1. 1.
    bilmediğim için sağlam kartuşlarımı çöpe atmama neden olmuştur. belki kendim gibi birilerine faydalı olur diye yazmaktayım.

yazıcı kullananlar bilirler efendim. kartuştaki mürekkebiniz bittikçe ya siz doldurursunuz ya da birine doldurtursunuz. (bence kendiniz doldurun. şırıngayla 10 cc mürekkep basmak için 7 lira alıyorlardı en son.) ama bir süre sonra yazıcınız doldurulmuş bu kartuşu kabul etmez. hata verir. siz de onu alır salak gibi çöpe atar, gider yenisini alırsınız. (bkz: ben) en ucuz kartuş 60 lira şu an.

ama o iş öyle değilmiş. benim anladığım kadarıyla biz bu kartuşu yazıcıya taktığımızda yazıcı "hmm bu kartuş yazsa yazsa 1000 sayfa yazar. ben 1000 sayfa sonra bloklayayım bunu" diyor ve dediğini zamanı gelince yapıyormuş. bu noktada kartuşu atmak yerine resetlemenin yani 1000'i sıfırlamanın yolları var. (bkz: youtube) bu yollar kartuş tipine göre değişiyor. modeli yazıp araştırabilirsiniz.

ben hp650 kullanıyordum. yazıcıyı aç kapat, kartuşu sök vs gibi şeyler anlatılıyor. ama benim yazıcım bunu yapsam da bir yerden sonra çalışmamaya başladı. bir de diğer kartuşların resetlenmesinde bantla kartuş çipindeki benekleri kapatmak gibi şeyler anlatılmış. benim kartuşum için böyle bir şey yoktu. işim mi var dedim o çipteki benekleri tek tek kapatarak tekrar tekrar denedim. (bantla kapatıyorsunuz. küçücük kesip, beneğin üzerine yapışırıyorsunuz.) hah işte belli bi sıralamam mı yaptım farkında olmadan bilmiyorum ama çipe karşıdan bakarken en soldaki en alttaki beneği bantla kapatıp kartuşu öyle kullanırsanız çatır çatır yazıyor. hp 650 için geçerli bu.

sevindim bunu başarınca ama binyandan da attığım kartuşlara yanıyorum.

rönesansımı sağlayan tatlış beyefendiye de teşekkürler ayrıca.
    3 -1 ... nammu