1. 1.
    bir ideoloji düşünün ki, sistemin nasıl işleyeceğini kurucusu bile bilmiyor.

bilindiği gibi; her türlü devlet yapısına karşı olan komünist düzende hayatın nasıl işleyeceği, devletin görevlerini kimin ya da kimlerin üstleneceği merak konusu... komünist sistemin insan doğasıyla uyumsuzluluğu da merak edilen ayrı bir sorun...

PEKi marx bu durumu nasıl açıklıyor?..

http://michaelsikkofield....ovyetler-birligi.html?m=1

yukarıda linkini paylaştığım makaleden bir alıntı yapıyorum:

"Marx'ın komünist sistemdeki hayatı açıklamaya çalıştığı ender eserlerinden bir diğeri olan Gotha Programı'nın Eleştirisi adlı mektubundan bir kesit gösteriyorum size, meseleyi daha iyi anlayacaksınız:

karl marx ın komünist hayatı açıklayamaması

Evet, gördüğünüz üzere Marx bu sorunu bilimin çözeceğini söyler ve meseleyi kestirip atar. Yani Marx, komünist hayatın nasıl olacağını ileride göreceğimizi söyler. Aslında size meseleyi şöyle özetleyebilirim:

- Bakın hayatımızı komünizm hedefi uğruna heba edeceğiz. Komünizmde devlet ve sınıf olmayacak. Çünkü bunlar bilimin gerçekleridir ve biz çok bilimseliz.
    - Tamam abi. Peki bu komünizmde hayat nasıl olacak?
    - Bu sorunun cevabını bilim verecek evlat. Çünkü biz çok bilimseliz.
    - Tamam abi.

Evet marksizmin özeti budur. iş o kadar komik ki, insanlar Marx'ın vadettiği ama nasıl olacağını bir türlü açıklamadığı o komünist yaşama resmen iman etmişlerdir. Nasıl olacağını bilmedikleri komünist yaşam uğruna kanlı devrimler yapmış, hayatlarını bu uğurda feda etmişlerdir. Marksizm başlı başına bir inançtır."
    8 -15 ... lunarliftoff
  2. 2.
    Kardeş marx müneccim yarrağı yemedi adam kapitalist düzeni açıklayıp yok olacağını ön görüyor çünkü aç gözlülük ve sömürü mülksüz işçileri birleştirecek ve bu da sınıf çatışmasına dönüşecek. Ve marx haklı çıktı ingiltere de başlayan chartist hareket sonucunda işçiler ve burjuva uzlaşarak refah devletini kurdular. Bu gün avrupada göçmen müslümanları koruyan ve esas vatandaşlarla eşit gören sadece komünistlerdir onlarda olmasa müslümanlar gavurların sırtından asalakça geçinemeyecek.
    12 -3 ... shizi
  3. 3.
    hayda... madem bu ideolojinin kendi kendini çürüttüğünü kabul ediyorsun, daha ne diye savunuculuğunu yapıyorsun?..
    1 -3 ... lunarliftoff
  4. 4.
    pek sanmıyorum ama eğer sözlükte komünistler varsa lütfen bana bunun cevabını versinler. ama öyle tek tek konuşmayın. madem kolektif bilinci savunuyorsunuz; buluşup kararlaştırın ve bana ortak cevabınızı getirin. bireysel cevapları kabul etmiyorum. ahaha.
    ... lunarliftoff
  5. 5.
    o değil de, ciddi ciddi sikkofielddan alıntı yaparak yazmış.
    4 ... syme
  6. 6.
    Karl max kim köpek amına koyim.
    2 -2 ... dakandaz
  7. 7.
    determinist marx'ın tarihle ve sosyolojik gerçeklikle taban tabana çelişen doğrusal ilerlemeci tarih anlayışını savunan ve hatta marx'a "sosyal bilimlerin babasıdır" diyecek kadar uçan bir komünist mürid, şaka gibi ama beni sünnilikle itham ediyor.

sünni değilim; müslümanım.
    1 -4 ... lunarliftoff
  8. 8.
    biri şunların kafasına das kapital ve komünist manifestoyu fırlatsın. ben yoruldum.
    1 -3 ... napakyanii
  9. 9.
    gelen cevapların özeti:

- "evet marx yanılabilir, bilmeyebilir ama yine de komünizm süper, biz inanıyoruz ki bu yolun sonunda güzel şeyler olacak. du bakalım bekleyelim"

mehdi, mesih bekleyenler gibi kurtuluş bekliyorsunuz ve komünizmin bir inanç olmadığını söylüyorsunuz. şaka gibi resmen... hiçbir sistematiği olmayan tamamen belirsiz bir ideoloji... sadece kapitalizm karşıtlığı üzerine kurulmuş, sonrası, yani en önemli kısmı düşünülmemiş bile...

komünizm zayıf ve komik bir inançtır!..
    1 -4 ... lunarliftoff
  10. 10.
    kuran'da islami iktidarın nasıl kurulacağı, nasıl yönetileceği, hangi kurumların olacağı, o kurumların nasıl yapılandırılacağı konusunda hiç bir şey yokken, birilerinin "islami devlet"diye bir şeyin var olabileceğini iddia etmesine benzer.

yahu bırakın o kadar detayı, peygamber ölürken kurduğu devletin başına kimin geçmesi gerektiğini veya geçecek kişinin nasıl seçileceğini bile söylemeye zahmet etmedi, o sebeple kopan kıyametin etkileri bin dört yüz yıldır geçmedi...
    1 -1 ... rumeli71