1. 1.
  karadeniz bölgesinde yaşayan insanlarda görülür.
  nedense her tv dizisinde bu şiveyi kullanan bir karakter bulunur.
  #6016982 :)
 2. 2.
  Özellikle trabzon şivesi çok hoştur. trabzon şivesi ile konuşan erkek karizma olabilir.
  #10896059 :)
 3. 3.
  söylenenlerin aksine taklidi kolay bir şive değildir. gerçek bir karadenizli için televizyon dizilerindeki taklitler tahammül edilemezdir. öyle yerli yersiz her şeyin sonuna "da" ekleyip, cümleye "haçan"la başlamakla olmuyor bu işler.
  #10897326 :)
 4. 4.
  (bkz: ula bok yiyen yaracağum o başıni).
  #11028180 :)
 5. 5.
  hani bir söz vardır ya (bkz: anlatılmaz yaşanır) karadeniz şivesi de öyledir yaşamayan oranın suyundan içmeyen yapamaz şiveyi taklidi çok zor bir şivedir. Taklidini yapanlarda zaten karadeniz çayırlarında koşmuş insanlardır.
  #11028357 :)
 6. 6.
  Yüreğine sor filmi'nin oyuncularının kullandığı şive çayeli şivesidir ve tamamiyle orjinal hâliyle kullanılmıştır.

  örn: Moskof dayamişidi kapiya da komişiduk amina.

  Birde Etilerden Bebeğe giderken bir dolmuşçu abimiz vardır. ne hikmetse hep onun dolmuşuna denk geliyoruz abimiz bize sürekli şunu der

  Şöför/ ş
  ben /b

  +ş- siki tutunun kalkiyruz
  +b- tutunduk kaldur
  #11050916 :)
 7. 7.
  yoğunlukla karadeniz bölgesinde ve karadenizli insanlar tarafından konuşulan ağızdır.
  bir örnek: aurdan geldük, goyup gitcük. *
  #11050995 :)
 8. 8.
  televizyonlar da genellikle çok yanlış ve abartılı kullanılandır maalesef.
  #11050997 :)
 9. 9.
  kendine has güzelliği olan ama karadenizli olmayanların taklit ederek konuştuklarında karşıdakinin kulaklarında baskı sonuçu "iç kulak iltihaplanmasına" yol açabilecek; bu durumun sürekliliği halinde yakın bir gelecekte muhtemelen işitme ve algılama sorunu yaşayacağınız; kelimelerdeki "g" harfinin evrim geçirerek kendini "c" gibi hissettiği, dizi filmlerde sadece cümlelerin sonuna eklenen "daa" ibaresiyle oyuncunun malum "ağız" ile rol yaptığını anlayabildiğimiz bir konuşma tarzıdır.
  #11052586 :)
 10. 10.
  karadenizli olmayanların sadece haçan ve da lı cümleler kurmaktan ibaret olduğunu sandığı şivedir. halbu ki gerçekle uzaktan yakından alakası yoktur.
  #11052648 :)
 11. 11.
  diğer illerden bağımsız olarak bir de giresun şivesi vardır.
  #11052676 :)
 12. 12.
  doğu karadenizde rumlar 500 yılın üzerinde yaşamışlardır. osmanlıdaki türklerle birlikte yaşayandığı için türkçeye geçişte zorlanılmıştır. rumcada büyük ünlü uyumu yoktur. kalimera* dan anlaşıldığı gibi. . genelde ince ve kalın ünlüler birliktedir. türkçe de haliyle buna benzemiştir. ayrıca "b" ve "g" gibi bazı harfler çok kullanılmaz. b->p g->c olur bu yüzden. örneğin
  gelin= celun
  onu çok severim= oni çok severum
  yemeğini yedin mi? = yemeğuni yedun mi?
  #11052695 :)
 13. 13.
  ordu Giresun civarının şivesi birbirine benzer, mesela geliyorum kelimesi onlarda geliyim dir.trabzon a geçtiğinizde aynı kelime bu sefer geliyiruk hatta keliyuruk olur. rizeye geçtiğinizde ise bir horum yani çayeli tarafı gelezoğum, hemşinli olanlar geleyirum, lazlar ise geleceğum diye söylerler. yani öyle sanıldığı gibi karadenizde tek bir ağız tek bir şive yoktur. ve karadenizli olmayanların yapmaya çalıştığı dizilerde kullanılan ağız saçma sapan birşeydir.
  #11052712 :)
 14. 14.
  son zamanlarda popüler bir ağız olmuştur. Tabii diziler popüler olarak karadenizli sanatçılar nedeni ile oluyor bu.

  Tabii biz karadenizliler bu şive eşliğinde yaşadığımız için bu şiveyi doğal olarak çok iyi biliyoruz. Gelin görün ki karadeniz türküleri söyleyenler olsun dizilerde karadeniz şivesini yapmaya çalışanlar olsun bu şiveyi taklit ederken tek kısasları "gel-dum, git-tum, gideyirum, geleyirum, seveyirum" gibi sadece "um" ekleyerek bu işi becerdiklerini sanmaktalar bu da şahsen ruhumu daraltıyor! Kardeşim yapma... Tamam diziyi bir yere kadar anlarım! Ya türküleri şarkıları söyleyenler... abicim düz şekilde söyle seni zorlayan mı var? ne kasıyorsun zaten olmuyor...

  bu da böyle bir sitemimdi.
  #13187395 :)
 15. 15.
  her baba yiğidin harcı değildir. filmlerde konuşmaya çalışanlar akilli olsun.
  #13187453 :)
 16. 16.
  her cümlenin başına uy ekleyip, cümlelerin sonuna da da ekleyerek; sinirli, aksi, komik tiplerle bütünleştirilip yapıldığı sanılan ağız.

  onu yerine oni, çocuk yerine uşak, kimi zaman g'leri c veya z şeklinde çıkarmaları doğru ama çok itici duruyor; şöyle karadeniz'in yağmurlu günlerinden bakınca. yapmayın. olmuyorsa bırakın. siz yine arka planı sisli, denizli, peştamalli kızları ile dizilerinizi çekin ama ağız, şive her neyse bu konuda uğraşmayın olmuyorsa.

  ayrıca; oflu ali'dir bilinenlerden en güzeli.

  http://ulu.so/uyhkv8
  #13187498 :)
 17. 17.
  bir karadenizli olarak benim bile doğru düzgün konuşamadığım ağızdır. Dizi ve filmlerde olanı oldukça komiktir. Karadenizlinin da ları bile farklı. Komik oluyor yaptırcaksanız karadenizli oyuncu seçip yaptırın. Bana gelince , Needelum kaderumuz boyleymiş, anca yazarak konişiyruz.
  #13187615 :)
 18. 18.
  olmayandır. Çarşamba - Ordu arasında konuşmalar epey birbirine benzer Giresun yöresinde hem doğudan hem batıdan etkileşim vardır. Trabzon, Rize kısmında tamamen farklı konuşmalar mevcuttur rize'den sonra Hopa'da gürcüce, lazca etkilenmeleriyle dahada faklılaşma görülür.
  Samsun'daki, Ordu'daki yerel halk ile Trabzon'dakiler aynı dili konuşmazlar ve hiç biri "ula uşağum" değildir.
  #14396798 :)
 19. 19.
  (bkz: selfie gazuğu)
  #33534022 :)