bugün

BarcelonA ve diğer katalon şehirlerine bugüne dek 5 kez seyahat ettim ve bir kere bile devlet bize baksın diyen bir katalona rastlamadım.

Tengir mahlaslı yazar güzel analiz etmis durumu.
Yanlıştır evet Kürtler daha üstün bir millettir, ayrıca ispanya ispanyolların ana vatanıyken Anadolu Kürtlerin ana vatanıdır.
türkiyenin kendi topraklarını ıraktan gelen kürtlere vermesi istenilen başlık.

doğu anadolu vilayetleri türk vilayetleridir verilmez.
tabii ki aynı değildir. katalanlar özerk yönetimleri olan bir halktır. kürtlerinse daha anadilde eğitim, resmi kabul gibi hakları bile verilmemiştir.

edit: katalanlar ırak'taki kürtler gibi kimyasal bomba da yememişlerdir. ırak'taki kürtlerde ırak sevgisi olmaması gayet doğal.
(bkz: 1 ekim 2017 katalonya bağımsızlık referandumu) ile birlikte bir kez daha tekrarlanan yanlış.

fc barcelona ile diyarbakırspror'u bir tutmalar falan.

bakınız ne katalunya güneydoğu anadolu'dur, ne de katalanlar kürtlerdir.

katalunya olsa olsa marmara bölgesi, katalanlar ise ayrılıkçı türkler olabilir.

bütün dünyada bu böyle,
zengin olan, gelişmiş olan bölge ve halk, fakir olandan, az gelişmiş olandan ayrılmak ister.

örnek; belçika.
belçika'da gelişmiş ve zengin flamanlar, fakir ve sırtlarına yük olarak gördükleri volanlardan ayrılmak istiyorlar. ama volanlar ayrılmak istemiyor.

örnek; italya.
italya'nın kuzeyindeki zengin ve gelişmiş lombardiya bölgesi (milano-torino) güney italya'dan ayrılmak istiyor.

katalunya ile birlikte baktığımız bu iki örnekte de zengin ve gelişmiş olan bölgeler fakir olanlardan ayrılmak istiyor haklı olarak.
neden?
çünkü kimse bir başkasına bakmak, ürettiğini, zenginliğini onunla paylaşmak zorunda değil.

ispanya federal bir ülke.
katalunya dahil olmak üzre 17 tane özerk yönetim bölgesi var.

bu 17 özerk yönetim bölgesi içinde en büyük ekonomiye sahip olanı katalonya.
üstelik katalunya'nın ispanya'nın genel ekonomisindeki payı yüzde 20.

şöyle ki, ispanya'nın yıllık brüt milli iç üretimi 1 trilyon euro civarında.
bu iç üretimin 200 milyar euro'luk kısmı ise katalunya'da.
yani katalunya ispanya ekonomisinin yüzde 20 sini karşılarken, geri kalan diğer 16 bölge yüzde 80'ini karşılıyor.

ispanya'nın yıllık 250 milyar euro'luk ihracatı var.
bu ihracatın da yüzde 25'ini katalunya karşılıyor.

bu veriler ışığında da katalanların ispanya'nın geri kalanından ayrılmak istemesi gayet haklı.

şimdi katalanları ve katalunya'yı kürtler ile bir tutan sivri zekalılara soruyorum,
kürtlerin ve özerklik istedikleri vilayetlerin türkiye'ye katkısı, türk ekonomisine katkısı nedir?
sıfır...sıfırın da altında hatta.

referandum başlığında barcelona ile diyarbakır'ı özdeşleştiren sivri zekalı biri var.
ona soruyorum barcelona kentinde yüzde 60 kaçak elektrik mi kullanılıyor?

devlet güneydoğu anadolu'daki 11 tane ilden toplam 1 milyar 500 milyon lira vergi toplayabilmiş 2015'te.
buna karşı bu 11 ile yapılan devlet yatırımı ne kadar biliyor musunuz?
tam 58 milyar lira.
yani kürtler 1 vermiş, 50 almışlar. ama hala ayrılmaktan, baskıdan ve zulümden ve özgürlükten bahsediyorlar utanmadan.

vallahi keşke ben de birine 1 versem 50 alsam.
güzel ticaret. bu ticaret ticaret yaptığınız kişinin resmen salak, hatta embesil olduğunu gösterir.

umarım günün birinde biz de uyanırız katalanlar gibi ve kanımızı emen asalaklardan kurtulmak için gerekli adımları atarız.
güncel Önemli Başlıklar