1. 1.
  oğuzların avşar boyuna mensup,osmanlı'nın diş geçiremediği tek türk beyliği. osmanlı himayesine girmemek için ellerinden geleni yapmış fakat sonunda makedonya'ya sürülmüşlerdir. osmanlı bu beyliğin halkını itinayla yunanistan, romanya, bulgaristan civarına dağıtmış ve tehlikeyi uzaklaştırmıştır.1924 mübadelesiyle anadoluya geri dönen karamanoğlu beyliği kökenli vatandaşlarımız muhacir diye adlandırılsalarda yanlıştır,mübadildir doğrusu. (bkz: selanik)
  15 -2 ... veritaserum
 2. 2.
  Anadolu Selçuklu Devleti'nin ardından kurulan Karaman merkezli devlet.

  Karamanoğulları Devleti'nin kurucusu Karamanoğlu Mehmet Bey, yayınladığı ünlü ferman ıyla Türkçeyi Türkiye devleti 'nin resmi dili yaparak bir ilke imza atmıştır.

  Anadolu Selçuklu Devleti'nin 1308 yılında yıkılmasından sonra Karamanoğulları, Konya ve çevresine tamamen egemen oldular. Selçuklu başkentine sahip oldukları için, bu devletin mirasçısı olduklarını iddia edip, Anadolu'daki siyasi birliği sağlamaya çalıştılar. Bunun için Moğollar la çok uzun süren savaşlar yaptılar. Topraklarını Akdeniz sahillerine kadar genişlettiler. XIV. y.y. 'ın başına gelindiğinde, Karamanoğulları Anadolu'daki en güçlü devlet konumundaydı. Toprakları, Karaman, Konya, Sivas, Kayseri, Niğde, Adana, Ankara, Antakya, Antalya, Silifke, Anamur, Mut, Ermenek, Gülnar, Alanya, Gazipaşa, Isparta ve Beyşehir'i içine alıyordu. Bu tarihte, Osmanlı Devleti henüz kurulmamıştı.. Bu bakımdan son zamanlarda Türkiye tarihi, Selçuklu Hanedanı, Karamanoğulları Hanedanı, Osmanoğulları Hanedanı şeklinde sıralanmaya başlanmıştır. Buna sebep olarak da, Karamanoğulları'nın Selçuklular' ın devlet teşkilatını devralmış ve bütün kurumlarıyla devamlılığını sağlamış olmaları gösterilmektedir. Bu güçlü konumları yüzünden uzun süre Osmanlı Devleti onlardan uzak durmuş, kendisinde yeterli gücü bulduktan sonra Karamanoğulları devleti'nin varlığına son vermiştir. Bu güçlü hanedan ı, gelecekte devletin güvenliğini tehlikeye düşürmemesi için, Anadolu'nun çeşitli bölgelerine ve yeni feth edilen Balkan topraklarına, özellikle de Tuna kıyısındaki Bulgar ülkesine sürmüştür. Hatta Atatürk'ün dedelerinden Kızıl Ahmet Efendi'nin Karaman'ın Kızıllar (Taşkale) Kasabası'ndan Yunanistan'a göç ettiği belirtilmektedir.

  kaynak: http://tr.wikipedia.org
  3 ... western
 3. 3.
  1223 yılında ermeniler den alınan ermenak ta selçuklu hükümdarı 1.keykubad tarafından kuruldu. mehmet bey zamanında konya yı alıp oraya yerleştiler ve resmi dili farsça dan türkçe ye çevirdiler. anadolu selçuklu devleti zayıflayınca bu devletle savaştılar. timur istilasına kadar memlük himayesinde kaldılar. osmanlı karşısında timur un yanında taraf tuttular. timur yıldırım ı yenince timur tarafından toprakları genişetildi. osmanlı ya karşı kah macarlar ile kah akkoyunlular ile ittifaka girdiler ama en son 1473 te fatih akkoyunlular ı yenince bir yıl sonra karamanoğulları beyliğini de ele geçirdi.
  2 ... balsikeste baysungur
 4. 4.
  atatürk tarafından saltanat kaldırılınca 40 gün 40 gece ezeli rakipleri, ebedi dostları osmanlının yıkılmasını kutladıkları rivayet edilir.
  3 -3 ... avedis
 5. 5.
  çok uzun bir zaman varlığını devam ettirmiş beyliktir;hatta yönetim biçimini direk olarak selçuklulardan aldıkları için devlettir diye bile iddia edilebilir. karamanoğulları devleti idari düzenini selçukluların külleri üzerine inşa etmişti ve osmanoğulları güçlenip de yayılana kadar, anadolu'nun en güçlü siyasi yapısı konumundaydı.anadolu'da siyasi birliği sağlama çabaları içine girmişti ve şimdi ki içanadolu coğrafyasını egemenliği altına almıştı.ancak osmanoğulları da güçlenip,bu iki devlet sınır komşusu olunca, mücadele kaçınılmaz oldu ve bu uzun soluklu mücadeleden son olarak fatih sultan mehmet'in karamanoğullarına son vermesiyle,osmanoğulları galip geldi.neticesinde ise,anadolu türk birliği kurulmuş oldu.
  ... istemihan
 6. 6.
  Orta anadolu'nun guneyinde hukum suren beylik 1397 yilinda yildirim bayezit'in konya'yi almasiyla gucunu yitirdi. Ankara savasi'ndan sonra karamanoglu mehmet bey beyligi yeniden kurarak turkce'yi resmi dil ilan etti. Fatih sultan mehmed'in tahta gecmesiyle ayaklanan beyligin tum sehirleri yagmalandi ve egemenligi son buldu.
  2 ... radament
 7. 7.
  yunanistan, bulgaristan göçmelerinin ataları olduğu iddia edilen beylik. eğer doğruysa aynı zamanda benim de atalarım olan beylik. bende diyorum neden durduk yere her yere davud yıldızı çiziyorum**, bizim bayrakmış zamanında. zamanında farsça konuşan devlet adamlarına tepkilerini göstermek için türkçeyi resmi dil olarak kabul etmişler... şimdi her şey, hadi her şey demeyelim, bazı şeyler açıklık kazandı sözlük.*
  5 ... bad blues band
 8. 8.
  karaman ibrahim bey imareti,hatuniye medresesi,karaman kalesi,ermenek ulu camii,arapzade camii,yollarbaşı camii,dik basan camii,kazım karabekir camii,aksaray ulu camii eserlerindendir. zinciriye ve hatuniye medreselerinin taç kapıları harikadır.
  4 ... sohrabi
 9. 9.
  ulu önder mustafa kemal paşa hazretleri aslen karamanlı bir türktür. nasılki bize adalı derler, rodos yerleştirmişler önce sonra mübadelede tekrar eski yurdumuza yani ankaraya gelmişiz. karamanoğlulları aslında ilk türkiye cumhuriyeti dir. ikinci cumhuriyetçilere duyurulur. (bkz: türkiye selçuklu devleti)
  2 ... mediumbashar
 10. 10.
  selçuklu devleti yıkıldıktan sonraki dönemde anadolu'da kurulan beyliklerin en önde gelenlerinden biridir.
  (bkz: şikari tarihi)
  1 ... usualsuspects