bugün

bir müzik olmadığı kesindir. gürültüdür anca.
Bazıları saçma evet ama müzik ruhun gıdası diyolar ya karadeniz müzikleri özellikle duygusal, slow tarzı müzikleri çok iyi geliyo.
farklılık en büyük zenginliktir hoş görülmelidir çünkü zevk meselesi nesnel bir kavram değildir.
O zaman koliva yı, resul dindar ı, Selçuk Balcı yı, kazım koyuncu yu reddetmektir. Bence ağır bir vazgeçme olurdu. Bunlar candır can.
batıyor değil mi !
ülkenin kültür zenginliği batıyor arkadaş size.
kutuplaşmak için yer arıyorsunuz resmen. yok kürtlerin öyle olması, yok alevilerin böyle olması, yok izmirin şöyle olması, yok ebesinin *mı olması !!!
anlatıcam ama anlamazsınız. bugün o beğenmediğin amerika'nın adı bile "birleşik devletleri" !
her boktan var içinde. kızılderili oturan kartalın osurduğunda yellenen tüyden tut, kapkara zenciden devam et, bembeyaz ilik gibi beyaz ırk hatunlara kadar devam et. adamlar birleşik ve kabullenmişler. kimse de dememiş ki, lan bu kızılderililerin tamtam müziği yar**k gibi !
yok zenciler ne skim rap yapıyo dememiş.
herkes her durumda kenet lan.
biz daha vicdanlı daha naiftik.
ne oldu lan? otu boku beğenmez oldunuz amına koyim ! derdiniz ne olum ?
dinleme. sevme. ama yerme yahu.
ben senin kıçındaki düşük bel pantalona, dinlediğin castin bibere bişey diyor muyum?
sözlerinin manasını bilmeden dinlediğin şarkılara laf ediyor muyum?
koskoca bir bölgenin yeresel ezgilerine, çalgısına bok atmak nedir lan ?
kazım koyuncu, erkan ocaklı, kamil sönmez, ibrahim can, selçuk balcı ve daha nice nice her kesimin beğendiği insanlara nasıl saygısızlık edersin ki ?
zannedersin ordünaryüs müzik profesörü haspam !
hamam takunyasına benzetmiş biri.
o senin hamam takunyasına benzettiğin enstruman, dünya da nota olmadan çalınan ender enstrümanlardan biri. sadece karadenizde çalınmıyor ayrıca. doğu ülkeleri, yunanistan, gürcistan sadece bir kaç örnek. ve o enstrumanı en iyi icra eden insan giresun - görele'den katip şadi'dir.
yaşayan en usta kemençe sanatçısıdır ve yurtdışından dinlemeye gelenler vardır.
senin kulağın yabancıdır sevmezsin o ayrı.
ama gidip en boktan çakma riv riv karadenizli geçinenleri dinlersen, kaynağını götün yaparak, karadeniz müzikleri berbat dersin elbet.
yamucik !!!
Aslen karadeniz müziğinin de anadoludaki diğer müziklerden pek farklı yoktur. Berbat olan bence müziğin kendisi değil icrasıdır. Yorumudur, düzenlemesidir bence. Yoksa al aynı türküleri bağlamayla çal pek bir farkı gelmez kulaklara.

Şu eserdeki yüksek sanatı duyabiliyor musunuz mesela?

https://www.youtube.com/watch?v=8oM1Y9RK92U
Müzikten anlamadığınıza dalalet ifadedir. Nitekim müzikten anlasanız, herhangi bir türü için berbat kelimesini kullanamazsınız. Sadece öznel bir şekilde dinleyemediğinizi söylersiniz, o kadar.
Vay amk. Ben tekim saniyordum yillardir. Meger ne kadar sevmeyeni varmis.
Begenilecek bur eser duymadim bugune kadar.
bütün halk müziklerini severim...aslına bağlı kalanları...
Karadeniz müziğini kont Adnan, ismail Türüt, cimilli ibo ve türevlerinden ibaret zanneden kişi söylemi.
bir potomya türküsü ne zaman dinlesem ağlamaklı olurum.

https://www.youtube.com/watch?v=Gb3O-n0j7IM
https://www.youtube.com/watch?v=l1tM-XfXFSw
reis burada size cevabınızı vermiş..
Su götürmez bir gerçektir. Bir de televizyondaki tüm dizilere basıyorsunuz şu şarkıları, Yapmayın, etmeyin..
bir ara trt sürekli bunu çalıyordu ve de hep aynı türküleri. büyük ihtimalle birileri hemşericilik berbatlığını yapıyordu ve bıkmıştım. ne zaman acsam kardeniz türküsü ve de hep aynı türküler.

ha bak şu da var. gerçek mahalli sanatçıların serbest stil gibi söylediği şahane türküler var ama gün yüzüne çıkmıyor. zaman zaman yutubda izliyorum.

yani başlığa şu eki yaparak katılıyorum. bazı.
müzik değil gürültü olduğundandır. hamam takunyasına 3 tane tel takmışlar gıy gıy da gıy gıy.
Hep o kemençe denen beyin dildosundan dolayı. Bir insan bu kadar boktan bir enstrümandan ne keyif alır aklım almıyor.
kültür zenginliğidir.
beğenmeyen dinlemez, beğendiğini dinler.
zir zir zir

zur zur zur

zir zur

zir zur.

al sana müzik.
e kara lahana ile bu kadar.. hahahah neyse ben müzikten anlamam zaten, aleyna tilki rulezzzz.