1. ?.
  öncelikle;
  (bkz: kas yapayim derken goz cikartmak)
  "karizma olunmaz, karizma doğulur" sözünü bir yerine takmayan, karşı cinse karizmatik ve çekici görünmek için en ucuzundan bir imajmaker'la anlaşan *, kah saçını uzatan, kah taşlı küpe takan, kah botunun içine pantolonunu sokan, kah yalın'a, kah beckham'a, kah tarkan'a, kah mankenlere özenen, özünü kalın bir silgiyle silip, piyasaya dandik bir insan süren, "ben özentiyim uleyyyyyn" diye bağıran tiptir.
  edit: bu başlığın konusu karizma olmak için çırpınan kişilerdir. saçı uzun, küpeli, doğuştan tarkan, beckham ve yalın'a benzeyen yazarlarımız müstesnadır.
  4 -2 ... asiti kaçmış kola
 2. ?.
  özenti olan tiplere denilir. genellikle gençler arasından çıkar bu tarz tipler çünkü "gençlikte bir duruşunun olması genci daha üstün yapar" düşüncesi hakimdir. bu tiplerin bir kısmı eller sürekli cepte komünite halinde yaşayanları vardır. bir kısmıda saçlarını uzatıp, saç sakal karışımıyla gezen tiplerdir. ha hepsi böyle midir bu tiplerin? hayır, tabikide değildir. zaten sözlüktede genelleme yapan yada ayar veren gençler bu şekilde düşünmektedir.
  ... kisil
 3. ?.
  birine benzemek karizma yapmaz, bu sebeple birilerine benzemeye çalışan insanlardır bu tür insanlar. karizma insan zaten karizmadır. ayrıca bu kişilerin hiç birinde karizma yoktur.
  karizma clint eastwood, sean connery gibi adamlarda bulunur. johny depp gibi korsanlarda bulunur. gary oldman * gibi kötü adamlarda olur...
  1 ... karga
 4. ?.
  (bkz: tarzini bulamamis insan)
  1 ... asiti kaçmış kola
 5. ?.
  sırf renkli takılayım, hava basayım diye yeni aldığı boxerla (mayo zannederek) denize giren şahsiyet tipidir hatta tam karşılığıdır.
  2 ... paleface
 6. ?.
  cep telefonunu kemerde taşıyan insan.
  2 ... penta-don
 7. ?.
  (bkz: 80 lerde cocuk olmak)**
  -1 ... scarface
 8. 16777215.
  karnındaki gazı boşaltacak yer bulamayan insan tipidir..
  1 -1 ... martı
 9. 16777215.
  sadece giyim olarak değil davranış olarak da irdelenmesi gereken insanlardır. zira bu tarz insanlara her hangi bir soru sorulduğunda göt göt cevap verirler, asap bozarlar. bir de yine cool olacağım diye hiç cevap vermeyenler vardır ki.. *
  1 ... alas
 10. 0.
  sözlük versiyonu için ;
  (bkz: ayar vereyim derken ayar alan yazar)
  1 -1 ... istanbul icin efkar vakti