bugün

Kafamın içinde sürekli dönüp dolaşan soru. O kadar çok bilgi var ki ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.
Kendine güvenerek gir yeter. Çalışmalık da bir durum yok. Ne soracaklarinı asla bilemezsin boş yere stres yapmış olursun. Bazen hiç bir şey de sormuyorlar. Kimsin ne yapıyosun deyip salıyo. Sana saça hangi maddeyi içeren kremler iyi geliyo diye de sorar zimbabwe başkentini de sorar istanbulun fetih tarihini de sorar. Asla bekledikleri şey de doğru cevap değildir. Soruyu ikiletmeden anladın mı anlamadın mı ve bildiğinde cevaplarken kendini iyi ifade ettin mi ya da bilmediğin soruda lafı uzatmadan gevelemeden bilmiyorum deyip geçtin mi bu tip şeylere bakarlar. Adam atatürk ilke ve inkılaplarını bilip bilmiyormusun diye test etmez ya da senden öğrenecek değil. Iletişimin yeteri düzeyde mi işi yapabilecek kapasitede misin diye bakar hepsi bu. Kendini kasmana değmez. Zaten katiplik sınavına giriyorsun dostum askeri pilot olmayacaksın derin psikolojik testlere lüzum yok. Gözü tutarsa işe alındın. Tutmazsa başka bahara. Ha bu arada en önemli şeyler yaşın, evli olup olmadığın. Eğer 27 28 yaşındaysan evliysen ve ters bi şey deyip mülakatı batırmadıysan direk işe alındın çünkü ihtiyacın var. Ama 20 yaşındasın üni daha bitmemişse istersen tüm sorularinı cevapla kendini en iyi şekilde ifade et işe almazlar. Derler ki bu çocuk daha iyi bir işe girer kendini geliştirmiş. Önünü kesmezler. Ya da tam tersini düşünelim yaşın 20 üni bitmemiş askerlik yok ve geveliyosun hiç bir cevap veremiyorsun tabiri caizse batırıyorsun. Yine alınmazsın bunun daha pişmesi lazım derler salarlar seni.

Bunları bilme sebebim babamın başsavcı olması.

Ha bu arada en önemli demiştim ama en önemlisi şu; kimsen öyle davran saygilı ol ama mesela şiveli konuşuyorsan öyle konuş kasma ses tonun zayıfsa gür çıksın deyip tribe girme. O adamlar insanın en mazlumunu da en piçini de tanıyorlar işleri gereği. Yani gözlerine girerim işi kaparım deyip sakın olmadığın biri gibi davranma sahtekarlığını hemen anlarlar.
hiçbir şey.

çünkü artık; (bkz: liyakatla değil mülakatla)