1. 1.
  ülke "teknik üniversite"lerinden biri.
  2 -2 ... vernon sullivan
 2. 2.
  Trabzon Milletvekili Mustafa Reşit Tarakçıoğlu ve 28 arkadaşının verdiği teklifin, TBMM'de 20 Mayıs 1955 tarih ve 6594 Sayılı Kanunla kabul edilmesi ile kurulmuş olan Karadeniz Teknik Üniversitesi, istanbul ve Ankara illeri dışında kurulan ilk üniversitedir. Kuruluşundan yaklaşık sekiz yıl sonra, 19 Eylül 1963 tarihinde 336 sayılı kanunla Rektörlük ve Fakülte kadroları verilerek Temel Bilimler, inşaat-Mimarlık, Makina-Elektrik ve Orman Fakülteleri kurulmuştur. Üniversitede eğitim-öğretime ise 2 Aralık 1963 tarihinde Esentepe Mahallesi'ndeki Trabzon Atatürk ilköğretim Okulu'nun ilkokul Binasında başlanmıştır. 1966 üniversite bugünkü merkez kampüse taşınmıştır. Gelişimini sürdüren Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne, 4 Ocak 1973 tarih ve 1659 sayılı kanunla da Yer Bilimleri ve Tıp Fakültesi kadroları verilmiştir. 1981 yılında 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun çıkarılmasından sonra Üniversite sürekli olarak büyümeye başlamış, buna bağlı olarak yeni fakülte ve bölümler açılmıştır.
  Karadeniz Teknik Üniversitesi, içerisinde bulunduğu coğrafi bölgede yaşayan halkın ihtiyaçlarını göz önüne alarak gelişimine devam etmektedir. Bu amaçla yeni kurulan Diş Hekimliği, Eczacılık, Güzel Sanatlar, Of Teknik Eğitim ve iletişim Fakülteleri Üniversitenin eğitim ve araştırma potansiyelini daha da artırmıştır.

  Bugün, Karadeniz Teknik Üniversitesi Trabzon'dan Gümüşhane'ye, Ordu'dan Artvin'e kadar uzanan geniş bir coğrafyada, 23 fakülte, bir konservatuvar, 3 yüksekokul, 13 meslek yüksekokulu, 3 enstitü ve 16 araştırma merkezi, 1874 kişilik güçlü akademik kadrosu, 81 il ve birçok farklı ülkeden yaklaşık 46 bin öğrencisiyle ülkemizin sayılı eğitim kurumlarından biridir.

  http://www.ktu.edu.tr/kurulus.php
  6 -1 ... palta
 3. 3.
  öğrenci içeriğinin bulunduğu kentten olması konusu yüzdeye vurulursa ülkede 1. sırayı alır
  2 ... yakupss
 4. 4.
  (bkz: ktü)
  1 ... archer
 5. 5.
  http://www.ktu.edu.tr
  ... i m from absürdistan
 6. 6.
  yüzme havuzuna haremlik selamlık girilen üniversite.Bide hangi aklıevvel yaptıysa havaalanının yanına yapmış,uçak sesinden ders yapılamazmış.
  1 -5 ... say
 7. 7.
  4 senemi verdigim,ama bir türlü yakamı kurtaramadıgım lanetli üniversite.
  4 ... msnden devam edelim
 8. 8.
  diğer teknik üniversitelerimiz;
  (bkz: istanbul teknik üniversitesi)
  (bkz: orta doğu teknik üniversitesi)
  (bkz: yıldız teknik üniversitesi)
  1 -1 ... lazy pigeon
 9. 9.
  geçen sene 50. yıl kutlamalarına grup hepsiyi getirmiş..ve de 40 bin seyirciyle konser alanını doldurmuş üniversite..* * *
  -1 ... atan alir spor
 10. 10.
  içerisinde tıp fakültesi barındıran tek teknik üniversite.
  3 -4 ... wolfshade