1. 1.
    zihinsel bazı olguları, aslında bir kategoriye aitken, başka kategoriye aitmiş gibi gösteren bir hatadır. (bkz: gilbert ryle)

sık sık görülür ama tespit etmesi ve farketmesi çok güçtür. bir fallacy'dir.

gilbert ryle'ın da kullandığı örneği hemen alıntılayacağım;

"Oxfordu ya da Cambridge’i ilk defa ziyaret eden bir yabancıya birçok kolej, kütüphane, oyun sahası, müze, bilimsel bölümler ve idari ofisler gösterilir. O ziyaretçi sorasında sorar: ‘Ama üniversite nerede? Kolejlerin üyelerinin nerede yaşadığını, Kayıt işleri Yetkilisi’nin nerede çalıştığını, bilim insanlarının nerede deney yaptığını ve diğerlerini gördüm. Ancak üniversitenizin üyelerinin yaşadığı ve çalıştığı üniversiteyi henüz görmedim.’ O zaman kendisine üniversitenin diğerlerinin yanında bulunan bir kurum, kendisinin gördüğü ofislere, laboratuvarlara, kolejlere ek bir başka şey olmadığı söylenir. Üniversite tüm bu gördüklerinin belli bir düzenlenişidir. Onlar görüldüklerinde, aralarındaki eşgüdüm anlaşıldığında, üniversite görülmüş olur” - the concept of mind isimli kitabından.

felsefe, din, bilim, sanat gibi alanlarda oluşan çatışmaların başlıca sebeplerinden biridir kategori hatası.

kavramları çok rahat kullandığını görüyorum insanların, bu yüzden gündeme getirmek istedim. klasik "neye göre, kime göre" argümanını da gömebiliriz, kategori hatasının farkında olup, kullandığımız kavramlar için ortak bir zemin bularak, bir konuyu konuşurken.
    -1 ... nuclearbat