bugün

bir kıza söylemeyi asla denemeyin. iltifat olarak değil hakaret olarak algılıyorlar.
beraberce geçirilen güzel bir günün ardından gece olmuştur. çift fingirdeşerek bitirmek ister günü. erkeğin gaza gelmesi sonucu, patavatsızlıkla, bayan arkadaşına karanlıkta çok güzel görünyorsun der. erkek, kızdan güzel bir tepki beklerken kızın bozuntuya verip odayı terk etmesi ile sonuçlanır.
bana göre gayet topak cici bir amca olan ahmet haşim , kendisini hiç beğenmezmiş. hatta nişanlısı hanımefendiyle de ^^sen bana çirkin mi demek istiyorsun?^^ deyu kavga edip ayrılmış bir amcaymış.

hal böyle olunca o karamsar sonbahar mevsiminde , kendini gecelere adamış taa serdar ortaç^tan önce.

^^güneş ışığı her türlü şeyi gösteriyor , oysa gecenin karanlığı bütün kötülükleri örter.^^ demiş vakt-i zamanında.

o yüzden ; tipik bir ahmet haşim cümlesidir efem bu..
-karanlıkta çok güzel gözüküyorsun.
*ozaman sakın ışığı açma.
(bkz: sen karanlıkta bile çekilmiyorsun)
- karanlıkta çok güzel görünüyorsun.
+ o ben değilim. dolapta saklanıp şimdi kaçmaya çalışan sevgilim.
(bkz: alayının adı bir karanlıkta tadı bir)
ışık yanınca gözüme görünme demektir.
heyecanlı ve aptal bir sevgilinin sevdiceğini karanlıkta ilk kez görmesiyle fütursuzca ağzından dökülebilecek sözler. yazıktır günahtır.
-karanlıkta çok güzel görünüyorsun.
-ışığı söndürüp bişi mi yapalım demek istiyorsun?
(bkz: elvan abeylegesse)

(bkz: dünyanın en yüzeysel adamı)
akabinde ''bir de küfret,tam olsun'' diye bir cevap gelirse şaşılmamalıdır.
"bu karanlık ne de güzel saklıyor yüzünün gizemini" şeklinde söylendiğinde olayların çok daha farklı seyir ettiği görülebilir.