1. 1.
  evli olan sevgilisinin karısı ile 4 yaşındaki oğlunu boğarak öldüren, adana/feke ilçesinin mansurlu köyünden, 1899 (1319) doğumlu bir kadın.

  bahis konusu bu kadının uludağ sözlük'te yer almasının nedeni ise: "cumhuriyet tarihinde idam edilen ilk kadın" olması.

  1926'da yürürlüğe giren Türk Ceza Kanunu ve modern Ceza Mahkemeleri kanunu'na istinaden, adana/seyhan'daki (şehir merkezinde) asıl adı "eski cami" olan "yağcami" önünde ve halkın huzurunda asılmış.

  boynuna geçirilen yağlı urganla birlikte bir de yafta var... yaftada yazılanlar:

  "Hüküm hülasası.

  Mahkemenin kararıyla Adana'nın Mansurlu köyünden Ali kızı 319 (1899) doğumlu Ayşe.

  Mahkumiyet sebebi:

  Seviştiği ve metres hayatı yaşadığı (zina suçu işlediği) Kasım Ali ile evlenmek maksadıyla karısı Durdu ve dört yaşındaki oğlu Ali'yi zehirlemek suretiyle öldüğünden dolayı Adana Ağır ceza mahkemesinden verilip temyiz mahkemesinden de tasdik olunan ölüm cezasının infazı TBMM umumi heyetinin 2.5.1938 toplantısında kararlaştırılmış olmakla hükmü ilam ve infaz edilmiştir."

  ve o günden, karsantılı ayşe'nin fotoğrafı:

  http://i.radikal.com.tr/4...1/10/fft64_mf1196639.Jpeg
  1 -1 ... pipishik
 2. 2.
  karsantılı ayşe, (ayşe gelget) araştırmacı tarihci yazar, cezmi yurtsever'in sitesinde yazdığı gibi zina suçundan değil, metres hayatı yaşadığı yani zina yaptığı kasım ali ile evlenebilmek için, karısı durdu ve dört yaşındaki oğlu ali'yi zehirleyerek öldürmesidir. hüküm, 10 mayıs 1938 tarihinde, adana yağcami önünde infaz edilmiştir.

  cumhuriyet tarihindeki ikinci kadın idamıda benzeri bir suçtan dolayı, adıyamanlı mustafa kızı emine'nin idamıdır. kendisinden yaşca küçük olan sevgilisi ve komşusunun oğlu ali ile evlenebilmek için, kocası ihsan kuzu'yu zehirleyerek öldüren hanım kuzu, 4 mart 1944 tarihinde malatya'da, şimdiki öğretmenevi'in olduğu yerin civarında idam edilmiştir.

  1938'li yıllarda sanki ülkede şeriat varmış gibi, cezmi yurtsever'in, bu olayı, "zina suçundan idam" diye yayınlaması hiç hoş değildir.

  verdiğiniz linkte fotoğraf kaldırıldığından, cezmi yurtsever'in sitesinin linkini ve tbmm tutanak dergisinin linkinide ekliyorum. tbmm tutanaklarından da görüleceği gibi, ayşe gelget, zinadan değil, taammüden (planlayarak) insan öldürmek suçundan idam edilmiştir.

  ayrıca, hanım kuzu'nun idamı hakında tbmm tutanak linkinide ekliyorum.

  http://cezmyurtsever-kara...antili-aysenin-idami.html

  http://www.tbmm.gov.tr/tu...18/karartbmmc01801048.pdf

  http://www.tbmm.gov.tr/tu...26/karartbmmc02601382.pdf
  ... ufkun