bugün

ileri yaştaki insanlar tarafından üniversite öğrencilerin yaşadığı olağan bir durum sanılan bu yüzden ailelerin bu olaylara sakın karışma diye uyarmasına sebep olan olay.
ankara gibi bir yerde sürekli olan olaydır. ankara siyasi bir memleket olduğundan her an orada sağcı-solcu,kürt-türk vb gibi olaylarda çatışmalar bulabilirsiniz.illa haberlere çıkması gerekmiyor.
ankara kızılay da konur sokağın girişnde sık sık rastladığım olay. cafelere girerken bir polis eşliğinde giriyoruz o derece karışıyor ortalık.
Birbirine Girme Diye Birşey Yoktur. Solcuları Döven Ülkücüler Vardır. Sonra Sol Görüşlü Öğrenciler bir de gelen Polisten dayak yer. tadından yenmez.
istanbul üniversitesi'ne yapılan bir saldırı. kendisine "ülkücü" diyen güruh satırlarla, sopalarla saldırıyor. tam o sırada, sarışın bir kazma, kendisine vurmak için cop kaldıran polise: "ben ülkücüyüm abi ya!" diye bağırıyor. kameralar bu anı tespit ediyor. aynı televizyonun akşam haberlerinde "karşıt görüşlü öğrencilerin çatışması" pilavı ısıtılıp önümüze konuyor. yersen. oysa o kazmanın şaşkınlık içinde "ben ülkücüyüm abi ya!" demesi, polisin de ona vurmaktan vazgeçmesi bize şunu gösteriyor: karşıt görüşlü öğrenciler çatışması yok, polis desteğinde bilinçli ve sistemli bir saldırı vardır.
bu kadar.
mezun olduktan, iş hayatına atıldıktan, hayatın gerçeklerini gördükten sonra, birbirlerinin dostu, kankası olacak öğrencilerin yaptıkları davranıştır.

hatta yıllar sonra bir ortamda geyik muhabbeti bile yapar bunlar.

+: bakın size ne anlatacam, lan birgün basmıştık karşıt görüştekilerin takıldığı cafeyi, bizim devrimciliğimize laf atmışlardı bunlar, neyse mekana girdik önüme gelene geçiriyorum hatta bunların bir reisleri vardı, onun boğazına sarılmışım nasıl sıkıyorum, bir baktım karşı taraftan birisi elinde tabanca ile takır takır saydırıyor, kim dersiniz bu .bne ha ha haaaaa
-: he he heeeeeee bendim o ha ha haaaaaaaaaaaaaa
+: heeeaa bu ibne, ulan ödümüz bokumuza karıştı, herif bizi vuracak diye vııııııın tüydük oradan
-: hi hi hiiiiii, iyi korkutmuştum sizi, lan o elimdeki mantar tabancasıydı, nasıl da kaçmıştınız ama arkanıza bakmadan ha ha haa haa haaaaaaaaaaaaa
+: vallahi öyle, ha ha ha hi hi hi ho ho hooooooooooooooo
-: hi hi hi, aman abicim hadi toplantıya geç kalıyoruz, yoksa patron bizi takır takır saydırır valla
+: çok doğru söylüyorsun dostum hadi arkadaşlar gidelim.

(eee hani nerde kaldı siyaset, nerede kaldı sağ-sol, nerede kaldı dava, reislik, devrimcilik, nerede kaldı o günler, nerdeee nerdeeee...)
(bkz: zıtların birliği)
ülkeyi kutuplaştırmak adına genç beyinlerin beyinlerinin safsata ideolojilerle, ipe sapa gelmez ideologların saçma sapan fikirleriyle doldurması üzerine gerçekleştirdikleri eylemdir.

hepimiz kardeşiz.

halbuki genç insan ne düşünür; karı kız bulmak, ona buna çakmak, emmek gömmek, arkadaşlarla takılmak, alkol alıp şenlenmek vs vs.. sağ, sol nedir yahu. bunlar birbirinden net olarak ayrılabilir şeyler midir?

en hakiki kavga karı kız kavgasıdır.
üniversitelerde aynı görüşü paylaşan öğrenciler bile birbirlerine taşlı sopalı girebiliyorken, karşıt görüşlü olanların girmesi çok daha doğaldır. hatta aynı görüşe sahip olanlar birbirlerine daha fazla giriyorlar.
zıt kutupların birbirini çekmesi durumudur.
neden çıktığını bir türlü anlamadığım kavgalardır. sanki bir taraf diğer tarafı dövünce kavgayı kazanının idealinde yönetimle yönetilecek ülke. ya da sanki dayak yiyen dayak atanın ideolojisini kabul edecek. bir de bunların bir klişeleri vardır. 'biz bu ülkenin daha iyi yönetilmesini istiyoruz' diye. kuyruklu yalandır efendim. halkının refahını isteyen öğrenci önce okula yoğunlaşıp mezun olur, sonra çok çalışarak bir yerlere gelme başarısını gösterir. sonra idealindekileri gerçekleştirmek çabalar. ama bunlar en tepeden başlamayı seçerler. sonuçta kendileri gibi en tepeden başlayıp üstünlük kriterinin olmadığı ortamlarda birbirlerine kavga ederek üstünlük sağlamaya çalışırlar.
3. bir görüşe sahip olan mahallenin abilerinin önlerinin açılmasını sağlayan durumdur. Çatışmalar fırsatçılar için her zaman ortam sağlamıştır.