1. 1.
  bu anlaşmayla beraber osmanlı imparatorluğu ilk kez toprak kaybetmiştir.
  4 -4 ... maksat muhabbet
 2. 2.
  2. viyana kuşatmasının başarısızlığı sonucu osmanlı ile avusturya arasında 1699 yılında imzalanan antlaşmadır.
  1 ... hasnicktir
 3. 3.
  o güne kadar hep perfect çeken bizlerin,siftahi yaptigimiz anlasma.
  5 ... burningfingers
 4. 4.
  o güne kadar mehterlerin 2 adım ileri 1 adım geri gittiği ondan sonra da 1 adım ileri 2 adım geri gittiği antlaşmadır.
  7 ... hasnicktir
 5. 5.
  bir varmış bir yokmuş..Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; pireler berber, develer tellal iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken..Sultan ikinci Mustafa padişahmış. onun zamanında, osmanlılar, ecnebi memleketi Avusturya imparatorluğu üzerine üç büyük sefer düzenlenmişler. Ancak 11 Eylül 1697'de uğranılan Sente yenilgisi ile Osmanlı Devleti bir anda savunmasız kalmış, bunu fırsat bilen ipna Venedikliler, Mora ve Dalmaçya'ya, Lehistan ise Boğdan'a saldırmışlar. Aynı dönemde Rusya'nın başına Deli Petro geçmiş. Deli Petro ordusunu modernize etmiş, boğazlardan Akdeniz'e inme ve Karadeniz'e egemen olma çabalarına girişmiş. 1695'deki saldırıda başarısız olmuş çok şükür, fakat bir yıl sonra Azak Kalesi'ni ele geçirip nassı kodu petro kocamaaan demiş.(6 Ağustos 1696).
  Papa, Osmanlı Devleti'ne karşı Avusturya, Lehistan, Rusya ve Venediklilerden oluşan bir ittifak oluşturmuş. Uzun süren savaşlar sonunda Osmanlı Devleti yorgun düşmüş. çok hasta olmuş. Özellikle ingiliz hükümetinin araya girmesi sonucu, Sultan II. Mustafa barışa kek gibi razı olmuş. veee Karlofça Antlaşması imzalanmış. Banat ve Temeşvar hariç, bütün Macaristan ve Erdel Beyliği Avusturya'ya, Ukrayna ve Podolya Lehistan'a, Mora ve Dalmaçya kıyıları Venediklilere bırakılmış.(26 Ocak 1699)
  Bu tarihten sonra Osmanlı Devleti'nin gerileme dönemi başlamış. ingiltere'nin barış görüşmelerine aracı olmasının asıl sebebi Akdeniz'in ve Doğu Avrupa'nın Rusya kontrolüne girmesini engellemekmiş tabi, yoksam bu gay milletin ne zaman hayrını gördük di mi çocuum.

  işte böyle. gökten üç elma düşmüüüş. biri avusturya'nın, biri lehistan'ın, biri de venediklilerin olmuuuş. bize de elmaların içindeki kurtlar nanik yapmış.

  onlar ermiş muradına biz sıçalım kerevetine..
  5 -5 ... sally
 6. 6.
  orta okulda kesin her tarih sınavında çıkan iyi bilinirse ekmeğin buradan yenilebilecegi bir anlaşmadır
  1 -1 ... kassano
 7. 7.
  osmanlının bittiğinin resmidir.
  5 -1 ... monsey
 8. 8.
  tarihimizdeki en hatırlanmayası antlaşmalardan biridir ki; Osmanlı imparatorluğu 'nun, neticesine müteakip, ilk kez toprak kaybettiği antlaşmadır.
  1 -1 ... soulsuicide
 9. 9.
  Osmanli ordusu'nun viyana'dan cekilmesi uzerine osmanli'lari avrupa'dan atmak isteyen avusturya, lehistan, venedik ve malta ittifak kurarak savas baslattilar. Kaybedilen yerleri geri almak isteyen sultan ikinci mustafa han avusturya uzerine 3 sefer duzenledi. ilk ikisi basarili olsa da ucuncu sefer olan zenta'da agir bir yenilgi aldi. Bunun uzerine ittifak devletleri ile osmanli, belgrad'a yakin karlofca kasabasinda anlasma imzaladi. Osmanli devleti'nin aleyhine sonuclanan anlasmanin maddelerine gore avusturya, macaristan ve ukrayna'dan cikma karari alindi. Bunun yaninda bir cok stratejik noktalari kaybeden osmanli devleti icin avrupa defteri kapanip savunma devri baslamis oldu.
  3 -2 ... radament
 10. 10.
  pek cok tarihcinin osmanli devletinin gerileme doneminin baslangici olarak kabul ettigi anlasma. oysa karlofca antlasmasinin kesin bir yenilgi olup olmadiginin yeniden sorgulanmasi gerektigini dusunuyorum. soyle ki karlofca antlasmasindan 40 yil sonra yani 1739 yilinda osmanli ordusu almanlar'i yenerek kaybedilen topraklari geri alabilmistir. oysa 1774 kucuk kaynarca anlasmasi ile kaybedilen topraklar bir daha geri alinamadigi gibi 156 yil surecek buyuk geri cekilis de bu anlasma ile baslamis bulunmaktadir. 156 yil boyunca suren geri cekilme 1920'de baslayan istiklal harbi ile son bulabilmistir. su halde diyebilir ki osmanli'nin gerileme devri karlofca ile degil kucuk kaynarca ile baslamistir.
  7 ... migfer