bugün

nerden baksan tutarsızlık,
nerden baksan ahmakçaaa..

Başımız belada..

https://www.youtube.com/watch?v=QQ6FSIAd1LA
Asla tercih etmem kendim karışım yaparım o da çok tutuyor aq.
kuruyemişcilerin satılmayanlardan kurtulmak için icat ettiği bir yöntem, bu arada ucuz çerezi çok katıp pahalıya satma yolu.
az evvel kuruyemişçiye girdim. kuyruk vardı resmen.

kuruyemişçi ve yardımcısı ayrı ayrı ilgileniyor müşterilerle.

benim iki önümdeki genç 5 liralık çekirdek,5 liralık tuzlu fıstık aldı.

hemen öndeki bayan da 150 gram çekirdek, 20 gram tuzlu fıstık, 20 gram kabak, 20 gram antep fıstığı söyledi.

sıra bana geldi utandım sipariş vermeye. 300 gram çekirdek alıp çıktım. sonra şok markete gidip fındık, fıstık, badem vs oradan aldım paket halinde...

insanlar ağız tadıyla kuruyemiş alıp yiyemiyor. bu da bu yılbaşına dair içimi acıtan bir anı oldu malesef...
120 tl kaju fıstığına vererek pas geçtiğim kuruyemiş çeşididir.
el yakan cinstendir. artık kabak çekirdeği bile lüks kategorisine girmek için mücadelesini hızlandırmıştır. Allah çekirdeğe (çiğdem) zeval vermesin.
Yılbaşı akşamlarının olmazsa olmaz cerezi fakat fiyatlar kilo olarak uçmuş. 90 100 tl gidiyor. Sırf leblebili olanları daha ucuz tabi. Piyangodan ikramiye cıkma ihtimalinde kaju var.
Kuruyemisciden biraz iyisinden yani sırf leblebi olmayanından alayım derseniz kilosu 100 lira olan cerez.
Bazen kına gecelerinde dağıtılan çerez paketinin muhteviyatıdır. içinde sarı leblebi bolca yer alırken, en lüks ferdi ise yer fıstığıdır. yerine göre beyaz ve çıtır leblebi ile şenlenen biraz da ayçekirdeği eklenen atıştırmalığın en makbul tüketim tarzı; en kötüyü baştan, en iyisini de sona saklayarak yemektir.
Kuruyemişçiye gidip abi hepsinden 65 gram demektir.
Leblebinin istilasına uğramış kuruyemiştir.
Genellikle çekirdek ve leblebinin arasına karıştırılmış eser miktarda fındık, fıstık içerir.

Paketli karışık kuruyemiş almak sahiden hüsrandır, alın istediğiniz yemişi, karıştırın, ahanda size karışık kuruyemiş.
paketli hayal kırıklığı.
Hep antep fıstığı gözde olan kuruyemiştir.
bimde satılan güzeldir. içinde bol bol badem bulunur.
Soslu mısırı antep fıstığını yer bırakırım.
Bademlerini özenle secerim.
görsel
içinde beyaz leblebi yoksa bir anlam ifade etmeyen atıştırmalık.
lan paketin yarısından fazlası sarı leblebi. karışık diyoruz karışık. "araya üç beş bademin serpiş tirildiği leblebi" demiyoruz. karışık diyoruz.

kaldı yine leblebiler. yazık günah. ıslatıp kuşlara vereyim. yumuşakçana yesinler.
severek yiyoruz efenim.
http://www.youtube.com/watch?v=_qKuqvokuUM

-akbabuş-
olm bu işin raconu böyle. karışık çerez yiyorsan öne antepleri yersin, sonra varsa fıstığı yersin, sonra leblebiyi öldürürsün. karışık çerez yiyorum diye karışık karışık yemek zoruna değilsin.
-akbabuş-
bunu yemenin bir hiyerarşisi vardır öyle karışık kuruşuk yiyemezsiniz.

1-Antep fıstığı
2-Fındık
3-Badem
4-Tuzlu Fıstık
5-Soslu Mısır
6-Leblebilerin bir bölümü

7 de kabak çekirdeğidir ama ona pek dokunan olmaz.
mutlaka seçilerek yenir. kimi fıstığı seçer kimi fındığı seçer... ama illa ki biri önce biter.
soğuk kış gecelerinde çay eşliğinde, yazın ise buz gibi kolayla iyi giden çerez karışımıdır.
güncel Önemli Başlıklar