bugün

Gayet iticidir.

Mesela ben adanalıyım ama adana kültürü de itici.
karadenizlilere shelltox sıktıracak kadar iticidir hem de.
şive ve oynak müziklerindeki iticilik başlı başına yeterli bir sebeptir. insan ister istemez ciddiye alamıyor.
itici ise en yakın kapıdan s*ktir git muhatap olma, g*tüm.
ay hoşt, kedi uzanamadığı ciğere mundar misali.
Sadece Karadeniz değil tüm kültürler için tek geçerli bir şey vardır. Her bölgenin kültürü kendine hastır. Yani bir insana göre itici gelen diğer insana çekici gelir. Veya tam tersi bir insana çekici gelen diğer insana itici gelir. Ki buna saygı duymak gerekir.
NOT: Karadenizli değilim ama hak olan bellidir.
Kültürüne bişey diyemem de tulum sesi çok itici cidden. Yok sevemiyorum kulak tırmalayıcı bir sesi var. Iskoçların gaydası bir, tulum iki.
karadenizli folkloru olur, kültürü olmaz.

türkiye'deki diğer toplulukların yapıp-etmeleri ile karadenizlilerin yapıp-etmeleri arasında dağlar kadar fark yoktur. folklorik farklılıklar vardır ve bundan ötürü itici olarak telakki edilemez.
karadeniz bir deniz adıdır, coğrafik tanımlamaların kültürü olmaz.
Anne tarafım karadenizli. Ama haklısınız dostlarım.

Yemek kültürü, müzikleri, insaniyet bakımından duyarlılıkları pek hoş değildir. Sığ insanlardır çoğunlukla.

Tabi anne tarafım yine de iyidir. Ama onların akrabaları komşuları, köylüleri genel olarak değerlendirdiğimde var bi bozukluk burada diyorsunuz.
"biz karadenizliyiz" diye olur olmaz yerde konuşmasalar pek bi şikayet edilmeyecek kültürdür lakin o lafı söyedikleri anda haydaaa diyorum.
Sarsilmaz gercek.

Sirgan diye yemekleri var bir de, dusman kabasina. Igrencsiniz.
yemek kültürümüzün itici olduğu doğrudur lakin tüm kültür olarak sözünde ısrar edeceksen trabzon meydanında da tekrarlamanı isteriz, bir şey deniycez de.
cidden doğru olan önermedir. egenin yanına bile yaklaşamaz. hiçbir şekilde ege insanı kadar misafirperver , anlayışlı , sımsıcak insanları olduğunu düşünmüyorum. hatta biraz da yobaz buluyorum. havasından mıdır nedir.