1. 1.
  sezen aksu'nun yaz bitmeden albumunde yer alan ve ferzan ozpetek'in la finestra di fronte * filminde kullanilmis bir parca. sezen aksu'nun mirildanmasinin bile yeterli oldugunu kanitliyor.
  2 ... antistar
 2. 2.
  cannes film festivalinde ödüle boğulan film
  1 ... celibon
 3. 3.
  hayatımızda eksikliğini duyduğumuz şeyleri , yine kendi hayatlarımızla doldurabileceğimizi gösteren muhteşem özpetek filmi..

  (bkz: la finestra di fronte)
  2 ... a la folie
 4. 4.
  taş gibi bir hatunun soyundugu pencere.
  an itibariyle.
  5 -2 ... kibele
 5. 5.
  (bkz: gocce di memoria)
  ... brunglace
 6. 6.
  ferzan özpetek'in tarzını tam olarak yansıttığı filmlerden biri. fikrimce yönetmenin en iyi filmi.
  ... kaptanreis
 7. 7.
  depresif günlerin kurtarıcı filmi.
  ... karamellikek
 8. 8.
  --spoiler--
  "senden sonra, kırmızı artık kırmızı değil.. göğün mavisi mavi değil.. ağaçlar yeşil değil. senden sonra, renkleri bizden kalan nostaljide aramalıyım. senden sonra, bizi utangaç ve gizemli yapan acının bile hasretini çekiyorum. bekleyişin, vazgeçişlerin, şifreli mesajların hasretini çekiyorum.. görmek istemeyen körlerin dünyasındaki kaçak bakışlarımızın da.. çünkü eğer görünseydik onların utancı, onların nefreti, onların zorbalığı olacaktık.. senden af dilemeye yeterli cesaretim olmayışının acısını çekiyorum. bundan dolayı artık pencerenden içeri bile bakamam. daha ismini bile bilmezken, daima orada, seni gördüğüm yerdeydin. ve daha iyi bir dünyanın düşünü kuruyordun.. bir ağacın bir ağaç oluşunun engellenmediği bir dünya.. ve mavinin gökyüzü olabildiği bir yer. bu daha iyi bir dünya mı bilmiyorum. şimdi beni "davide" diye çağıran kimse yok artık..şimdi beni artık yalnızca "bay veroli" diye çağırıyorlar. nasıl söylesem, bu daha iyi bir dünya mı? sen olmadan nasıl söyleyebilirim?"
  --spoiler--
  4 -1 ... arzoom
 9. 9.
  çok iyi film. "pencere" filmin her şeyi. ferzan özpetek ismini akılda tutma sebebi.
  karşı pencerelerin yer değiştirdiği sahne unutulmazlardan.
  1 ... kekik
 10. 10.
  Ferzan Özpetek'in görüntü yönetmenliğinin en iyi olduğu film.
  ... vicious blue