bugün

Müslüman değillerse mesele yoktur. Müslüman olduklarını sanıyorlarsa bilsinler ki dinden çıkmışlardır, tecdid i iman ve tecdid i nikah lazım gelir.

Apaçık ayetin hükmünü inkar eden Müslüman olamaz.
1.iyi de hanedanlık arasında geçen olaylardan size ne? demiş malın birisi. ulan amk malı hanedanlık üyeleri ellerine sopa alarak kendi aralarında savaşmıyorlar zaten ordu toplayarak savaşıyorlar. selçuklular arasında geçen meydan muhrebelerine ve olayların ahali için sonucuna bak istersen. .

2. diğer bir salak da "kimin yöneteceğine halk karar verirse demiş. amk 15ci yüzyıldan bahsediyoruz burda demokrasi icat olunmamış henüz.

kimin yöneteceğine kurultay karar verir bazen, bazen de ölmeden kral yerine veliahtını tayin eder ama herkes buna uyar mı? hayır uymaz. bir bakmışsın ordu başka şahzadeyi destekler, vezir başkasını ve devlet ikiye bölünür.

3. biri de mazlumun hayatı diye ayet dolurmuş. ya bi siktirin gidin 3-5 şahzade mazlummuş ölmesin diye devlet mi bölünecek . devlet islamdan dinden önce gelir. yahudi diye adamın kafasıni kesiyorsunuz sonra gelmiş dinimiz kardeş katline karşı diye ağlıyorsunuz.
"Kim bir cana kıymamış veya yeryüzünde fesat çıkarmamış birisini öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de birisinin hayatını kurtarırsa, bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur." (Maide Sûresi: 32)

"Şu âyet haktır, akla münâfi olamaz, hakikattir. Mücâzefe, mübalâğa, içinde bulunamaz. Halbuki zahir düşündürür.
Birinci Cümle: Adalet-i mahzânın en büyük düsturunu vaz ediyor. Der ki: Bir mâsumun hayatı, kanı, hattâ umum beşer için olsa da, heder olmaz. ikisi nazar-ı kudrette bir olduğu gibi, nazar-ı adalette de birdir. Cüz’iyatın küllîye nispeti bir olduğu gibi, hakkın dahi mizan-ı adalete karşı aynı nispettir. O nokta-i nazardan, hakkın küçüğü büyüğü olamaz.
Lâkin, adalet-i izafiye, cüz’ü külle feda eder. Fakat muhtar cüz’ün sarihen veya zımnen ihtiyar ve rıza vermek şartıyla. Ene’ler nahnü’ye inkılâp edip mezci, cemaat ruhu tevellüt ederek, külle feda olmak için fert zımnen rızadâde olabilir..."

Ayrıca: "zulme rıza zulümdür; taraftar olsa zalim olur, meyletse “Zulmedenlere en küçük bir meyil göstermeyin; yoksa Cehennem ateşi size de dokunur.” (Hûd Sûresi: 113.) âyetine mazhar olur."

Kim zulme kalben dahi taraftar olsa zalimdir. Cehennem ateşi ona da dokunur.
Ben savunuyorum. Sebeplerini saymayacağım. Daha önce saydım bir yerde neresi olduğunu hatırlamıyorum merak eden olursa arayıp bulsun entrylerim arasından. Osmanlı hayranı değilim. Suriyede çocuklar ölüyor diye duyar kasmıyorum. iyi geceler.
babasından kalan mal mülk miras için kardeşini akrabasını öldüren insanlar tabi ki Osmanlı'da kardeş katlini savunacak.
Bunun neresi garip oluyor ve bu insanları neden eleştiriyorsunuz.
Konu insanlar değil, zihniyet.
Öldüğünde 5 metrelik bez ve 3 metre kare toprak ihtiyacı olan insanlar mal mülk için bir birinin gırtlağına sarılıyor.
Ondan sonra kalkıp mülk Allah'ın demeleri de yok mu?
Tabi ki gülüyoruz.
iyi de hanedanlık arasında geçen olaylardan size ne? amk avamları sizi. siktirin gidin siz tarlada çiftçilik yapın, hayvan güdün.
askere çağrıldığınız zaman da gelin. sizin vasfınız bu kadar.
haklıdırlar. selçuklu tarihini okuyan herkes taht mücadelerinden bıkıyor. melikşah döneminden sonra neredeyse 10 muharebeden 8i kardeşler arasında iç savaş amk. sonuç da malum atabeylikler hepsi özgür oldu kendileri de 4-5 parçaya bölündü. osmanlı bunlardan ders almış görünüyor.

türk tarihinin en büyük belası kardeşler arasında taht mücadeleridir. akkoyunlular ve karakoyunlar ikisi de bu sebepten dağıldı. büyük selçuklu devleti de. safeviler de. kazak hanlıği da cüz savaşlarından belalar çekmiştir. altınordanı parçalanmasında da bu benzeri olaylar röl oynamıştır. osmanlıların diğer türk devletlerine nazaran daha uzun ömür sürme sebebi de 2 tanedir.

1. ota boka isyan eden farklı türk boylarının olmaması .
2. aynı anda kendini sultan ilan edip meydan muharebelerine giren kardeşlerin olmaması.
güncel Önemli Başlıklar