bugün

* ya göre: Bir kimsenin kişiliği etrafında oluştuğu kabul edilen ve niteliği kolay açıklanamayan, hayranlık uyandıran etkileyici güç, etkileyicilik.
görsel

bu mudur??? budur....
ot, bok, herkes ve her şey için kullanıla kullanıla anlamını yitirmiş, birine karizmatik denilince neredeyse hakaret kabul edilecek raddeye gelmiş kavram.
terim anlamı itibari ile incilde geçen ve hıristiyanlığı yayma meselesinde başarılı olan, insanlar etkileyerek hıristiyanlığı kabul ettirme gücüne sahip olan kişileri tarif eder. fakat bizim bugün kullandığımız anlamı insanları etkileme, etkileyici olma gücünü ifade eder. fakat ne yazıktırki atalarımız zaten buna bir isim bulmuşlarken biz elin hıristiyanının tarifini kullanmaktayız. atalarımız bu tarz kişilere "sahipkıran" demiştir. birçok osmanlı padişahının kişilikleri tarif edilirken bu kelime kullanılmıştır. sahibine bağlı kulları bile kendi tarafına çekebilen kişilikleri tarif etmektedir...
ikna etme kabiliyeti. (bkz: Mustafa Kemal Atatürk)
sonradan edinilmez bu. dogustan gelir.
dağılabilen*, çizilebilen*, yerlere serilebilen*, sıfır olabilen* ve hatta bazı durumlarda sıfırın altına düşebilen*, yapılabilen* sıfat.
Bugunlerde kızların cogu ''ayyy cokkk karizmaaa'' gibi tepkilerle karsı cinsi beyendiklerini dile getirirler. Karizmayı saptamak uzaktan gormeyle olabilecek bir olay değildir. Karizma dış gorunusle alakalı bir şey de değildir. Karizmatik kişi etrafındakilere laf gecirebilendir. Karsındakini kendi yanına cekme gucune sahip olandır. Karizmadan dolayı bir kız erkekten hoslanamaz mı diyeceksiniz..tabiki hoşlanır hatta aşık bile olur bu tamamen kızın dunyaya bakıs acısıyla alakalıdır. Ama karizma olan bi adam yuruyusuyle, oturup kalkısıyla da kendını belli etmelidir. Zaten bunu kasarsanız, yapamassınız. Bu doğuştan gelen bi özellik olmalı. Karizmatik insana cevresındekıler farklı bir gozle bakarlar. Biraz çekinirler sizden. Ne yazık ki, bugünlerde herkes karizmayı dış gorunusle alakalı bir kelime olarak kullanmaktadır. sacmadır.
Teflon tava gibidir .Çizilmesiyle bütün özelliğini yitirir.
bir stand up gösterisinde cem yılmaza kaç santim olduğu sorulan şey.

+cem bey karizmanız kaç santim????
-o söylenmez, onu içinde hissedeceksin...
göreceli bi kavramdır. (bkz: kime gore neye gore)yakışıklılıkla hiç bi şekilde doğru orantılı değildir, yakışıklı olmayan biri çok karizmatik olabilir. bir erkekte aranılması gereken en önemli özelliklerdendir.
Çirkin erkeklerin seks yapmalarını sağlayan birşey.

(bkz: bira)
genel olarak herkesin ben diyeceği bir özellik ve yanılsama.
(bkz: adolf hitler)
insandaki etkileme gücüdür.
-Olum sen ne iş yaparsın?
+Boğaziçi üniversitesi elektrik elektronik bölümünü bitirdim. Üç tane yabancı dili ana dilim gibi bilirim. Ayrıca Master yaptım.Yakında doktoramı da yapacağım. Aileden gelen yüklü bir mirasa da sahibim...
-Bana ne koçum...de get hadi
+Abi bi de Uludağ sözlükte yazıyorum.
-Ooo goçum gel geç hele otur şöle bakeyim,daha önce niye demiyon sen.olum çay,kola getirin abinize,yaslan şöle heeeeh.
sanırım bu linkte cevabına kavuşan soru cümlesi.

http://www.youtube.com/watch?v=_AffQ7pbvKs

(bkz: ben böyle bir şey görmedim)
karizma doğuştan gelen yetenekler bütünüdür. Tam manası ile tarif edilemez. Ayrıca karizma çizilmez, yok olmaz. karizmayı çizmek suya yazı yazmak gibidir, aslolan karizma halen yerli yerindedir.
varlığın etkileme ve tesir altına alma gücüdür. çekim alanı gibi birşey oluşturabilme özelliğidir. etkilenen taraf önemlidir. kümesteki tek horoz diğer bütün tavuklar için karizmatiktir. ama bir insan için horoz karizmatik değildir. yani karizma olgusu tamamen subjektif bir olaydır. karizma kendine karizmatik yakıştırması yapmakla kazanılacak bir özellik değildir (bkz: karizmatron).
(bkz: freddie mercury)
http://www.youtube.com/watch?v=IKR81rXzWZA
sahip olanlarin uzerinde pek dusunmedigi, olmayanlarin ise her firsatta dile getirme ihtiyaci hissettigi kavram.
asıl anlamı bakışlardaki etkileyicilik olan, fakat günümüzde herseye yakıştırılan etkileyicilik, çekicilik.
açık ara farkla: (bkz: johnny depp)
büyüleyici özellik.
yalova'da ki büyük alış veriş merkezinin adı.
(bkz: 1111111 inci entry/#1111111)
güncel Önemli Başlıklar