bugün

(bkz: tek yol islam)!!!
kapitalizm, yolu olmayan afrikalı kabile reisine renault marka araba satar. kabile reisi arabayı fillerle çadırına taşır...

(a.şeriati)
En bariz göstergesi 2. Cumhuriyet..
Özelleştirmenin artması, fakirliğin artması, işçi maaşlarının düşmesi, burjuva sayısının artması, bağımsızlık ve egemenlik düşüncesinin reddedilmesi, Emperyalizm'in güçlenmesi = Kapitalizm gelişmesi.
asgari ücretin 600 tl olduğu canım ülkemde, lüks otellerde adam başı 400 tl'ye verilen iftarlar...
yazılanların hiçbiri kapitalizmin esas gücünü göstermiyor. dolayısıyla yazılanlar eksik ya da külliyen yanlış. nice teorisyenler telef oldu gücü nerden geliyor acaba diye araştırırken. bir cacık olmadı. kapitalizm gücünü senden alıyor benden alıyor herkesden alıyor bizler bilmeden farkına varmadan. ego çatışmalarından alıyor,alt ben üst ben kavgasından alıyor,insanoğlunun tamahından alıyor,içine sinmiş zaman zaman hortlayan şeytani his ve düşüncelerinden alıyor.
kapitalizm, aşırı üretim ve aşırı tüketimle ayakta durabilen ve bu nedenle kaynakların yok olmasına neden olacak seviyeye gelmiş ve sürdürülebilir olmaktan çıkmış, sürekli krizlerle sarsılan, insanlar arasında sosyal uçurumlar yaratan, bireyi yalnızlaştıran ve yok eden, kaotik - anarşik bir ekonomik sistemdir. alternatifi, sosyal eşitlikçi ve aşırı tüketimin dizginlendiği, sürdürülebilir yeni bir ekonomik sistemdir. tükettiklerimizin çoğunun gereksiz tüketim olduğunun bilincine vardığımız an, böyle bir yapının işleyebileceğini de anlayabiliriz. ancak, bu yapının kurulması için, büyük felaketlerin yaşanması ve bunlardan acı dersler alınması gerekeceğinden korkulur.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.