bugün

genellikle erkeklerin ihtiyaç duyduğu ama nasıl yapacağı hususunda pek bir bilgisi olmadığı için eline yüzüne bulaştırmaları durumudur. örneğin;

-kafenin açık hava olan bölümünde şal takmak(sana gömlekle bağır açık dışarıya çık, delikanlılık yap diyen olmadı. hem erkek adam üşümez, üşüse bile çaktırmaz)
-gümüş marpucu herhangi bir aromalı nargilede kullanmak.(nargileye ve kendine saygın yoksa yedikule zindanına saygın olsun)
-tavla oynarken 'dır dır' konuşmak.
-tabakada aynı bölüme farklı aromalı sigaraları karıştırmak.
-matarada ilaç ve kanyaktan başka içecek kullanmak.
-yüzüklerin manasından bihaber olmak.
-'x kadar kişiyle birlikte oldum'(kişinin kendisinin hafif meşrepliğini ortaya koyar asla affedilmez)
-marlboro bulunca kendi sigarasını hemen satmak.(madem yiyorsun o haltı adabıyla ye)
-'x şişe alkol içtim dertliydim dün'.(içki dertten içilmez. içki sofrası muhabbet neşe sofrasıdır öğrende gel)
-'abi hatuna ixir git dedim bugün'. (belli mundar oldu o kız, ayrıca öküzlük bir iltifat değildir, en fazla eyvallah denilir çekip gidilir)

vb. hayatta ıska geçilen detaylardır.
nihat dogan'ın delikanlılıgın kitabını yazarken ana kaynak olarak kimi kullandıgını gösteren başlıktır.
Örnek olarak : Genç yaşlarda, hoşlanılan kıza bisiklette ön kaldırıp, kendince kıza hava atmak ve kızın gözünde karizma görünmek amaçlı yapılan bu girişimin bisikletin altından kaymasıyla sonuçlanması. Kısacası erkeğin dumur olma olayıdır.