bugün

carl sagan'ın bilim adına yazmış olduğu hoş bir kitaptır. sadece hoş denilmekle yetinilebilir. kendisini birçok bilimsel olmayan olayı rezil ederken, hıristiyanlığı yerle bir ederken haklı olduğu noktalarda alkışladım. ama isterdim ki açıp kur'an da iki ayet okusun. bilimle islam arasındaki bağı öğrensin. bazı geri kafalı yobazlara kanıp da müslümanlığı hor görmesin. amin.
carl saganın ufo, dinsel mucizeler, reiki, pozitif enerji vs vs gibi hurafelere en sağlamından cevaplar verdiği harika kitaptır.islam dinini aşağıladığı konusunda hiçbir şeye rastlamadım, zaten ailesi hristiyan deil museviydi, kendisi de aşagıdaki quotedan anlaşılacağı gibi tanrının evrenin yasaları olduğuna inanıyordu. kendisini destekleyerek sözünü kesip yapıştırıyorum

"The idea that God is an oversized white male with a flowing beard, who sits in the sky and tallies the fall of every sparrow is ludicrous. But if by God, one means the set of physical laws that govern the universe, then clearly there is such a God. This God is emotionally unsatisfying... it does not make much sense to pray to the law of gravity."

"tanrının gökyüzünde oturup düşen her serçenin çetelesini tutan uzun sakallı iri yapılı beyaz bir erkek olduğu fikri komiktir. Ancak eğer tanrının evreni yöneten fizik yasalarının toplamı olduğu söylenirse, işte o zaman bir tanrı vardır. Bu tanrı duygusal anlamda tatmin edici değildir..yerçekimi yasasına dua etmenin pek de bir anlamı yoktur."

(bkz: the demon-hunted world:science as a candle in the dark)
dinlere kitabın her satırında laf atmayı ve saçma olduklarını ispatlmaya çalıştığını kitabı okuyan herkes anlayacaktır sanırım. (bkz: okumak) bir nokta da şurada var sagan kesin olarak ispatlanmamış hiç birşeye inanmaz. böyle yazar. sagan hristiyanlığın ortaçağdaki yaptığı yanlışları cadıları anlatarak belirtmiştir. haklıdır. müslümanlık hakkında da fazla birşey bilmediğinden dinler çerçevesi altında islamı da eleştirmiştir. tanırı'ya inanmak buysa ben de kopyalıyıp yapıştırabilirim. "Ancak eğer tanrının evreni yöneten fizik yasalarının toplamı olduğu söylenirse, işte o zaman bir tanrı vardır."saygılar.
"sen yanmazsan ben yanmazsam, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa"
prof dr tosun terzioğlu'nun önsözüyle başlayan bir carl sagan kitabıdır...
tübitak yayınları tarafından basılan kitaptır.
güncel Önemli Başlıklar