bugün

dersanemin çok yakınında bulunması itibariyle tüm sene önünden geçtiğim ama bir kere bile içine girme tenezzülünde bulunmadığım kütüphanedir. hatta kütüphane bile olduğunu fark etmemiştim ta ki duvarında elif şafak'ın o meşur pembe kapaklı 'aşk' kitabının afişini görene kadar. afişle birlikte kütüphaneyi gördüm. afişi görmesem kütüphane önünde tavla oynayan adamlardan ötürü orayı hep kahvehane zannederdim.
üst katındaki araştırmaya yönelik kitaplar çok tatmin edici olmasa bile alt kattaki ödünç verilen kitaplar tatmin edicidir. karşıyaka çarşıda ankara ilköğretim okulunun yanındadır.
garip bir şekilde kitap bağışı kabul etmeyen kütüphane. gördüğüm en az altı kişi çalışıyor, hangi kitapların kabul edilip hangilerinin edilmeyeceğini kontrol etmek üzere işbölümü yapabilirler pekala. belki de belediye yönetimi tarafından bir sansüre maruz kalıyorlar.

antik yunan filozoflarının bazı eserleri ise sadece yunanca olarak bulunabiliyor burada.

bunların dışında eski, klasik, popüler ya da çok satan her tür roman ve hikaye kitabını bulabileceğiniz bir yer.
koca karşıyaka'nın tek kütüphanesidir. alt katı kitap kiralamak için hizmet verirken üst katı aydınlık ferah, araştırma ve kitap okuma bölümü olarak hizmet vermekte idi. hala duruyor mu çok emin değilim. ama bir dönem öğrencilerinin az kahrını çekmemiştir. dönem ödevi zmanında önündeki kuyruk alır başını giderdi.

edit:görsel
dısına bakmayın, içi eski bir rum binasıdır. çok güzeldir.
güncel Önemli Başlıklar