bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  karakteri oluşturan faktörlerin genetikten gelen mi yoksa çevreden etkilenme üzerine mi olduğu üzerine tartışma diğer genetik ve çevresel faktörler konusunda olduğu gibi bu konuda da önemli bir noktayı oluşturur.

  bir tarafa göre insanı genetik yapılar etkiler ve şekillendirir yani bir kişinin ailesi nasılsa aslında çocukları da öyledir. fakat bu etkiler başlangıçtan itibaren görülmez. Yani çocuk daha 7-8 yaşlarında ailesinin özelliklerini gösterme mecburiyetinde değildir ilerleyen zamanlarda ise karakteristik yapısı ailesinkine benzer bir hal alıcaktır. buna dayanak olarak da bebeklikten itibaren biyolojik ailesi dışında yetişmiş kişilerin büyüdüklerinde gösterdiği özelliklerin biyolojik ailesine daha yakın olduğu şeklinde kanıtlar ile sürerler. aynı şekilde ikizlerin bebeklikten itibaren farklı ailelerde yetiştiğini ve daha sonra incelendiğinde tarzlarının ve düşünce yapılarının birbirine benzer olduğunun tespit edildiği ya da kaza geçirip daha sonra karakter yapısı değişen insanları örnek olarak sunarlar. kaza geçiren ve beyninde değişim olan bir insanın karakter yapısının değişimi kişinin aslında karakter yapısını oluşturan faktörlerin yine beynin yapısında bittiğini gösterir.

  diğer tarafın da temsilcileri insanları etkileyenin çevresel faktörler olduğunu ve diğer hiçbir faktörün etkili olmayacağını iddia eder. bunun için de tabi ki birçok örnek ileri sürülebilir fakat en ileri haliyle örneğini veren watson olayı şöyle tanımlamıştır: ''benim kendi belirlediğim, iyi düzenlenmiş bir dünyada büyütmek üzere bana bir düzine sağlıklı bebek verin, rastgele herhangi birisini seçip herhangi bir alanda uzman doktor, avukat, sanatçı, tüccar hatta dilenci ve hırsız olarak eğiteğimi garanti ederim. Yetenek, tutku, eğilim, kabiliyet, inanç ve atalarının soyuna bakmaksızın''

  bu görüşte ise genetik faktörlerin sadece görünüşten ibaret olduğu ve kişiyi etkileyenin tamamıyla yönlendirmeden ibaret olduğu görüşü söz konusu.
  3 ... keyf kahyasi
 2. 2.
  iyi bir karekter oluşması hedeflenirse, gen de çevre de üstüne düşeni yapacaktır.
  ... monk of monkmountain
 3. 3.
  Bence genetik

  Katil birinin çocuğunu zengin varlıklı birine vermişler bir deneyde çocuk yine suça meyilli olmuş.
  2 -1 ... atanamayan tarihci
 4. 4.
  insan su gibidir, neyin içine koyarsan onun şeklini alır. konu genetikle ilgili olsaydı, misal karakterli bir babanın karaktersiz bir çocuğu olmazdı dolayısıyla çevre daha büyük bir etkendir.
  1 ... kendimden biliyorum