe dair bildikleri serdar ortaç ve şürekasından ibaret olanların katılmadığı tespit. itiraf edin, kaval ilkel ve yetersiz bir enstrüman.

  bir de "al, bunu dinle." demeleri yok mu?! ha hay!*
  -1 ... bunu bilir bunu soylerim
 7. 7.
  blok flüt konseri vere adamdır.
  -2 ... mathieu manset
 8. 8.
  yanlış bir iddiadır. kime göre neye göre diye sorarlar adama!

  bir şeyin aleladeliğin ölçüsü konçertosunun olup olmamasıyla ölçülmez. o dediğin zaten batı kültürüne ait bir olgu olduğundan kavalın konçertosu olmaz, dinletisi olur,zaten kendi kültürüne ait türküleri de dinlersen içinde bol miktarda kullanıldığını görürsün.

  hep bu batı özentisi olmanın, ezik karakterler yetişmenin sonucu bunlar. kendinize güvenin, kendi kültürünüzle barışık olun.

  saksafon da on numara enstruman değil ama adamların başkanları bile çalıyordu zamanında.
  3 ... 386sx25
 9. 9.
  kendini dünyanın merkezinde yahut bi' sike derman olmuş halk sanan insanlar bu delikli çubuğu savunurlar.

  bizimki batı özentiliği değil, hakkı teslim etmek. bunu kabul edin. ne gerek var "özenti, batıcı, ezik" deyip bıdı bıdı etmenin.

  la gidin bir müzik tarihi kitabı okuyun.
  -1 ... bunu bilir bunu soylerim
 10. 10.
  https://video.uludagsozluk.com/v/kavalın-beş-para-etmez-bir-enstrüman-olması-65719/  böyle sikimsonik şeyler dinleyen kıçını yıkamaktan habersiz entel ayak takımı için kaval boştur.

  baksan kimliğe fatsa'lıdır amına koyduğumun enteli ama.
  2 ... uzakdogulu