1. 27.
  karamanlılar

  kaynak: öteki tarih-1 / (bkz: ayşe hür) / sayfa:151
  1 -1 ... imperium turcicum
 2. 26.
  Mübadele din temelli yapıldı.
  Venizelos ve milletler cemiyeti bu şekilde bir değişim istedi.
  1 -1 ... muhendis tarihci
 3. 25.
  Malesef milliyetçiliği de din temelli yaptığımız için gönderilmiş ortadoks hristiyan türklerdir yukarıda biri demiş "türk ve rum kültürü yansımasıdır" dini inançları dışında rumlarla ortak hiçbir noktası yoktur müslüman türk ile arap arasında nasıl sadece din bağı varsa karamanlı türkler ile rumlar da öyledir

  Neyse buradan hristiyan diye gönderilen türkler bu sefer yunanlar tarafından "barbar türk" diyerek dışlanmıştır

  Benzeri bir durum da suriye-ırak da ki şii türklerin başına gelmiştir eğer buradaki kürtler sünni diye tutulmayıp ırak a gönderilseydi kuzey ırakta ingiliz mandasında bir kürt yönetimi olacaktı lakin anadolu mezhep acısından farklı da olsa türklerden oluşacaktı çanakkale savaşında suriyeden geldi arap diyorlardı ya memleketine bakın çoğu halep ve kerkük yazar yani yine o bölgelerde türklerin çoğunluk olduğu yerler

  Türkün türkten başka dostu yoktur.
  2 -1 ... lin kuei
 4. 24.
  adeta bir varoluş savaşı olan kurtuluş savaşının ardından milli bir devlet kurma zarureti vardı ve bunun için mübadale şarttı. anadolu ve doğu trakya'daki rumlar yunanistan'a, yunanistan sınırları içinde kalan (batı trakya hariç) bölgelerdeki türkler de türkiye'ye gelecek ve millet olma motivasyonuyla yeni bir ülke inşa edilecekti.

  ama öyle olmadı, din hariç her şeyleriyle türk olan birçok ortodoks rumlarla beraber hiçbir şeyini bilmediklerini bir ülkeye gittiler, rumlar için çok zor olmadı yeni hayat ama ortodoks türkler çok zor bir hayat geçirdiler.

  aynı şey yunanistan'dan gelenler için de geçerli, türkler sadece yer değiştirdiler, selanik'teki bir türk bursa'da garipsenmedi, o da bursa'yı garipsemedi, ama selanik'in bir dağ köyünden tekirdağ'ın ova köylerine gelen pomak her türlü garipsedi bu durumu, son zamanlara kadar zorluk yaşadılar.

  mübadele çok zor uygulanan bir şey, illa ki çok büyük yanlışlıklar oluyor, ama zorunluluklar vardı.
  ... ateistvaiz
 5. 23.
  konuşmasından daha anlamış olurum.. yalnız git gide yabani bir toplum olmuşlar ilginçtir.. daha medeni bir hal/tavır bekliyor insan.. şu an hala daha değiştiklerini çok düşünmüyorum.. pek çok karamanlı göç etmiş durumda ve yazdan yaza geldikleri memleketlerine sonradan görme gibi salınıp geziyorlar..
  2 ... sabahuykusu
 6. 22.
  karamanoğullarının bu ülkeden sürülmesi /mübadele yeni türkiye devletinin yaptığı hatalardan bir tanesidir.
  bunu anlamak için konya'ya bakmanız yeterli. kökenleri nedir ne değildir hiç önemli değildir.
  karamanoğulları türk ve rum kültürünün gerçek yansıması idi bu ülkede .


  maalesef mübadele edilenler kültür ve gelişmişlik anlamında karamanların yanına bile yaklaşamadılar.

  yunanistan'da da sevilmediler yitik bir toplum oldular.

  orada da burada da meydan dincilere ve milliyetçilere kaldı.
  benim bildiğim 30 sene öncesine kadar bir tc. vatandaşı gördüklerinde ağlayacak kadar bağlı idiler bu topraklara ve türklere.

  bakın konya ve karaman'a sizde ağlayın.

  aklımda kalmamış epey oldu okuyalı hatta hürriyet kitap -kupon promosyonundan almıştım.mor kaftanlı selanik -yılmaz karakoyunlu ,mübadele'nin bir bölümünü anlatır ,okumanızı isterim.
  2 -1 ... baris hemen simdi
 7. 21.
  atalarımdır.
  bir kısmı sürülerek memleketime gönderilmiştir ve oraya yerleşmişlerdir türkmen ve yörük olarak.

  Fatih ve babası 2. murat karamanoğullarına çok çektirmiş ve sürmüşler. bazı yenilgilerinin faturasını onlara çıkarmışlar. işgal edilen hıristiyan topraklarında bile uygulanmayan zulüm karamanoğullarına uygulanmış. sürgün edilirken yerleştikleri küçücük bölgeye kendi adlarını vermişler. halkının dili en eski türkçe sözcükleri barındırır, has türkçedir. ege şivesi ve kelimeleri ile benzerlik gösterir.

  türkçenin resmi dil olarak kabul edildiği ilk ve tek karamanoğulları tarafından yazılı olarak belgelenmiştir. koca osmanlı'da yoktur.
  3 ... deepsees
 8. 20.
  ortodoks hristiyan oldukları ve dini açıdan ortodoks kilisesine bağlı oldukları için yunan-türk nüfus mübadelesi zamanında rumlarla aynı muameleyi gören türk topluluklarıdır.

  saçma sapan bir şekilde vatanlarından edilip yunanistan'a gönderilmeleri cumhuriyet tarihindeki en büyük hatalardan biridir zannımca.

  zaten nüfus mübadelesi denen şeyin kendisi saçma sapan bir uygulamaydı. yüzlerce yıl boyunca farklı dinden farklı milletten komşuları ile iç içe yaşamış, bulunduğu topraklara köklerini salmış insanları ne diye yerinden yurdundan ediyorsun?
  4 -1 ... ecinni
 9. 19.
  bu yazarı okumak her seferinde ayrı bir keyif veriyor, teşekkürler.
  1 ... monk of monkmountain
 10. 18.
  şüphesiz ki bu türküyü hepiniz biliyorsunuz.
  adananın yolları taştan, sen çıkardın beni baştan. ama karamanlı türkçesi ile...
  https://www.youtube.com/watch?v=ylPjEIkE-eA+
  2 ... tengir budun