bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  islami kesimin faiz haramdırdan yola çıkarak faizin adını katılma payı olarak değiştirdiği finans kurumlarının milleti dolandırması üzerine yeni düzenlemelerle aldıkları ad
  2 -1 ... amd
 2. 2.
  finans kurumlarının yeni ismi. sadece bir isim değişikliğidir sistem aynıdır.
  1 ... palta
 3. 3.
  banka bir katılımdır gibi bir önermeyle içi boşalan kavram. yani başka değişle insan kişisi.
  5 ... tankut kabza
 4. 4.
  belki de en çok parayı bünyelerinde bulunduran bankalardır. böyle düşünme sebebi ise batan onlarca bankada hesabı olan 10 adam bile tanımıyorken, batan ihlas finansta parası olan 100 lerce kişi tanımamızdır. ekonomiye katkıları büyüktür, aksi taktirde buralara giden para yastık altına inebilir. bankalara sağlanan tüm devlet güvenceleri katılım bankalarına da sağlanmıştır. tmsf'ye bağlı kuruluşlardır.
  1 ... palta
 5. 5.
  ülkemizde 4 adet bulunan banka türüdür.
  (bkz: albaraka türk)
  (bkz: bank asya)
  (bkz: kuveyt türk)
  (bkz: türkiye finans)
  2 ... free zone
 6. 6.
  2005 senesinde turk bankacılık lıteraturune giren kavram. Esas itibariyle amacı, mevduat bankalarından farklı olarak, reel ekonomiyi finanse etmesidir. Yani bir kisinin ancak bir mal, emtia( ev, araba, dukkan,arsa, esya vb) talebi finanse edilir, nakit olarak kredi verilmez. Finanse edelen malın bedeli sadece satıcıya odenir, gercek borclu ise guncel kar payı ile borclandırılarak geri odemesini gerceklestirir.

  Simdi tabiki bunun faizden farkı ne diyen sevgili yazarların serzenislerini duyuyorum. Tam olarak acıklamak icin oncelikle katılım bankalarına yatırılan paralardan gidersek, kisi imzaladıgı sozlesmede yatırdıgı paranın kar veya zararına her sekilde razı oldugunu, hic bir sekilde garanti bir oranı bulunmadıgını pesinen kabul eder. iste bu kisilerin yatırdıgı paralar, kurumların veya bireylerin mal alımı finansmanlarında kullandırılır. Bu havuz cok buyuk oldugu icin, o kurumlardan bir kacı zarar etse bile, bu kar havuzuna cok kucuk bi yansıma yaratır, tıpkı koca bi okyanusa atılan bir tas gibi, cevresine verdigi etki azalan bir ivme ile devam eder.buyuk sayılar kanunu da bunu anlatmaktadır zaten.

  Sistem gercekten de acık bir sekilde faiz unsurunu icermemektedir, pesin alıp vadeli satan kisilerin yaptıgı is ticarettir ki peygamber efendimiz doneminde de bu boyledir.

  Ayrıca dunyada bir cok banka faizsiz plasmanlarda bulunmaktadır. commerce bank,barclays bank, hsbc bunlardan sadece birkacı. Sektorde payı giderek artan katılım bankacılıgı giderek buyumekte ve hedef kitlesini genisletmektedir.
  2 -1 ... kor bicak
 7. 7.
  faizsiz bankacılık yaptığını iddia eden bankaların, "finans kurumu" ifadesinden "bank" ifadesine geçişlerinin literatürel ifadesi.

  faiz unsuru nedir?

  kar payı nedir?

  göz boyamaktan başka bir şey değil. sen verdiğin 10 kuruşun belli bir süre içinde 12 kuruş olarak geleceği bir anlaşma yaptıktan sonra, 1.2'lik oranı ister kar payı olarak ifade et, ister faiz olarak. oturduğun yerde, para verdiğinin "kar" edeceğini öngörerek samimi bir iyi niyetle yaptığını söylediğin borç verme modeli faizle aynı şekilde işliyor.

  bugüne kadar çoğu türk şirketi yatırımlarını faizle aldıkları borçlarla yaptılar. koç'lar, sabancı'lar, doğuş'lar böyle meydana geldi. ülker dahi kredilerle büyüyerek bu hale gelmişken, kimse faizin kötü olduğunu, kar payının iyi olduğunu söylemesin.

  ikisi de aynı bok. emek vermeden, para ile para kazanılıyor. saçmalamayın.
  2 ... bl
 8. 8.
  nasıl işlediklerini bilmeyenlerin haklarında bol bol ahkam kestiği finans kuruluşlarıdır. hiçbir katılım bankası vereceği kar payının oranında önceden anlaşmaz. karın da zararın da müşteri ile paylaşıldığı sistemdir.
  1 -2 ... mertebe
 9. 9.
  mesela bank asya'ya gidip borç almak istediğinizi söylediniz.

  karşınıza şu oranlar çıkar:

  TÜKETiCi KREDiSi

  Taksit: 12 Ay - 18 Ay - 24 Ay
  YTL: 1,99 - 1,99 - 1,99
  USD: 0,75 - 0,80 - 0,80
  EURO: 0,75 - 0,80 - 0,80

  yani diyor ki banka, tamam, ben sana 100 milyon vereyim.

  sen bunu 12 ay sonra her ay için yüzde 1.99 fazlasını ödeyerek getir.
  yani 1 sene sonra 116küsür ytl olarak öde.

  ve adı faizsiz bankacılık oluyor.

  ne kadar emek harcadı değil mi bankacık?
  1 -2 ... bl
 10. 10.
  olaya tarafsız yaklaşamayanların yorum yaptıkları bankalardır. müşterileri çoğunlukla muhafazakar liberal kesimden oluştuğu için zaten bu insanlara karşı onyargısı olan insanların bu insanlarla ilgili herşeye muhalefet ettiklerinden dolayı katılım bankaları da bundan etkilenmektedir. Hiçbir şekilde garanti getirisi olmadığından mevduatınıza -ki katılım bankalarında bu katılma hesabıdır- ne kadar kar payının dönem sonunda tahakkuk edeceğini müşteri ve bankanın en üst düzey yetkilisi bile bilemez. Bu açıklama kar payını mevduata verilen faizden gayet açık bir şekilde ayırmaktadır. Finansman boyutu ise şu şekildedir: Kullanacağınız finansman için asla ve asla nakit kredisi alamzsınız. Bu açıdan düşündüğünüz zaman bile kayıt dışı ekonomi için ne kadar etkili bir onlem olduğunu görebilirsiniz. Talebiniz ile gelirsiniz k.bankasına. Alacağınız arsa, konut, mobilya, rulman, vinç vb. özelliğini nereden almak istediğinizi söylersiniz yetkili de size alacağınız ürüne kendi kar payını ekleyerek size taksit listesi oluşturur. Faiz oranlarına çok yakındır kar payı oranları. çünkü ekmek 30 ykr ise mahalle bakkalımız mahmut amca size ekmeği 25 ykr ye satmaz. Rekabet şartlarından vade sonuna kadar bekleyip risk alma durumları, firmanın durumu finansmanın konusu kar oranını belirleyen esas unsurlardır. Yani gayet iyi anlaşıldığı üzere peşin aldığım veya kredi kartım ile tek çekim yaptığım ayakkabımı 119 ytl'ye alabilirken 3'e bolüp taksit yaparsam mağazamız aynı ayakkabıyı 139 ytl'ye satmaktadır. Biliyorum entellektüel yazarlarımıza gayet basit geldi anlatım ama olayın hiçbir farkı yok. faiz de vadeyi riske beklentiye göre fiyatlamaktadır. Ama bir şartla, ki o da mevduat bankalarımız nakit finansmanı yaparken katılım bankaları tamamen emtiayı,aracı, konutu, vb. finanse etmektedir. yani olay temelde farklıdır. bu bankaların en beğendiğim yonu ise yukarıda belirttiğim gibi herşey fatura uzerinedir. vergi kaçırmanız mumkun değildir.
  5 -5 ... brokerx5 ya da mustang