bugün

Çay olayım sepetun, ben olayım hamali.
1. sürekli bağırarak konuşmaları
2. en milliyetçi kendilerini sanmaları
3. türklükten çok müslümanlığa sahip çıkmaları
4. damak zevklerinin kötü olması ama bunun farkında olmayıp en güzel yemekleri kendilerinin sanmaları
5. ekseriyetinin sağ parti/sağ siyasetçi desteklemesi
6. ekseriyetinin bir tek kendilerini "deli" sanmaları
7. ekseriyetinin "silahla dolaşmayı" marifet sanması
8. bölgelerindeki doğal güzelliklerin kıymetini az bilmeleri
9. ekseriyetinin kendi hariç herkesi aptal sanması.

tüm genellemeler yanlıştır. bu tespitler tecrübe kaynaklıdır.
hep birbirlerine benzerler. şöyle ;

görsel
Geçen bi tanesi benim memleketimdeki sessizliği tembellikle yorumladı. Kendi mahallesinde iş güç olurmuş bağıra çağıra yapılırmış. Az önce söylediğin cümleyi gözden geçirsen anlayacaksın diyemedim. (bkz: #44924971) bu entrye artı bir olarak en çalışkan kendilerini sanmaları.
bunlar özellksiz yaratıklar .
tip tirler...
Oberstin yorumuna tam karşı çıkacaktım ki genellemelerin yanlış olduğunu yazmış sonda.

Milliyetçilik konusuna şöyle açıklık getireyim burada yaşayan insanların dedesi Rumlar’la mücadele etmiş bir kısmımız mübadele sonrası Rum köylerine yerleşmişiz. Buralarda tutunmak buralar Türk yurdu diyebilmek için de milliyetçiliğe sarılmış dedelerimiz.

Damak zevki konusuna bir noktada katılırken bir noktada katılmam. Mesela biz doğuda yaşarken komşularımız ile yemek yerdik sabah kahvaltılarında hakkaten damakları çatlardı Karadeniz’in kuymağına bazlamasına peynirine; akşam da onlar bize et yemeklerini yapardı.

Ekseriyetimiz sağ parti desteklemez Samsun’un merkez ilçeleri gayet de hür ve liberal merkez soldur. Trabzonun merkezinde de insanlar sol görüşe bir o kadar saygılıdır. Rize’yi hariç tutarak Ordu Giresun Ardahan muhalefet biraz daha çalışsa muhalefete geçecek yerler.

Silahla dolaşma olayı da saçma burada insanlar köylerde çok sık vahşi hayvan gördüğü için silah taşımaya alışmış. Yoksa bence güneydoğu Anadolu daha beter bu konuda.

Doğal güzelliklerimizin kıymetini bilmiyoruz ama bu Türk insanın genel özelliği. Dediğim gibi Türkiye’nin dört bir yanında yaşadım gördüm ülkeyi. Alanya’da Dim Çayını sikip atan da Türk izmirde kordon sahili sikip atan da Türk Karadeniz’de Uzungöl’ün ağzına sıçan da Türk.

Kimseyi aptal sanmıyoruz ancak burada insanlar yüzde 60 eğimli rampalarda fındık toplar zor şartlarda çalışır ve tırnaklarıyla kazıyarak Sanatta sporda siyasette bir noktaya gelir. O yüzden de böbürlenmeyi sever bizim Karadenizliler.
Yıllarca karadeniz bölgesinde yaşadım ve karadenizli olan çoğu kimseyle anlaşamadım. Egoistler, sadece kendilerini milliyetçi görüyorlar, hep karadenizliler çok iyidir kafasını yaşıyorlar. Kusura bakmasınlar fakat çoğu karadenizli, olmayanları dışlayabileceğini düşünüyor ve yapıyor. Silah gibi şeyleri çok seviyorlar. Daha bizim sitede teras katı kiralık alan jandarmanın evine ilk günlerde girip silahına bakmış ki jandarmanın kendisiyle konuşmuşluğumuz olduğu için biliyorum. Damak tatlarının fazlasıyla güzel olduğunu düşünüyorlar. Evet güzel ama bazıları, şimdi adını bile bilmediğim bazı yemeklerini yedim ve gerçekten midem kalktı. Fazlasını yazmama gerek yok bence.
şiveleri her şeye değer.
burnum uzun diye bana laz diyenler oluyo aq. ulan miroğlunun teomanın burnunu görmüyonuz mu amk. laz burnu çeşme gibi olur çeşme, tarkan mesela çeşme burunlu aq.

fenotip nedir bilmiyorsanız yorum yapmayın sikikler.
(bkz: #44925290) bu entry sahibi ben karadenizli değilim diye yemin etse inanmam. çünkü dönmüş dolaşmış yine kendi yaptıkları işin daha zor olduğuna ikna olmuş:d evet eğimli arazi fındık çay kolay demiyorum ama Türkiye'nin geri kalanında da insanlar yatmıyor be kardeşim. Vallahi yatmıyor ya. Vallahi en zor iş sizinki değil.
Siyaset ve inşaat sektöründe kötüler.
Türk olduklarını söyleyip Arap hayranı olmaları.
12 ye Kadar mantıklı davranıyorlar sonrası akıl tutulması *
genelde bağırarak konuşmaları ve çok dedikodu yapmaları.
Eskiden hepsini delikanlı sanırdım. Meğer bunlardan daha kaypak ( tabi istisnalar kaideyi bozmaz) kimse yok imiş.
reisin attığı çayları havada kapmaları.
burunları genelde kemerli oluyor ve renkli gözlü oluyorlar istisnalar dışında.