1. 1.
  istanbul un edirnekapı semtinde bulunan kariye, kent dışı kırsal alan anlamına gelen khora sözcüğünden geliyor. zaamnla harap olan yapı 11. yy. da yeniden yapılmış. kariye müzesindeki mozaik ve freskler bizans resim sanatının son dönemine ait 14. yy. en güzel örnekleri. hz. isa nın ve hz. meryem in hayatına ait sahneler yer alıyor.
  1 ... worldlike
 2. 2.
  kariye camii ya da Khora Manastırı olarak da bilinir.
  pera muzesi'nde 'kariye' adlı sergi açılmış. ayrıntılar için:
  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=218812
  ... arsmagna
 3. 3.
  rönesasns a ilham veren duvar resimleri ile bizans sanatının zirve eserlerine tanıklık edebileceğiniz edirnekapı istanbuldaki kariye camii müzesi.
  http://www.flickr.com/photos/sinandogan/3698731492/
  resimde gördüğünüz sahne michelangelo dan tutunda birçok rönesans ressamına ilham kaynağı olmuştur.
  2 ... turkpence
 4. 4.
  apokrifal anlamda dünyadaki sayılı kiliselerden biridir. içerisinin büyüleyici havası, fresklerdeki her bir arıntı insanı şaşkına çevirir. klasik ikonlardan farklı olarak bu kilisede isanın peygamber olmadan önceki yaşamı, sınavları, çevresine dair dinsel ve ezoterik pek çok ayrıntıya rastlamak mümkündür.

  fakat gel gelelim sitenin mail adresine : ayasofyamuzesi@mynet.com dur. bu ne lan. mynet mi kaldı, kalsa bile mynet uzantılı mail adresi nedir? müze müdürü ara ara bu hesaptan mynete girip okey, bilardo falan mı oynuyor. ayıp!
  ... pardallian
 5. 5.
  http://galeri.uludagsozluk.com/g/kariye-m%C3%BCzesi/

  http://galeri.uludagsozlu...ariye-m%C3%BCzesi-314907/

  http://galeri.uludagsozlu...ariye-m%C3%BCzesi-314906/

  http://galeri.uludagsozlu...ariye-m%C3%BCzesi-314905/

  http://galeri.uludagsozlu...ariye-m%C3%BCzesi-314904/
  1 ... jimmy jackson
 6. 6.
  sadece bunu görmek için bile istanbul'a gelinir. ayrıca müzedeki sarışın güvenlik görevlisi abi mozaikler, freskler hakkında ayrıntılı bilgiye sahiptir.
  1 ... abidal
 7. 7.
  içinde fantastik mozaikler bulunduran eski bir bizans kilisesi. aynı zamanda, istanbulda en fazla mozaiklere sahip olan kilisedir. incilde bahsedilen sahneler, mükemmel bir şekilde kilisenin duvarlarını süsler. ziyareti tavsiye edilir.
  ... krateros
 8. 8.
  etrafı da en az kendisi kadar güzel olan kilisedir.

  kariye'nin sağ tarafındaki sokaktan girip yokuşaşağı bir dakika kadar yürünürse sağ tarafta osmanlı döneminde yapılmış bir rum kilisesi görülür. efsaneye göre fatih, fetihten sonra kariyeyi fetih hakkı olarak rum cemaatinin elinden almış, ama karşılığında bu kilisenin arsasını bağışlamıştır. zaten edirnekapı 1950'lere kadar rum ve ermenilerin çok yoğun yaşadığı bir semttir.

  aynı yokuşu inmeye devam edelim. 5-6 dakika içinde gine sağ tarafta kefevi camii belirir. kefevi camii de eski bir bizans kilisesidir. kefevi camminin önünden 90 derecelik bir dönüş yaparsak balat'a, yahudi mahallesine ineriz.

  ama dümdüz devam edersek iniş çıkışa dönüşür. sağ tarata olağanüstü güzel bir mimar sinan camii vardır. camiinin osmanlı türbesiyle hemen yanındaki rize mimarisi imam lojmanı düşündürücü bir kontrast oluşturur. yokuşun tam tepesinde yol sağa döner. eğer yolu takib edersek ara sokaklardan birinde şimdi adını unuttuğum ufacık bir bizans kilisesine daha ulaşırız. ama eğer sola dönersek muhteşem fethiye camiini görürürüz ki, eski pamnakaristos kilisesidir. fethiye camii istanbulda kariye'den sonra en muhteşem mozaiklere sahip olan ikinci kilisedir. rum patrikliği bugünkü yerine geçmeden önce bir süre bu kilisede hizmet vermiştir.

  eğer kariye'den surlara doğru çıkarsak bazı osmanlı dönemi rum kiliselerini görürürüz.

  kariye'nin hemen yakınında muhteşem mihrimah sultan camii vardır. mihrimah sultan'ın hemen karşısında ise bir tane daha osmanlı dönemi rum kilisesi daha vardır.

  mihrimah'ın ötesi ise dünyyanın en eski çingen mahallesi olan ve kendi içinde apayrı bir dünya barındıran sulukuleydi.. ama recep çingenleri kovdu, sulukuleyi önce buldozerleyip daha sonra hiç bir özelliği olmayan, dünyanın her yerinde benzerleri bulunabilecek rezidanslarla doldurdu. bugün için orası (recebin ve kadir abisinin elinin değdiği her yer gibi) kültürel bir çöl. görmeye değer hiç bir şey yok.
  1 ... arbutus unedo
 9. 9.
  sanırım istanbul\'daki gizli kalmış mabedlerin başını çekmekte. bırakın istanbul\'u, edirnekapı ilçesinde dahi burayı bilen, hatta tarif edebilen(!) çok az sayıda insan mevcut.

  kayıp bir bölgede olması, bizans döneminin mutevazı bir kilisesiymiş gibi düşündürmesin. duvar ve kubbelerdeki mozaik ve fresklerin canlılığı insanın başını döndürecek güzellikte.

  tamamen tuğladan yapıldığı ve camiden tekrar müzeye dönüştürüldüğü öğrenilen bu müzeye müzekartınızla giriş yapabilirsiniz. müzenin önünde de ağaçlar altında bir çay bahçesi var ki insanın oturdu mu kalkası gelmiyor...
  2 -1 ... bas medon
 10. 10.
  Susun la ifşa etmeyin. Hele ki o önündeki çay bahçesinden hiç bahsetmeyin.
  3 -1 ... bik bik