1. 1.
  Geleneksel Türk gölge oyunu,eskiden ramaz eğlencelerinde,televizyonlarda rastlardık,ama artık iyice tarihe gömüldü
  1 ... dolmakalem
 2. 2.
  bursa dolaylarında yaşamış olan, inşaat işçiliği yaparken yaptıkları geyiklerle diğer işçileri gülmekten altına ettirip onları da işlerinden alıkoyduğu için asılan ikili.
  1 -1 ... crocus_cc
 3. 3.
  kimi çevrelerce tarihe gömüldüğü düşünülse de özünde halen değerini korumakla birlikte türk sinemasının büyük prodüksüyonlarına da konu olmaktadır. Ezel Akayın yönettiği, Levent Kazak ve Ezel Akayın senaristliğini yaptığı film en yakın örnektir.
  ne günlerimiz geçti o sette narsilcimle
  1 -2 ... memcosh
 4. 4.
  isyandır: (#484590) şu entryde kötü oy veren zihniyetin amacı nedir. nesini beğenmedin arkadaş ben mi yazdım senaryoyu. elçiye zeval olur mu hiç. bunu sonuçları nereye varır bilmio musun sevgili eksici yazar. ben ki iş yerimden zaman ayırayım şurda entry gireyim sen eksi oyla insanın şevkini kırıyosun kardeşim. bu nedir yaa niye bu kadar büyüttüm bilmiorum ama gaza geldim tepki olarak entry girmemeye karar verdim uzunca bi süre...
  1 -1 ... memcosh
 5. 5.
  karagöz bir hayal oyunudur. karanlıkta beyaz bir perdenin arkasına ışık yakılır; deriden kesilmiş insan biçimleri arkadan perdenin üstüne tutulunca perdede hayaller belirir. karagözcü bu hayalleri konuşturarak, ses taklitleri, şive taklitleri yaparak bir olayı anlatır. şark mistikliğinin ürünü olan bu oyun tasavvufla da açıklanabilir. ama bu çeşit gölge oyunlarının çok eskiden beri hindistan'da, çin'de, moğolistan'da oynatıldığı bilinmektedir. anadolu türkleri arasında on beşinci yüzyıldan beri gölge oyunları oynatıldığını gösteren belgeler vardır.

  osmanlıların saltanatı sırasında türk kentlerinde oynatılan karagöz oyunu ayrı özellikleri olan bir gölge oyunudur. oyunun iki önemli kişisinden biri, karagöz açık sözlü, sade bir halk adamıdır; öbürü, hacivat ise okumuş, dalkavukluğa yatkın, çıkarını bilen bir kimsedir. bunların yanı sıra kadın erkek yardımcı tipler vardır; osmanlı mahallelerinde her zaman görülen tipler. oyunu tek bir sanatçı oynatır; bütün kişileri o konuşturur, taklitler, nükteli sözlerle olayı geliştirir, anlatır. oyunlar kabataslak çizilmiştir; tuluata dayanır.
  ... vernon sullivan
 6. 6.
  şimdi bile bütün çocukların kitaplarda önce onların olduğu okuma parçasını okuduğu gölge oyunu karakteri. öldürülüşlerinden sonra ilk perdeye koyan hayali küçük ali olduğu söylenir. bursa da heykellerinin altında temsili mezarları vardır. hacıvat ve karagözün efsaneye göre göbek delikleri yoktur. göbek delikleri olamaması başlı başına bir efsane konusu, "ne kadınlar sevdim/zaten yoktular" ın ilham kaynağıdır..

  (bkz: gölge oyunu)
  ... sonrabirgun
 7. 7.
  bu gölge oyununu oynatan kişilere hayali denir.
  ... fashiondesigner
 8. 8.
  (bkz: vay vay vay vay)
  1 ... balta
 9. 9.
  gerçek hikayeleri olduğunu söyleyen adını hatırlayamayacağım hayaliden dinlemiştim;
  Karagöz halktan, pek kültürlü olmayan bir demircidir. Hacivat ta bugünün mimarı ya da inşaat mühendisi gibi işler yapan aynı zamanda ticaretle uğraşan bir insandır. Hacivat'ın asıl adı Hacı esvad'tır. Hacılığı ticaret yaparken oradan oraya mal ala sata giderken hacca kadar gidip gelmesinden gelir. Hikaye tabiki bursa'da geçmektedir. Cami yapımında çalışmaktadırlar o dönem. Cami inşaatının bitmemesi üzerine hükümdar caminin neden hala bitirilmediğini sorar. Sebep olarak ikilinin aralarında komiklip yapıp işçileri de yavaşlattığı söylenir. Hükümdar bunun üzerine "çağırın bakalım biz de görelim komikliklerini" der. Hacivatla karagöz çıkarlar hükümdarın huzuruna. Komiklik yapmaları emredilir. Hacivat karagözüm dün gece hanımla halvet olduk, hamama da gidemedim, cünüp kaldım der. Hükümdar bunun yeri burası değil der ve kovar ikiliyi. Cami inşaatı hala ağır aksak ilerlemektedir. Bunun üzerine hükümdar hacivatla karagözün "tiz başları vurula" emrini çıkartır. Figürlerde ki karagözün sakalını okşaması buradan gelir, bu kelle de gövdeye ağırmış demek gibisine. Karagöz yakalanır, başı vurulur, hemen gömülür. Hacivat konusunda çeşitli söylentiler vardır. Ölmedi, kaçtı, başka diyarlara yerleşti denilir. Kimileri de Hacivat köprüsü üstünde onunda kelle götürüldü der. Bundan sonrası ise biraz trajikomiktir. inşaatı denetlemeye gelen sultan, bir işçinin minareye taşı çıkarıp geri indirdiğini görür. Yanına çağırır işçiyi sorar neden böyle yaptığını. işçi de gusülü olmadığını, bu halde de camiye taş koyulmayacağını söyler. O zaman hükümdar uyanır duruma. iki bilge entellektüeli öldürdüğünü düşünür anılarını gölgede yaşatmaya karar verir. Karagöz oyunları 29 tanedir. Ramazan boyunca oynatılır, kadir gecesi oynamaz. Figürler genellikle deve derisinden olur beyaz bir perdede kandil ışığında ustası ellerinde yeniden hayat bulur karagöz ve hacivat.
  2 ... sig adam
 10. 10.
  gölge oyunununda karagöz sağ, hacivat sol taraftan gelir. bu yüzyıllardır değişmemiştir.
  ... sosyalpenguen