1. 1.
  her iki ırkın da inatçı ve dikkafalı olduğu bilinir. ilginç...
  3 -2 ... beatrice lea
 2. 2.
  tamamıyla yanlış önermedir. şöyleki çerkez kökenli olma ihtimali olan topluluk katalanlar değil basklılardır o da bask dilinin biraz keltçeye birazcıkda kuzey kafkas dillerine benzemesidir oysaki katalanca ise hint avrupa dil ailesinin latin alt grubundan olup ispanyolca, italyanca, arapçadan ve fransızcadan çok fazla etkilenmiştir.
  1 ... brubaker
 3. 3.
  (bkz: çerkez)
  ... naber
 4. 4.
  çerkeslerin de bir yerde türk olduğu düşünüldüğünde düz mantıkla yaklaşırsak katalanların türk olduklarını bile iddia edebiliriz. az gayret, biraz da reha oğuz türkkan olacak bu iş...
  (bkz: dünya türk olsun)
  2 -2 ... protest sanayici
 5. 5.
  baskların osetlerin ataları alanlardan geldiği düşünülürse doğruluk olasılığı yüksek bir öneridir. alanlar 5. yüzyılda vandallarla birlikte iber yarımadasına gelmiş ve zamanla yerli halkla karışarak baskları oluşturmuşlardır.
  ... cemali
 6. 6.
  çerkes diye bir etnik grup olmadığı için yanlış olan önermedir. ülkemizde ve dünyada özellikle adige, abaza ve karaçay(ki karaçaylar adlarından anlaşılacağı üzere türktürler) kuzey kafkasyalı kavimlerine çerkes denilmesi yanlıştır.

  bask bölgesi halkının abazalar ile akraba olduğu yönünde bazı iddialar mevcuttur. bu iddiaya çerkesler hemen balıklama atlamışlar, annesi bask kökenli olan che guevara'yı "çerkes devrimci" ilan etmişlerdir. komiktir tabi.

  hint avrupa ırkına veya türkler'in mensup olduğu turani ırka veya anadolu'da çok rastlanan alpin ırkına mensup olmayan çerkesler tam bir ırklar karmasıdır. bilimsel araştırmalar, adigelerin orta/güney asya ve avrupa ırklarının karışımı olduğunu ortaya koymuştur.

  o yüzden bir kavmin çerkesler ile akraba olduğunu iddia etmeden önce, en başta dil ve kültür benzerliklerine bakılmalıdır. neymiş efendim "basklar kafkasya kökenliymiş, ondan çerkesler ile akrabaymış". ulan tüm beyaz ırklar kafkasya kökenli. avrupa'da, amerika'da beyaz birini tanımlarken "caucasian" kelimesini boşuna mı kullanıyorlar? friedrich bulmenbach zamanında bu gerçeği ortaya koymuş.

  o zaman neymiş, her duyduğumuz şeye balıklama atlamayacakmışız. azıcık okuyup araştıracakmışız.
  4 -3 ... david brent
 7. 7.
  Karaçaylar Türktür.Ama Çerkesler Kesınlıkle Türk değildir.Bütün Kafkasyalılara Çerkes denecek olursa Gürcüler ve Ermenıler de Çerkesdır ki bu doğru değil.
  Ben Çerkeslerin Adige boyundanım.Annem ve babam Adigedir

  Adigeler Kafkasyanın yerli halkıdır.Turkler OrtaAsyadayken biz Kuzey Kafkasyadaydık

  Caucassıan Çerkesler için kullanılır.Karacay Turklerı için değil:D

  DAVID BRENTIN DEDIKLERININ HEPSINE KATILIYORUM ANCAK EKLEYECEGIM BAZI ŞEYLER VAR

  YA ŞU HERKESI TURK YAPMAKTAN VAZGECIN SIZ TARIH SAHNESINDE YOKKEN BIZ KUZEY KAFKASYADAYDIK
  KARACAYLAR VE DAGISTANLILAR TURKTUR AMA BUNLAR BILE YERLI HALK OLAN ALANLARA KARISMIŞTIR

  ÇERKESCE ILE TURKCE ARASINDA HIC BIR BENZERLIK YOKTUR

  HERKESI TURK YAPMAKTAN VAZGECIN
  2 -4 ... cerkeskizi
 8. 8.
  bir real madrid taraftarı olarak, ispatlandığında beni bir hayli üzecek iddiadır.
  ... murat ch
 9. 9.
  tamamıyla yanlış önermedir. şöyleki çerkez kökenli olma ihtimali olan topluluk katalanlar değil basklılardır o da bask dilinin biraz keltçeye birazcıkda kuzey kafkas dillerine benzemesidir oysaki katalanca ise hint avrupa dil ailesinin latin alt grubundan olup ispanyolca, italyanca, arapça ve fransızcadan çok fazla etkilenmiştir.
  1 ... kama tarkan dondu
 10. 10.
  (bkz: macarların türk asıllı olması)
  ... r3tr0