1. 1.
  gerçek görüntüleriyle sinemada gösterime gireceği söylenen film. bence yalan dolan, hikayesi aşağıda.
  fragmanı çıkmış, ama paylaşmak istemedim. izlemek isteyenler google amcadan bulabilirler.

  [http://karadedelerolayi.com]

  --spoiler--
  1989 yılının ocak ayında bir haber ajansı gazetelere k… in d… köyünde, köylülerin hava karardıktan sonra "cin benzeri" esrarengiz yaratıklar gördükleri için saat beşten sonra korkudan sokağa çıkamadıklarıyla ilgili bir haber geçti. haber tüm gazetelerde küçük puntolarla önemsiz bir haber olarak yayınlandı.

  aynı günler haber,yeni okul mezunu genç gazeteci h.b nin dikkatini çekti ve olayı yerinde araştırmak için k in d köyüne gitti. köyde konuştuğu ve filme aldığı herkes birtakım yaratıklar gördüğünü iddia ediyor ve akşam saat beşten sonra kesinlikle sokağa çıkmıyorlardı. herkesin gönülden inanarak korkuyla anlattığı esrarengiz olaylar genç gazeteciyi köyde kalmaya teşvik etti.

  iyi bir haber yakalayarak kariyer yapmak isteyen hırslı gazeteci h.b,tam 11 gün süreyle köyde kaldı ve olağan üstü hiç bir olaya rastlamayınca köylülerin ısrarları üzerine yanında getirdiği video kamerayı köydeki 14 yaşında bir çocuğa bırakarak köyden ayrılmaya karar verdi. çocuk, eğer köyde olağandışı bir şey olursa kamerayla kaydedecek, daha sonrada kasetleri gazeteciye verecekti.

  genç gazeteci, köyden dönüşünden üç gün sonra gece yarısı, sivil giyimli dört jandarma tarafından istanbul daki evinden, köyde kayıt yaptığı kasetleriyle birlikte alındı ve k in l ilçesinin jandarma komutanlığına getirilerek bizzat bölgedeki jandarma komutanı kıdemli yüzbaşı a.s. tarafından sorgulandı. bu sorgulama kamerayla kayıt edildi sorgulamanın sebebi köyünde üç hanede, video kamerayı bıraktığı çocuk da dâhil olmak üzere toplam 7 köylü kısmen

  parçalanarak öldürülmüş, evlerin birinin duvarına ise kan kullanılarak h.b nin ismi arapça alfabeyle yazılmıştı

  olay büyüyerek halk arasında korku, kargaşa ve paniğe sebep vermesin diye bir cinnet olayı gibi köylülere anlatıldı ve örtbas edilerek, cenazeler sadece köylülerin ve jandarmanın katılımıyla büyük bir gizlilikle köy mezarlığına defnedildi.

  köylülerin çoğu bu olaydan sonra köyü terk ettiler.

  sorgulandıktan sonra serbest bırakılan h.b.nin üzerindeki tüm giysiler(iç çamaşırları ve çorapları dâhil),botları, çantası ve not defteri 3 şubat 1989 salı günü , karadedeler köyünün arkasındaki ormanda terk edilmiş olarak bulundu.

  gazeteci h.b.nin ismi ise kayıplar listesinde kaldı

  yüzbaşı a.s. olaydan bir sene sonra 1990 yılında eşinden boşandı ve psikolojik bir rahatsızlıktan dolayı malulen emekli oldu.yine ayni sene istanbula yerleşerek tedavi görmeye başladı.

  2006 yılında ise henüz 59 yaşındayken, girdiği bir bunalım sonucu kendisine ait tabanca ile başına bir el ateş ederek intihar etti.

  babasının ölümünden sonra yüzbaşı a.s.nın özel kasasını açan kızı s.f, kasada üç adet büyük zarf buldu. zarfların bir tanesinde siyah beyaz fotoğraflar diğer ikisinde ise kayıp gazeteci h.b.ye ait bir not defteri, 1989 yılına ait gazete kupürleri ve üç adet video kaset vardı;

  kasetlerin üzerinde yazan tek şey ;karadedeler olayı 1989;du.

  ilk video kayıtları gazeteci h.b.nin köylüler ile röportajını, ikincisi ise h.b.nin babası tarafından sorgulanmasını içeriyordu.

  üçüncü ve son video ise köylü çocuğun çektiği görüntülerden oluşuyordu bu son videoyu seyretmeye başladığı ilk on dakikadan sonra korkudan kanının damarlarından çekildiğini hissetti.

  yirmi ikinci dakikadan sonrasını ise seyredecek cesareti bulamadı kendinde

  s.f 'nin şoku atlatması 2008 yılının ortalarına kadar sürdü ve bu arada mali sıkıntıya düşerek daha önce kimseye bahsetmediği kasetleri 2009 yılının mart ayında satmak zorunda kaldı

  hâlâ montaj aşamasında olan ,yarı belgesel niteliğindeki "karadedeler olayı" isimli film, bu üç kasetten oluşuyor biz kasetlere hiç bir ekleme yapmadık, sadece uzun olan ve yıpranmış bazı bölümlerini çıkartarak, filmin devamlılığı sağlamak amacıyla her üç videodaki olayları kronolojik sıraya dizdik

  filmin orijinal görüntülerine ilave olarak, karadedeler olayının geçtiği köye gittik ve bugün bile korku ve ürpertiyle bahsettikleri olaya tanık olmuş köylülerle röportaj yaptık tüm bu görüntüleri de filmde bulacaksınız

  ayrıca ailelerinden gelen istek üzerine görüntülerde yer alan bazı kişilerin yüzlerini gizledik ve isimleri sadece harf olarak belirttik
  --spoiler--
  2 -3 ... tanzamanitanyeri
  #10817284 :)
 2. 2.
  (bkz: açmayın kara dedeler)
  1 -1 ... lanet olsun sana platonik
  #10817364 :)
 3. 3.
  (bkz: zenci dedeler)

  yalan mıdır dolan mıdır bilinmeyen ama azıcık tırstıran olaydır.

  edit : fragmanı kulaklıkla izlemeyin.
  -1 ... o picak neydi o picak
  #10817473 :)
 4. 4.
  bu hafta sonu inşallah bilet bulursak 9 arkadaş gideceğimiz film. umarım bir türk yapımı korku filmi güzel olur.
  (bkz: bakeceğiiz)
  ... patron oglu
  #11108888 :)
 5. 5.
  hala vizyona girmeyen ve hakkında bu konuda açıklama olmayan film.
  1 ... nick yerine mahlas kullanan yazar
  #12797931 :)
 6. 6.
  gün itibariyle vizyona girmiş, merak edilen sinema filmidir. henüz izlemedim ama okuduklarımdan bile bazı mantık hataları olduğunu yakaladım. yine de izleyeceğim. merak ediyorum, umarım kötü bir blair cadısı kopyası ile karşılaşmayız (çekim, kurgu anlamında).
  2 ... no soporto el rap
  #13168038 :)
 7. 7.
  dünyanın en çakma filmi. inanılmaz yapmacık, inanılmaz bayık. görüntüler kesinlikle 1989'dan falan değil. filmde yer alan insanlar halk değil 3.sınıf arka sokaklar tipi figüranlar.
  ... sharkek
  #14413963 :)
 8. 8.
  (bkz: karadedeler olayı)
  ... kakarotto
  #14413970 :)
 9. 9.
  hani birbirine cin hikayeleri anlatarak korkutan ergenler vardır, hani öyle bir yaş vardır ya, işte o yaş grubuna anlatılan bir hikaye gibi, filmin başında görüntülerin 89 yılından olduğu söyleniyor mesela, külliyen yalan, isimler, gazete küpürleri tamamen uydurma, uydurma olması sorun değil ama bu görüntüler 89 yılında çekilmiş görüntüler diye yalan dolanla iş yapmaları iğrenç, tiksinç,
  ... yetiyour
  #14414006 :)
 10. 10.
  Hayatımda izlediğim en berbat filmdi ve ben sinemaya verdiğim o 13 liramı geri istiyom.
  3 ... yumuduk05
  #20799315 :)

kara dedeler olayı ile alakalı başlıklar