bugün

konfUCyus'un "akıl verme para ver" anlamına gelen sözü.
olanı sadece eleştirmek yerine, harekete geçip değiştirmeyi öğütleyen özlü söz.
(bkz: derin olan kuyu degil kisa olan iptir)
kötü durumlardan yakınan insanların, başkalarından medet umarak* sadece durumdan şikayetçi olduğunu belirtip, elini kolunu bağlayarak oturmaktan başka birşey yapmadığını, ama yine de söylediği kişinin ona "birşeyler yapta faydan dokunsun, en azından bir işe yara" demesini anlatan özlü söz.
mum fabrikası sahiplerinin söylemiş olma ihtimali olan cümlecik

(bkz: elektrikler kesilsede mum satsak)
(bkz: olm ahmet git trafo ya bomba koy)
(bkz: tayyip benim amcam karismayin bugun elektrik yok size)
sövüp sayıp agzını bozacagına,günaha girecegine adam gibi isle ugras,bir boka yara anlamına gelen söz.
oturduğu yerden konuşanlara kapak olacak ünlü konfüçyus sözü.
ağzı olanın konuştuğu toplumumuzda konuşma!yap! manasına gelen ve katıldığım bir davet cümlesi.herkes konusuyor su söyle bu böyle olmalı diye ama kim ne yapıyor asıl bunu düşünmek lazım.herkes kendi payına düşeni çıkarmalı ve yapması gerekeni yapmalı ki bireysel zekalarımız toplumsal sorumluluklara dönüşsün ve yanan mumlarla aydınlanalım
aydınlanmak için atılıcak ilk adım.
eğer her seferinde bir mum yaksaydım ev mum mezarlığına dönerdi.
online olan tüm yazarlara temenni edilesidir.
"bir mum yanar, türkiye aydınlanır" cümlesiyle devam edecek, kampanya sloganı.
sözlük yazarı olsa, konfüçyus'un "sözlük çok bozuldu çok" diye çemkiren sözlük yazarlarına söyleyeceği söz.
sen yanmazsan ben yanmazsam nasil cikar karanliklar aydinliga.
dogru ve yerinde soylenirse kufur etkisi yapar.
karanlığa küfredeceğine , ırzına geç , bir mum yak.
karanlığa değil ulan! kibrit yok! ona saydırıyorum.
insana ilk duyduğunda 'vayyyy be adam yapmış,süper söz ,çok gaza geldim,,dünyayı kurtacağım' gibi sözler dedirten bir özdeyiştir...hatta 'karanlığa küfredeceiğine bir mum yak,ve üstüne otur' versiyonlarıda bulunur..
çoğunlukla herkesin yapmış olduğu yanlışlığı aklıma getirir. genellikle herkes eleştirir, ama hiçbirşey yapmaz, kılını kıpırdatmaz. bu sadece karanlık için değil, yanlış olan şeyler içinde söylenebilecek bir söz.

mesela, iett otobuslerinin az olmasında, çok kalabalık olmasından çoğu kişi rahatsız olur, ama çok az kişi gider gereğini yapar. insanlar eleştirmeyi seviyor, ama boş konuşuyor. üşengeçlikten midir nedir bilmiyorum, ama ülkemizde durum bu'dur.
var olan durumdan memnun olmayan ve duruma şikayet eden birine; sorunu kurcalama,kalk özüm ara demektir.güzel bir sözdür.tavsiye edilir.

edit:anlamı yukardaki gibidir; polemik yaratacak başka bir anlamı yoktur.element uydurmayın.
yaka yaka memlekette mumun bittikçe ampullerle ortalığın karanlıklaştığı ülke için artık fayda etmeyecek olan sözdür.
(bkz: karanlığa küfür edeceğine bi sigara yakan insan)
Yardım kampanyasını eleştiren arkadaşlara armağan ediyorum.