bugün

(bkz: lakposhtha ham parvaz mikonand)
kendi insanlığımızdan, büyük olmamızdan ancak yetişkin olmayı başaramamızdan bizi utandıran film. hakikaten çocuklar ne kadar masum ve biz onlara neler yapıyoruz, eziyet ediyoruz, hele hele filmdeki arkadaş canlısı çocuk beni benden almıştır, sırf arkadaşı mutlu olsun diye, gitmiş balıkları kırmızıya boyamıştır, kalmış mıdır böyle insanlık, arkadaşlık bizde var mıdır, sanırım uzun zamandır unuttuğum duyguları yaşattı bana, kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.
(bkz: lakposhtha ham parvaz mikonand)
ırak savaşını anlatan film.

mor karbasinin judia klibinden görüp izlemeye başladığım film.

güzel film.
(bkz: turtles can fly)
tüylerim neden diken, diken? * *
http://www.youtube.com/watch?v=jNcT4Ov5wJ4
çocukların bünyesinde çocukluktan başka her şeyi deneyimledikleri film.
türkçe dublajı bir felaket.
konusu ve anlatmak istediği harika olsa da bi' bok becerememiş filmdir. konu güzel, fikir iyi ama bu kadar da kötü kurgulanamazdı ki be kardeşim.
bahman gobadhi imzalı mükemmel film.
Diljen roni de filmden karelerle mükemmel bir klip cekmiştir kani adlı parcasına.
Bu gece beni alt üst etmiş iran ırak ortak yapım bir film. çocuklar amerikalıları umut olarak görüyor halk okadar sefil ve boktan bir hayat yaşıyor ki içler acısı hele tecavüze uğrayan küçücük kızın çocuğunu boğması yokmu etkilendim gerçekten. O çocuklarda dostluğun sıcaklığınıda görüyorsunuz tabi. yeni kehanetse nedir belli.
zorlar kabugunu oturmaz yerinde. diye devam eden masal sozu .
uçamazlar da. da sı ayrı olması, uçurulmaması lazım gelen kaplumbağadır.
Türkçe dublajı berbat olan film. Orjinal dilinde altyazılı izleyin derim.
karikatürlere konu olan önerme.

görsel
çocukların algısıyla bir savaş. her anı özellikle sonu yürek burkan cinsten. evet kurgu berbat olsa da, yine de işledi içimize.
"Beni ağlatmayın gözyaşlarımı silecek ellerim bile yok.."

Ağlatır insanı.
kurgudan falan anlamam ama eğer "benim vicdanım var mı acaba?" sorusuna yanıt arıyorsanız eğer izleyeceğiniz ilk beş filmden biridir.
yarın izlemeyi düşündüğüm film.
-spoiler-

küçükcük bir kızın adeta iki ucu boklu değnek durumda olması; ailesini kaybedip, tecavüze uğraması ve bir çocuğa sahip olması, bunu kaldıramayıp çocuğundan kurtulma çabaları... ek olarak; kendinden çok arkadaşını düşünen eleman peki? "Uydu sen girme, mayın var her tarafta, kabus gördüm dün gece, sen gel ben girerim oraya."

-spoiler-
Etkilenmemek elde değil filmi*, izlenebilir arkadaşlar; güzel bir vakit değerlendirme olacağı kanaatindeyim.
girdiği enrty ile izlemeye heves ettiğim film.
Sınırda türk askeri nöbet tutarken çocuklar da ona efendi, efendi sesleniyorlardı, asker de uyarı ateşi açıyordu.
1 saat önce izlediğim. Irak savaşındaki çocukların dramını gözler önüne seren bir film. Bu zamana kadar izlememiş oluşuma kızdım. O çocuk bedenlere ağır değil mi o yaşananlar her karesi acı ve vicdanı sorgulatan bir film. En kötüsü de halkın abd yi umut kapısı olarak görmesi.(burası dahada acıtır içi başlarsın küfür etmeye Allah a yalvarmaya)

Beni en çok duygulandıran sahne kolsuz abinin kız kardeşine ve onun çocuguna sahip çıkışı ve kız kardesine kabul ettirme çabası oldu her şeye rağmen bir umudun oluşudur o çocuk. ama işe yaramadı halepceli kız umut edemedi yaşadikları buna izin vermedin çünkü o daha çocuktu..

Her biri ayrı tatlı masumlar köyün uyducusu olsun arkadaslari olsun hele şapkalı balıkları kirmiziya boyayan yok mu böyle öpüp öpüp yanaklarından sıkasım geldi.

Not: türkçe dublajı berbat izlerseniz orjinal alt yazili izleyin.
Utanmayın, savaş çığırtkanlığı yapan her vandala büyük küçük demeden, önce hakaret edin, sonra bu filmi izletin...

Savaşı görmüş ve yaşamış her canlı yaralıdır, ruhundan, beyninden yüreğinden... Hatta o ülke sokakları,kaldırımları bile yaralıdır bin yerinden. Insanları, en çokta çocukları yaralamayın efendiler...
Saatlerce ağlatan filmdir. izlemeden ölmeyin.