bugün

her maçı olaylı geçen semttir.
karşıyaka ve zeytinburnuspor'la kardeş takım. bugün anadolü üsküdar'ı rakip sahada yenmesine karşın düşmemeye oynayan rakiplerinin kazanması sonucu 1996-97'den sonra 2. kez amatörlük olmuştur.
gün itibarı ile amatör kümeye düşmüş olan takım.
(bkz: fatih karagümrük)
ilginç şarkısı olan semt.'kara gümrük yanıyor'
alt kısmında draman ve balat yeralan, malta ve edirnekapı ile komşu olan doğduğum ve 12 yaşıma kadar yaşadığım, kimi sokağından iki araba yan yana geçemediği semt. kaybedenlerin semti. fatih kız lisesi, ahmet rasim lisesi, vefa stadı, bozkurt sahası, surları, hattat rakım ilköğretim okulu ve kiliseleri ile tanınır.
1999'da falan bi tezahüratı vardı, Gel zeytinim gel zeytinim emanete gel, Karagümrük adamı ... diye devam eden. Az gitmezdik maçlarına *
mevlasını arayanların da belasını arayanların da doğru adresi...
Karagümrük, şehrin surlarının batı kesimine yakındır. Edirnekapı- Bayezid ana ekseninin güneyinde yer alır. Hırka-i Şerif Camii'nden başlayarak kuzeybatıda Mihrimah Sultan Camii arasından Fatih Nişancası tarafı ile güneyde Keçeciler Caddesi arasındaki bölge Karagümrük sayılmaktadır. Osmanlı istanbul'un en eski ve en ünlü semtlerindendir. Buraya kadar herşey normaldi.
sonrası...
şüphesiz bir semt sokaklarında başlar. burada sokağa çıktığınızda çeşit çeşit yüzler görürsünüz. nadir de olsa açık, çarşaflı, yaşlı-genç, delikanlı ha evet delikanlı. geceleri 'burası karagümrük burda silahlar konuşur' sesleriyle uyanırsınız belki ama sonra yadırgamazsınız. köşebaşlarında bekleyen mahalle delikanlıları vardır başı eğik selam verir size korkup uzaklaşırsınız. izlendiğinizi hissedersiniz. balkon kültürü yoktur tonton amcaları dışında size gülümseyen kişiler de yoktur etrafınızda. o koruyan delikanlılar da yabancılara özgüdür aslında önce asılırlar sonra abla kardeş ayağı yaparlar olsun hoştur karagümrük. ya da yaşıyosanız hoş olması gerekir. geceleri bitmez hemen hayat... köşe bakkalları vardır fırını açıktır çiğ köftecisi vardır aşıkların buluşma noktası hacı sayidi vardır tekel bayisi vardır. tekel bayi dedim de siz siz olun bayansanız ve yerli halk gibi görünmek istiyorsanız gecenin 12sinde ucuz şarap almaya çıkmayın tepki alırsınız tekelci amca süzer sizi bıyıkaltından gülümser sonra sağ elinin verdiğini sol elinin bilmediği mantığıyla tutuşturur size şarabı. uyuşturucu mu satıyosun allahsız demek gelir içinizden, yok efendim diyemezsiniz.
sakin ve rahat biryerden geldiyseniz karagümrük alışılazordur.
birgün hayatınız kesişirse bu semtle meyhanesinin camındaki hayrına yemek verilir yazısını okuyunuz,
tanımlamalara tanıklık edersiniz.
ismail ağa cemaatinden ve mahmud efendi talebelerinden said hocanın bulunduğu semtin adıdır karagümrük. mekanı çok meşhurdur. yaklaşık 25 yıldır orada sohbet verir.
şimdilerde rantın fena döndüğü yerdir.

evin balkonuna çıkıp da sur dibine doğru baktıkça üçer katlı toki yapılarına üfürüyor sigara dumanımı, cılız bir keman namesine esir ediyorum ömrümün o anlığına geri kalan kısmını.

bilhassa sulukule(sultanmahalle)'de yabancıların pek sevilmediği, hoş karşılanmadığı semttir. pazartesi günleri semt pazarı olup, vefa stadı da bu semtte bulunmaktadır.

maçları eskisi kadar hareketli olmasa da kasımpaşa, gazi osman paşa ve zeytinburnuspor ile sağlam birbirine girebilen taraftar yapısına sahip(çok şopar da vardır) bir futbol takımı da vardır.
sözlüğe yeni elemanlar kazandırdığı anlaşılan semt... mekanınızı nere olum, ışıklara bi gelin de çay içelim...
(bkz: michael sikkofield)*
(bkz: nuriş kardeşler)
fatih ilçesinin şirin , okumuş ve elit bireylerden oluşan semtidir. *
fatih sultan mehmet hanın istanbul'u fethi sırasında ilk adım attığı semt.
vefa stadyumu içinde barındıran, fatih'in aslında o kadar da şirin görünmeyen semti.
ilk yorumlardan birinin zeytinburnu'nun kardeş takımı dediği halbuki ezeli rakipler olan takımdır. Fatih semtlerinden ve kulüplerindendir..
karşıya ile güzel bağları olan semt.

(bkz: fatih karagümrük spor)
türkiyenin en delikanlı semtidir.
semtim olan zeytinburnu'nun kanlı bıçaklı düşmanıdır. Fakat bir çok dostumda o semttendir.
yanamayan yer.
taraftarinin cogu karsiyakalidir. daimi dostumuzdur. bosuna degildir karsiyakaragumruk lafi.
20 yılımın geçtiği ve hala ikamet ettiğim kral semtimdir. kimse herkese bıçak çekip parasını alamaz, bir gün sonra bıçaklanacağını iyi bilir. delikanlı dostlarıma selamlar.
Şu an içinde bulunduğum semttir.