1. 1.
  kendisini şu şekilde özetleyen kitaptır.

  "Kart Kurt Sesleri, Kürt kelimesinin doğuşu hakkındaki bir etimolojik veriye dayanıyor. Siyasi Kürtçülüğün espri konusu yaptığı bu olguyu, biz tersinden yorumlayarak, farklı bir bakış ile tekrar öne çıkarmış oluyoruz. Bizim bu kitaptaki amacımız Kürt kelimesinin etimolojisini incelemek değil, farklılık içinde birliğin, birlikte yaşamanın, kardeşliğin poetikasını oluşturmaktır. Kart Kurt Sesleri kitabının omurgasını, Bedirhan ailesi meydana getiriyor. Kürtler içinde ayrılıkçı temayüller, bu aile vasıtasıyla üretilmiştir. Günümüzde Siyasi Kürtçüler, Bedirhan Bey'in hayatını yazarken, adeta bir 'Kürt Padişahı'ndan bahsederler. Ancak yapılan son araştırmalar( ), Bedirhan Bey'in padişahlık gibi bir sıfatla abartılmaması gerektiğini ve sadece bölgedeki beylerden bir bey olduğunu ortaya koymaktadır. Osmanlı tarih belgeleri üzerinde çalışmalar arttıkça Siyasi Kürtçülerin platonik Bedirhan Bey aşkı, kendiliğinden zeminini bulacaktır. Bedirhan Bey ve çocukları Siyasi Kürtçülük faaliyetlerine karışmış olmasına rağmen, aile fertlerinin çoğu, sonraki yıllarda milletimize hizmet etmiştir. Bedirhan ailesini ve akrabalarını yazarken karşımıza çıkan şey, bir Türkiye manzarasıdır. Bedirhanlar'ı araştırmak benim gündemime, Bedirhan ailesi mensubu Cemal Kutay'ın ortaya attığı Türkçe ibadet tartışmalarıyla geldi. O döneme kadar bu konuda sınırlı bilgiye sahiptim. Aileyi araştırdıkça bu işin zorluğunu anladım. Hatta aile fertlerinden Galatasaray Kulübü Eski Başkanı Tevfik Ali Çınar ve Cemal Kutay bile, bu işin içinden çıkamamıştı."

  http://www.biyografi.net/DetaySon.asp?HABERID=37
  1 -2 ... palta
 2. 2.
  karda yürürken çıkan sesler. ayrıca Mahmut Çetin'in bir kitabı.
  ... arabaciarabayatasget
 3. 3.
  kürt milleti için bir tanımlamadır dağda yaşayan Türkler varmış bunlar karda yürürken kart kurt diye sesler çıkarırmış.bu seslerden dolayı adlarına kürt denilmiş, kürtler böyle ortaya çıkmış.
  gülmeyin efendim, latife değil gerçek. ders diye anlatılmış okullarda.
  1 -3 ... dusunenadam
 4. 4.
  kenan evren'in söylediği sözdür "...o sesi çıkaran dağ türkleri kendilerine kürt demişlerdir". diyecek bir şey yoktur, zamanında türkiye ye verdiği zararları düşününce acıdır denilir ama hala o zihniyetin savunuculuğunu yapan kişiciklerin varlığını bilmek daha da acıdır.
  1 -1 ... kolibandı
 5. 5.
  Okuduğum ama şu anda aklımda pek bişey kalmayan kitaptır. Şey falan da Okurdum. Yeşil, çatlı falan. Hay kafama attırayım.
  ... bihaberim
 6. 6.
  ilginç sesler.
  -1 ... hayatbanavaykikivayvay
 7. 7.
  Efsane odur ki kürt adı karda çıkan bu seslerden türetilmiştir.
  2 -1 ... nikimyokki
 8. 8.
  sert ekşi eriği yerken beklenen performanstır. tuzlu tuzlu.
  ... interrobang
 9. 9.
  Bunu koskoca 50 ya$larindaki edebiyatçım anlatmi$ti.

  Icimden ya hoca senin anani avradini sikeyim öl de ulke bir salaktan daha kurtulsun demi$tim. Yazik olene kadar Kürtlerin kart kurt sesiyle alakasi var zannedecek. Mal i$te. Her okuyan da beyin olacK diye kaidenin olmadığını ilk bu salak hocamdan anlami$tim.
  3 -1 ... basak burcu errrkegi
 10. 10.
  kürtlerin oluşumunu sağlamıştır.
  3 -3 ... galiyevsultan