bugün

temel fıkralarında hep temelin karadenizli olarak lanse edilmesi ve karadenizin sadece trabzon/rize'den oluştuğunun sanılmasıyla sonuçlanan saçmalık.
büyük yanılgıdır. şöyleki pontuslular, gürcüler, türkler ve hemşinliler de aynı coğrafyanın insanlarıdır.
+ hacı sen nerelisin?

- rizeliyim hafız.

+ uyy usagum. laz misun? ahohohohahha!

- yok abi değilim.

+ nasıl değilsin lan, rizeliyim demedin mi?

- tamam da her rizeli laz değil ki.

+ ya hadi bırak cekinme.

- ya ne cekincem. laz olsam nolur olmasan nolur?

+ tamam tamam. ehehe.

- senin ben ta...

not: lazlar canım ciğerimdir.
Karadenizli misin? He o zaman Lazsın. Merkezimizin Trabzon olup zamanla diğer Karadeniz illerine dağıldığımızı sanıyorlar herhalde. Gerçi 81 ilin haritada yerini ezberlemiş bi de hangi il sınırlarında ikamet ettiğimizi mı bilcek bu millet. Ama adamı yorar kasar bu düşünce. Artvin Hopa'dan Rize Ardeşen'e kadar giderle başlar, cideyrum celeyrumla değil bildiğin kendine has bi dili olduğuyla devam eder, Kazım Koyuncu, atmaca derken, "Ben mi? Anlıyorum ama konuşamıyorum be" yle bitirirsin. Evet eğer Lazsan bıkmadan usanmadan yaparsın.
Lazlar daha cok Rize ardeşen ve Artvinde yaşarlar. işin komik yanı trabzonda neredeyse tek bir laz yoktur. Ama ne derler adın çıkacağına...
Tıpkı tüm mardinlilerin kürt,tüm adanalıların cono sayılması gibidir.
batı ve orta karadenizi hiçe saymaktır.
hataylıların arap sanıllmasıyla aynı kaderi paylaşmaktır.
karadeniz'de 2 sene yaşayarak olmadığını öğrendiğim sanılgıdır. ancak bunda karadenizlilerin de suçu var dostlarım. özellikle her sanal platformda laz_53, lazrail, laz_usagu falan gibi nickler alan karadenizliler de böyle düşünülmesine sebebiyet vermiştir. ben de doğu karadeniz'de 2 sene yaşayınca öğrendim bu laz olma ve olmama olayını. özetle artvin'de laz çok, rize'de biraz var. trabzon, giresun, ordu ve samsun'da ise hiç yok. laz olayı budur yani.
= Güney Doğu Anadoludaki herkesin kürt sanılması.
doğru bir tespittir. Bir trabzonlu olarak anlatmakta güçlük çektiğim bir durumdur. Ben laz değilim deyince laz olmanın kötü bir şey olduğu için söylediğimizi düşünüp dalga geçmeye kalkıyolar. Madem öyle deyip ağız burun kırıyorsun sonra.
eskiden benim sandığımdır. meğerse sadece doğu karadeniz laz yurduymuş.
yanılmıyorsam rize pazar da dahil olmak üzere batuma kadar olanlar laz. yanılıyorsam dm.
akdenizlilerin yörük sanılmasıyla benzerdir.
Eskiden hepsiyle lazanya diye dalga geçerdik kızarlardı.

Edit: biraz coğrafya bilgisi olan herkes lazların trabzonun doğusundan başlayarak gürcistana kadar olan bölgede yaşadıklarını bilir. Amaç onları sinir etmek çünkü çoğu çabuk sinirlenir.
her doğuluyu kürt sanmak ile aynı şeydir.
Ne fark eder ki sanki dünyada saf ırk mı kalmış? Kimin soyunun nereye dayandığını bilemeyiz. Ciddi ciddi kendini safkan türk sanan biri varsa açsın bi türk tarihi hakkında bir şeyler okusun. Bir kere Türklerin töresinde evlilik, 7 kuşaktan kan bağı olmamak şartıyla gerçekleşiyordu. Sürekli yabancılarla olan münasebetlerini zaten herkes biliyordur. Neyse kime ne anlatıyoruz amk bunların arasında kurttan türediğine inananlar bile var.